Copa Libertadores 1967

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Copa Libertadores 1967
VIII edycja
1966 1968
Szczegóły turnieju
Liczba drużyn 19
Mistrz ArgentynaRacing Buenos Aires (1. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 113
Strzelone gole 353 (3,12 na mecz)

W ósmej edycji Copa Libertadores udział wzięło 19 klubów reprezentujących wszystkie kraje zrzeszone w CONMEBOL. Zwycięzcą został argentyński klub Racing Buenos Aires, który pokonał w finale urugwajski klub Nacional Montevideo.

W pierwszym etapie uczestnicy podzieleni zostali na 3 grupy - pierwsza grupa liczyła 5 klubów, druga - 6 klubów, a trzecia - 7 klubów.

Liczne grupy w pierwszym etapie oraz grupowa faza półfinałowa sprawiły, że kluby rozegrały w turnieju dużo meczów, przy czym najwięcej (19 meczów) rozegrali triumfator i finalista turnieju.

Pierwszy raz w dziejach każdy kraj mógł wystawić dwa kluby - jedynie Brazylia nie skorzystała z przywileju, gdyż reprezentował ją tylko 1 klub. Na uwagę zasługuje również bardzo udany występ peruwiańskiego klubu Universitario Lima.

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1 Brazylia, Peru, Wenezuela[edytuj | edytuj kod]

11.02 WenezuelaItalia Caracas - WenezuelaGalicia Caracas 1:0
  • Elmo
19.02 WenezuelaGalicia Caracas - BrazyliaCruzeiro EC 0:1
22.02 WenezuelaItalia Caracas - BrazyliaCruzeiro EC 0:3
04.03 PeruUniversitario Lima - PeruSport Boys Callao 1:0
11.03 WenezuelaGalicia Caracas - PeruSport Boys Callao 2:1 (mecz w Limie)
11.03 WenezuelaItalia Caracas - PeruUniversitario Lima 0:3
15.03 WenezuelaItalia Caracas - PeruSport Boys Callao 2:5
15.03 WenezuelaGalicia Caracas - PeruUniversitario Lima 2:0 (mecz w Limie)
18.03 BrazyliaCruzeiro EC - WenezuelaGalicia Caracas 3:1
20.03 BrazyliaCruzeiro EC - WenezuelaItalia Caracas 4:0
25.03 PeruUniversitario Lima - WenezuelaGalicia Caracas 2:0
25.03 PeruSport Boys Callao - WenezuelaItalia Caracas 0:0
28.03 PeruUniversitario Lima - WenezuelaItalia Caracas 1:0
28.03 PeruSport Boys Callao - WenezuelaGalicia Caracas 2:0
19.04 WenezuelaGalicia Caracas - WenezuelaItalia Caracas 0:0
28.04 BrazyliaCruzeiro EC - PeruUniversitario Lima 4:1
01.05 PeruSport Boys Callao - BrazyliaCruzeiro EC 1:2
03.05 PeruUniversitario Lima - BrazyliaCruzeiro EC 2:2
10.05 BrazyliaCruzeiro EC - PeruSport Boys Callao 3:1
16.05 PeruSport Boys Callao - PeruUniversitario Lima 0:1
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
BrazyliaCruzeiro EC 8 7 1 0 15 22 6
PeruUniversitario Lima 8 5 1 2 11 11 8
PeruSport Boys Callao 8 2 1 5 5 10 11
WenezuelaGalicia Caracas 8 2 1 5 5 5 10
WenezuelaItalia Caracas 8 1 2 5 4 3 16

Grupa 2 Argentyna, Boliwia, Kolumbia[edytuj | edytuj kod]

19.02 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota - KolumbiaIndependiente Medellín 2:0
08.03 ArgentynaRacing Buenos Aires - ArgentynaRiver Plate 2:0
12.03 BoliwiaBolívar La Paz - Boliwia31 de Octubre La Paz 1:0
15.03 Boliwia31 de Octubre La Paz - ArgentynaRacing Buenos Aires 3:0
19.03 BoliwiaBolívar La Paz - ArgentynaRiver Plate 3:3
22.03 Boliwia31 de Octubre La Paz - ArgentynaRiver Plate 0:4
26.03 KolumbiaIndependiente Medellín - ArgentynaRacing Buenos Aires 0:2
29.03 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota - ArgentynaRacing Buenos Aires 1:2
02.04 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota - ArgentynaRiver Plate 2:2
05.04 BoliwiaBolívar La Paz - ArgentynaRacing Buenos Aires 0:2
05.04 KolumbiaIndependiente Medellín - ArgentynaRiver Plate 0:1
18.04 ArgentynaRiver Plate - KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 4:0
18.04 ArgentynaRacing Buenos Aires - KolumbiaIndependiente Medellín 5:2
20.04 ArgentynaRiver Plate - KolumbiaIndependiente Medellín 6:2
20.04 ArgentynaRacing Buenos Aires - KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 4:1
23.04 BoliwiaBolívar La Paz - KolumbiaIndependiente Medellín 1:1
24.04 Boliwia31 de Octubre La Paz - KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 6:2
26.04 Boliwia31 de Octubre La Paz - KolumbiaIndependiente Medellín 1:2
28.04 BoliwiaBolívar La Paz - KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 2:2
02.05 ArgentynaRiver Plate - BoliwiaBolívar La Paz 2:0
02.05 ArgentynaRacing Buenos Aires - Boliwia31 de Octubre La Paz 6:0
04.05 ArgentynaRacing Buenos Aires - BoliwiaBolívar La Paz 6:0
04.05 ArgentynaRiver Plate - Boliwia31 de Octubre La Paz 7:0
07.05 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota - Boliwia31 de Octubre La Paz 2:0
07.05 KolumbiaIndependiente Medellín - BoliwiaBolívar La Paz 2:0
10.05 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota - BoliwiaBolívar La Paz 1:2
10.05 KolumbiaIndependiente Medellín - Boliwia31 de Octubre La Paz 3:0
11.05 ArgentynaRiver Plate - ArgentynaRacing Buenos Aires 0:0
14.05 Boliwia31 de Octubre La Paz - BoliwiaBolívar La Paz 2:2
14.05 KolumbiaIndependiente Medellín - KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 0:4
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
ArgentynaRacing Buenos Aires 10 8 1 1 17 29 7
ArgentynaRiver Plate 10 6 3 1 15 29 9
KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 10 3 2 5 8 17 22
BoliwiaBolívar La Paz 10 2 4 4 8 11 21
KolumbiaIndependiente Medellín 10 3 1 6 7 12 22
Boliwia31 de Octubre La Paz 10 2 1 7 5 12 29

Grupa 3 Chile, Ekwador, Paragwaj, Urugwaj[edytuj | edytuj kod]

12.02 Ekwador Emelec Guayaquil - EkwadorBarcelona SC 3:0
22.02 Ekwador Emelec Guayaquil - UrugwajNacional Montevideo 1:4
26.02 EkwadorBarcelona SC - UrugwajNacional Montevideo 2:1
  • Berrueta, Etcheverría - Célio
26.02 ParagwajCerro Porteño - ParagwajGuaraní Asunción 1:0
  • Pérez
04.03 ChileUniversidad Católica Santiago - ChileCSD Colo-Colo 5:2
05.03 Ekwador Emelec Guayaquil - ParagwajCerro Porteño 2:1
05.03 EkwadorBarcelona SC - ParagwajGuaraní Asunción 2:1
09.03 Ekwador Emelec Guayaquil - ParagwajGuaraní Asunción 0:2
09.03 EkwadorBarcelona SC - ParagwajCerro Porteño 1:2
14.03 UrugwajNacional Montevideo - Ekwador Emelec Guayaquil 3:0
14.03 ChileCSD Colo-Colo - ParagwajCerro Porteño 5:1
14.03 ChileUniversidad Católica Santiago - ParagwajGuaraní Asunción 1:1
17.03 UrugwajNacional Montevideo - EkwadorBarcelona SC 2:0
18.03 ChileCSD Colo-Colo - ParagwajGuaraní Asunción 1:0
  • Aravena
18.03 ChileUniversidad Católica Santiago - ParagwajCerro Porteño 3:1
22.03 ChileUniversidad Católica Santiago - Ekwador Emelec Guayaquil 1:2
22.03 ChileCSD Colo-Colo - EkwadorBarcelona SC 3:2
25.03 ChileCSD Colo-Colo - Ekwador Emelec Guayaquil 3:2
25.03 ChileUniversidad Católica Santiago - EkwadorBarcelona SC 3:1
02.04 ParagwajGuaraní Asunción - EkwadorBarcelona SC 4:1
03.04 ParagwajCerro Porteño - Ekwador Emelec Guayaquil 1:1
05.04 ChileCSD Colo-Colo - UrugwajNacional Montevideo 3:2
05.04 ParagwajGuaraní Asunción - Ekwador Emelec Guayaquil 3:0
05.04 ParagwajCerro Porteño - EkwadorBarcelona SC 1:2
09.04 UrugwajNacional Montevideo - ChileCSD Colo-Colo 5:2
12.04 UrugwajNacional Montevideo - ChileUniversidad Católica Santiago 0:0
16.04 ParagwajCerro Porteño - ChileCSD Colo-Colo 0:1
  • Astudillo
16.04 ParagwajGuaraní Asunción - ChileUniversidad Católica Santiago 1:1
19.04 ParagwajGuaraní Asunción - ChileCSD Colo-Colo 4:2
19.04 ParagwajCerro Porteño - ChileUniversidad Católica Santiago 1:0
  • Lezcano
23.04 UrugwajNacional Montevideo - ParagwajGuaraní Asunción 3:1
23.04 EkwadorBarcelona SC - ChileCSD Colo-Colo 1:1
  • Raymondi - Astudillo
23.04 Ekwador Emelec Guayaquil - ChileUniversidad Católica Santiago 0:1
26.04 EkwadorBarcelona SC - ChileUniversidad Católica Santiago 0:2
26.04 Ekwador Emelec Guayaquil - ChileCSD Colo-Colo 4:3
27.04 ParagwajCerro Porteño - UrugwajNacional Montevideo 2:6 (mecz w Montevideo)
30.04 ParagwajGuaraní Asunción - UrugwajNacional Montevideo 0:1 (mecz w Montevideo)
07.05 UrugwajNacional Montevideo - ParagwajCerro Porteño 4:1
08.05 EkwadorBarcelona SC - Ekwador Emelec Guayaquil 2:1
10.05 ChileUniversidad Católica Santiago - UrugwajNacional Montevideo 0:3
15.05 ParagwajGuaraní Asunción - ParagwajCerro Porteño 1:2
17.05 ChileCSD Colo-Colo - ChileUniversidad Católica Santiago 4:2
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
UrugwajNacional Montevideo 12 9 1 2 19 34 12
ChileCSD Colo-Colo 12 7 1 4 15 30 28
ChileUniversidad Católica Santiago 12 5 3 4 13 19 16
ParagwajGuaraní Asunción 12 4 2 6 10 18 15
Ekwador Emelec Guayaquil 12 4 1 7 9 16 24
EkwadorBarcelona SC 12 4 1 7 9 14 24
ParagwajCerro Porteño 12 4 1 7 9 14 26

Obrońca tytułu[edytuj | edytuj kod]

UrugwajPeñarol Montevideo jako obrońca tytułu awansowało do 1/2 finału bez gry.

1/2 finału[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

31.05 PeruUniversitario Lima - ChileCSD Colo-Colo 3:0
01.06 ArgentynaRiver Plate - ArgentynaRacing Buenos Aires 0:0
07.06 ChileCSD Colo-Colo - ArgentynaRiver Plate 1:0
07.06 PeruUniversitario Lima - ArgentynaRacing Buenos Aires 1:2
13.06 ArgentynaRiver Plate - PeruUniversitario Lima 0:1
15.06 ArgentynaRacing Buenos Aires - PeruUniversitario Lima 1:2
22.06 ChileCSD Colo-Colo - ArgentynaRacing Buenos Aires 0:2
28.06 ArgentynaRacing Buenos Aires - ChileCSD Colo-Colo 3:1
29.06 PeruUniversitario Lima - ArgentynaRiver Plate 2:2
05.07 ArgentynaRiver Plate - ChileCSD Colo-Colo 1:1
12.07 ChileCSD Colo-Colo - PeruUniversitario Lima 0:1
12.07 ArgentynaRacing Buenos Aires - ArgentynaRiver Plate 3:1
  • Wobec równej liczy punktów rozegrano mecz o pierwsze miejsce
18.07 ArgentynaRacing Buenos Aires - PeruUniversitario Lima 2:1
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
ArgentynaRacing Buenos Aires 6 4 1 1 9 11 5
PeruUniversitario Lima 6 4 1 1 9 10 5
ArgentynaRiver Plate 6 0 3 3 3 4 8
ChileCSD Colo-Colo 6 1 1 4 3 3 10

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

11.06 UrugwajPeñarol Montevideo - UrugwajNacional Montevideo 0:1
14.06 BrazyliaCruzeiro EC - UrugwajNacional Montevideo 2:1
18.06 BrazyliaCruzeiro EC - UrugwajPeñarol Montevideo 1:0
05.07 UrugwajPeñarol Montevideo - BrazyliaCruzeiro EC 3:2
08.07 UrugwajNacional Montevideo - BrazyliaCruzeiro EC 2:0
16.07 UrugwajNacional Montevideo - UrugwajPeñarol Montevideo 2:2
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
UrugwajNacional Montevideo 4 2 1 1 5 6 4
BrazyliaCruzeiro EC 4 2 0 2 4 5 6
UrugwajPeñarol Montevideo 4 1 1 2 3 5 6

FINAŁ[edytuj | edytuj kod]

ArgentynaRacing Buenos Aires - UrugwajNacional Montevideo 0:0 i 0:0, dod. 2:1
15 sierpnia 1967 Buenos Aires (Avellaneda) Mozart y Cuyo (55 000)

ArgentynaRacing Buenos Aires - UrugwajNacional Montevideo 0:0
Sędzia: César Orozco (Peru)
Racing Club de Avellaneda: Agustín Cejas - Roberto Perfumo, Rubén Oswaldo Díaz, Oscar Martín (k), Miguel Angel Mori, Alfio Basile, Jaime Martinoli, Juan Carlos Rulli, Norberto Raffo, Juan José Rodríguez, Humberto Maschio.
Club Nacional de Football: Rogelio Domínguez - Jorge Manicera, Emilio Álvarez, Luis Ubiña, Julio Montero Castillo, Juan Mújica, Víctor Espárrago, Milton Viera, Célio, Héctor Rubén Sosa, José Urruzmendi.

25 sierpnia 1967 Montevideo Estadio Centenario (60 000)

UrugwajNacional Montevideo - ArgentynaRacing Buenos Aires 0:0
Sędzia: César Orozco (Peru)
Club Nacional de Football: Rogelio Domínguez - Jorge Manicera, Emilio Álvarez, Luis Ubiña, Julio Montero Castillo, Juan Mújica, Víctor Espárrago, Milton Viera, Célio, Héctor Rubén Sosa, José Urruzmendi.
Racing Club de Avellaneda: Agustín Cejas - Roberto Perfumo, Rubén Oswaldo Díaz, Oscar Martín (k), Miguel Angel Mori, Alfio Basile, João Cardozo, Juan Carlos Rulli, Juan Carlos Cárdenas, Norberto Raffo, Humberto Maschio.

29 sierpnia 1967 Santiago Estadio Nacional (50 000)

ArgentynaRacing Buenos Aires - UrugwajNacional Montevideo 2:1(2:0)
Sędzia: Rodolfo Pérez Osorio (Paragwaj)
Bramki: 1:0 João Cardozo 14, 2:0 Norberto Raffo 43, 2:1 Milton Viera 79
Racing Club de Avellaneda: Agustín Cejas - Roberto Perfumo, Rubén Oswaldo Díaz, Oscar Martín (k), Miguel Angel Mori, Alfio Basile, João Cardozo (Fernando David Parenti), Juan Carlos Rulli, Juan Carlos Cárdenas, Norberto Raffo, Humberto Maschio.
Club Nacional de Football: Rogelio Domínguez - Jorge Manicera, Emilio Álvarez, Luis Ubiña, Julio Montero Castillo, Juan Mújica, José Urruzmendi, Milton Viera, Célio, Víctor Espárrago, Julio Morales (Jorge Oyarbide).

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela ma charakter statystyczny. O kolejności decyduje na pierwszym miejscu osiągnięty etap rozgrywek, a dopiero potem dorobek bramkowo-punktowy. W przypadku klubów, które odpadły w rozgrywkach grupowych o kolejności decyduje najpierw miejsce w tabeli grupy, a dopiero potem liczba zdobytych punktów i bilans bramkowy.

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 ArgentynaRacing Buenos Aires 19 13 4 2 30 42 13
2 UrugwajNacional Montevideo 19 11 4 4 26 41 18
3 PeruUniversitario Lima 14 9 2 3 20 21 13
4 BrazyliaCruzeiro EC 12 9 1 2 19 27 12
5 ArgentynaRiver Plate 16 6 6 4 18 33 17
6 UrugwajPeñarol Montevideo 4 1 1 2 3 5 6
7 ChileCSD Colo-Colo 18 8 2 8 18 33 38
8 ChileUniversidad Católica Santiago 12 5 3 4 13 19 16
9 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 10 3 2 5 8 17 22
10 PeruSport Boys Callao 8 2 1 5 5 10 11
11 ParagwajGuaraní Asunción 12 4 2 6 10 18 15
12 BoliwiaBolívar La Paz 10 2 4 4 8 11 21
13 WenezuelaGalicia Caracas 8 2 1 5 5 5 10
14 EkwadorEmelec Guayaquil 12 4 1 7 9 16 24
15 KolumbiaIndependiente Medellín 10 3 1 6 7 12 22
16 WenezuelaItalia Caracas 8 1 2 5 4 3 16
17 EkwadorBarcelona SC 12 4 1 7 9 14 24
18 Boliwia31 de Octubre La Paz 10 2 1 7 5 12 29
19 ParagwajCerro Porteño 12 4 1 7 9 14 26
Podsumowanie: 113 meczów, w tym 20 remisów, 353 bramki - 3.12 bramki/mecz

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]