Copa Libertadores 1967

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Copa Libertadores 1967
VIII edycja
1966 1968
Szczegóły turnieju
Liczba drużyn 19
Mistrz ArgentynaRacing Club de Avellaneda (1. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 113
Strzelone gole 353 (3,12 na mecz)

W ósmej edycji Copa Libertadores udział wzięło 19 klubów reprezentujących wszystkie kraje zrzeszone w CONMEBOL. Zwycięzcą został argentyński klub Racing Club de Avellaneda, który pokonał w finale urugwajski klub Club Nacional de Football.

W pierwszym etapie uczestnicy podzieleni zostali na 3 grupy - pierwsza grupa liczyła 5 klubów, druga - 6 klubów, a trzecia - 7 klubów.

Liczne grupy w pierwszym etapie oraz grupowa faza półfinałowa sprawiły, że kluby rozegrały w turnieju dużo meczów, przy czym najwięcej (19 meczów) rozegrali triumfator i finalista turnieju.

Pierwszy raz w dziejach każdy kraj mógł wystawić dwa kluby - jedynie Brazylia nie skorzystała z przywileju, gdyż reprezentował ją tylko 1 klub. Na uwagę zasługuje również bardzo udany występ peruwiańskiego klubu Universitario de Deportes.

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1 Brazylia, Peru, Wenezuela[edytuj | edytuj kod]

11.02 WenezuelaItalia Caracas - WenezuelaGalicia Caracas 1:0
  • Elmo
19.02 WenezuelaGalicia Caracas - BrazyliaCruzeiro EC 0:1
22.02 WenezuelaItalia Caracas - BrazyliaCruzeiro EC 0:3
04.03 PeruUniversitario de Deportes - PeruSport Boys Callao 1:0
11.03 WenezuelaGalicia Caracas - PeruSport Boys Callao 2:1 (mecz w Limie)
11.03 WenezuelaItalia Caracas - PeruUniversitario de Deportes 0:3
15.03 WenezuelaItalia Caracas - PeruSport Boys Callao 2:5
15.03 WenezuelaGalicia Caracas - PeruUniversitario de Deportes 2:0 (mecz w Limie)
18.03 BrazyliaCruzeiro EC - WenezuelaGalicia Caracas 3:1
20.03 BrazyliaCruzeiro EC - WenezuelaItalia Caracas 4:0
25.03 PeruUniversitario de Deportes - WenezuelaGalicia Caracas 2:0
25.03 PeruSport Boys Callao - WenezuelaItalia Caracas 0:0
28.03 PeruUniversitario de Deportes - WenezuelaItalia Caracas 1:0
28.03 PeruSport Boys Callao - WenezuelaGalicia Caracas 2:0
19.04 WenezuelaGalicia Caracas - WenezuelaItalia Caracas 0:0
28.04 BrazyliaCruzeiro EC - PeruUniversitario de Deportes 4:1
01.05 PeruSport Boys Callao - BrazyliaCruzeiro EC 1:2
03.05 PeruUniversitario de Deportes - BrazyliaCruzeiro EC 2:2
10.05 BrazyliaCruzeiro EC - PeruSport Boys Callao 3:1
16.05 PeruSport Boys Callao - PeruUniversitario de Deportes 0:1
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
BrazyliaCruzeiro EC 8 7 1 0 15 22 6
PeruUniversitario de Deportes 8 5 1 2 11 11 8
PeruSport Boys Callao 8 2 1 5 5 10 11
WenezuelaGalicia Caracas 8 2 1 5 5 5 10
WenezuelaItalia Caracas 8 1 2 5 4 3 16

Grupa 2 Argentyna, Boliwia, Kolumbia[edytuj | edytuj kod]

19.02 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota - KolumbiaIndependiente Medellín 2:0
08.03 ArgentynaRacing Club de Avellaneda - ArgentynaRiver Plate 2:0
12.03 BoliwiaClub Bolívar - Boliwia31 de Octubre La Paz 1:0
15.03 Boliwia31 de Octubre La Paz - ArgentynaRacing Club de Avellaneda 3:0
19.03 BoliwiaClub Bolívar - ArgentynaRiver Plate 3:3
22.03 Boliwia31 de Octubre La Paz - ArgentynaRiver Plate 0:4
26.03 KolumbiaIndependiente Medellín - ArgentynaRacing Club de Avellaneda 0:2
29.03 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota - ArgentynaRacing Club de Avellaneda 1:2
02.04 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota - ArgentynaRiver Plate 2:2
05.04 BoliwiaClub Bolívar - ArgentynaRacing Club de Avellaneda 0:2
05.04 KolumbiaIndependiente Medellín - ArgentynaRiver Plate 0:1
18.04 ArgentynaRiver Plate - KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 4:0
18.04 ArgentynaRacing Club de Avellaneda - KolumbiaIndependiente Medellín 5:2
20.04 ArgentynaRiver Plate - KolumbiaIndependiente Medellín 6:2
20.04 ArgentynaRacing Club de Avellaneda - KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 4:1
23.04 BoliwiaClub Bolívar - KolumbiaIndependiente Medellín 1:1
24.04 Boliwia31 de Octubre La Paz - KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 6:2
26.04 Boliwia31 de Octubre La Paz - KolumbiaIndependiente Medellín 1:2
28.04 BoliwiaClub Bolívar - KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 2:2
02.05 ArgentynaRiver Plate - BoliwiaClub Bolívar 2:0
02.05 ArgentynaRacing Club de Avellaneda - Boliwia31 de Octubre La Paz 6:0
04.05 ArgentynaRacing Club de Avellaneda - BoliwiaClub Bolívar 6:0
04.05 ArgentynaRiver Plate - Boliwia31 de Octubre La Paz 7:0
07.05 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota - Boliwia31 de Octubre La Paz 2:0
07.05 KolumbiaIndependiente Medellín - BoliwiaClub Bolívar 2:0
10.05 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota - BoliwiaClub Bolívar 1:2
10.05 KolumbiaIndependiente Medellín - Boliwia31 de Octubre La Paz 3:0
11.05 ArgentynaRiver Plate - ArgentynaRacing Club de Avellaneda 0:0
14.05 Boliwia31 de Octubre La Paz - BoliwiaClub Bolívar 2:2
14.05 KolumbiaIndependiente Medellín - KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 0:4
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
ArgentynaRacing Club de Avellaneda 10 8 1 1 17 29 7
ArgentynaRiver Plate 10 6 3 1 15 29 9
KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 10 3 2 5 8 17 22
BoliwiaClub Bolívar 10 2 4 4 8 11 21
KolumbiaIndependiente Medellín 10 3 1 6 7 12 22
Boliwia31 de Octubre La Paz 10 2 1 7 5 12 29

Grupa 3 Chile, Ekwador, Paragwaj, Urugwaj[edytuj | edytuj kod]

12.02 Ekwador Emelec Guayaquil - EkwadorBarcelona SC 3:0
22.02 Ekwador Emelec Guayaquil - UrugwajClub Nacional de Football 1:4
26.02 EkwadorBarcelona SC - UrugwajClub Nacional de Football 2:1
  • Berrueta, Etcheverría - Célio
26.02 ParagwajCerro Porteño - ParagwajGuaraní Asunción 1:0
  • Pérez
04.03 ChileCD Universidad Católica - ChileCSD Colo-Colo 5:2
05.03 Ekwador Emelec Guayaquil - ParagwajCerro Porteño 2:1
05.03 EkwadorBarcelona SC - ParagwajGuaraní Asunción 2:1
09.03 Ekwador Emelec Guayaquil - ParagwajGuaraní Asunción 0:2
09.03 EkwadorBarcelona SC - ParagwajCerro Porteño 1:2
14.03 UrugwajClub Nacional de Football - Ekwador Emelec Guayaquil 3:0
14.03 ChileCSD Colo-Colo - ParagwajCerro Porteño 5:1
14.03 ChileCD Universidad Católica - ParagwajGuaraní Asunción 1:1
17.03 UrugwajClub Nacional de Football - EkwadorBarcelona SC 2:0
18.03 ChileCSD Colo-Colo - ParagwajGuaraní Asunción 1:0
  • Aravena
18.03 ChileCD Universidad Católica - ParagwajCerro Porteño 3:1
22.03 ChileCD Universidad Católica - Ekwador Emelec Guayaquil 1:2
22.03 ChileCSD Colo-Colo - EkwadorBarcelona SC 3:2
25.03 ChileCSD Colo-Colo - Ekwador Emelec Guayaquil 3:2
25.03 ChileCD Universidad Católica - EkwadorBarcelona SC 3:1
02.04 ParagwajGuaraní Asunción - EkwadorBarcelona SC 4:1
03.04 ParagwajCerro Porteño - Ekwador Emelec Guayaquil 1:1
05.04 ChileCSD Colo-Colo - UrugwajClub Nacional de Football 3:2
05.04 ParagwajGuaraní Asunción - Ekwador Emelec Guayaquil 3:0
05.04 ParagwajCerro Porteño - EkwadorBarcelona SC 1:2
09.04 UrugwajClub Nacional de Football - ChileCSD Colo-Colo 5:2
12.04 UrugwajClub Nacional de Football - ChileCD Universidad Católica 0:0
16.04 ParagwajCerro Porteño - ChileCSD Colo-Colo 0:1
  • Astudillo
16.04 ParagwajGuaraní Asunción - ChileCD Universidad Católica 1:1
19.04 ParagwajGuaraní Asunción - ChileCSD Colo-Colo 4:2
19.04 ParagwajCerro Porteño - ChileCD Universidad Católica 1:0
  • Lezcano
23.04 UrugwajClub Nacional de Football - ParagwajGuaraní Asunción 3:1
23.04 EkwadorBarcelona SC - ChileCSD Colo-Colo 1:1
  • Raymondi - Astudillo
23.04 Ekwador Emelec Guayaquil - ChileCD Universidad Católica 0:1
26.04 EkwadorBarcelona SC - ChileCD Universidad Católica 0:2
26.04 Ekwador Emelec Guayaquil - ChileCSD Colo-Colo 4:3
27.04 ParagwajCerro Porteño - UrugwajClub Nacional de Football 2:6 (mecz w Montevideo)
30.04 ParagwajGuaraní Asunción - UrugwajClub Nacional de Football 0:1 (mecz w Montevideo)
07.05 UrugwajClub Nacional de Football - ParagwajCerro Porteño 4:1
08.05 EkwadorBarcelona SC - Ekwador Emelec Guayaquil 2:1
10.05 ChileCD Universidad Católica - UrugwajClub Nacional de Football 0:3
15.05 ParagwajGuaraní Asunción - ParagwajCerro Porteño 1:2
17.05 ChileCSD Colo-Colo - ChileCD Universidad Católica 4:2
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
UrugwajClub Nacional de Football 12 9 1 2 19 34 12
ChileCSD Colo-Colo 12 7 1 4 15 30 28
ChileCD Universidad Católica 12 5 3 4 13 19 16
ParagwajGuaraní Asunción 12 4 2 6 10 18 15
Ekwador Emelec Guayaquil 12 4 1 7 9 16 24
EkwadorBarcelona SC 12 4 1 7 9 14 24
ParagwajCerro Porteño 12 4 1 7 9 14 26

Obrońca tytułu[edytuj | edytuj kod]

UrugwajPeñarol Montevideo jako obrońca tytułu awansowało do 1/2 finału bez gry.

1/2 finału[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

31.05 PeruUniversitario de Deportes - ChileCSD Colo-Colo 3:0
01.06 ArgentynaRiver Plate - ArgentynaRacing Club de Avellaneda 0:0
07.06 ChileCSD Colo-Colo - ArgentynaRiver Plate 1:0
07.06 PeruUniversitario de Deportes - ArgentynaRacing Club de Avellaneda 1:2
13.06 ArgentynaRiver Plate - PeruUniversitario de Deportes 0:1
15.06 ArgentynaRacing Club de Avellaneda - PeruUniversitario de Deportes 1:2
22.06 ChileCSD Colo-Colo - ArgentynaRacing Club de Avellaneda 0:2
28.06 ArgentynaRacing Club de Avellaneda - ChileCSD Colo-Colo 3:1
29.06 PeruUniversitario de Deportes - ArgentynaRiver Plate 2:2
05.07 ArgentynaRiver Plate - ChileCSD Colo-Colo 1:1
12.07 ChileCSD Colo-Colo - PeruUniversitario de Deportes 0:1
12.07 ArgentynaRacing Club de Avellaneda - ArgentynaRiver Plate 3:1
  • Wobec równej liczy punktów rozegrano mecz o pierwsze miejsce
18.07 ArgentynaRacing Club de Avellaneda - PeruUniversitario de Deportes 2:1
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
ArgentynaRacing Club de Avellaneda 6 4 1 1 9 11 5
PeruUniversitario de Deportes 6 4 1 1 9 10 5
ArgentynaRiver Plate 6 0 3 3 3 4 8
ChileCSD Colo-Colo 6 1 1 4 3 3 10

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

11.06 UrugwajPeñarol Montevideo - UrugwajClub Nacional de Football 0:1
14.06 BrazyliaCruzeiro EC - UrugwajClub Nacional de Football 2:1
18.06 BrazyliaCruzeiro EC - UrugwajPeñarol Montevideo 1:0
05.07 UrugwajPeñarol Montevideo - BrazyliaCruzeiro EC 3:2
08.07 UrugwajClub Nacional de Football - BrazyliaCruzeiro EC 2:0
16.07 UrugwajClub Nacional de Football - UrugwajPeñarol Montevideo 2:2
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
UrugwajClub Nacional de Football 4 2 1 1 5 6 4
BrazyliaCruzeiro EC 4 2 0 2 4 5 6
UrugwajPeñarol Montevideo 4 1 1 2 3 5 6

FINAŁ[edytuj | edytuj kod]

ArgentynaRacing Club de Avellaneda - UrugwajClub Nacional de Football 0:0 i 0:0, dod. 2:1
15 sierpnia 1967 Buenos Aires (Avellaneda) Mozart y Cuyo (55 000)

ArgentynaRacing Club de Avellaneda - UrugwajClub Nacional de Football 0:0
Sędzia: César Orozco (Peru)
Racing Club de Avellaneda: Agustín Cejas - Roberto Perfumo, Rubén Oswaldo Díaz, Oscar Martín (k), Miguel Angel Mori, Alfio Basile, Jaime Martinoli, Juan Carlos Rulli, Norberto Raffo, Juan José Rodríguez, Humberto Maschio.
Club Nacional de Football: Rogelio Domínguez - Jorge Manicera, Emilio Álvarez, Luis Ubiña, Julio Montero Castillo, Juan Mújica, Víctor Espárrago, Milton Viera, Célio, Héctor Rubén Sosa, José Urruzmendi.

25 sierpnia 1967 Montevideo Estadio Centenario (60 000)

UrugwajClub Nacional de Football - ArgentynaRacing Club de Avellaneda 0:0
Sędzia: César Orozco (Peru)
Club Nacional de Football: Rogelio Domínguez - Jorge Manicera, Emilio Álvarez, Luis Ubiña, Julio Montero Castillo, Juan Mújica, Víctor Espárrago, Milton Viera, Célio, Héctor Rubén Sosa, José Urruzmendi.
Racing Club de Avellaneda: Agustín Cejas - Roberto Perfumo, Rubén Oswaldo Díaz, Oscar Martín (k), Miguel Angel Mori, Alfio Basile, João Cardozo, Juan Carlos Rulli, Juan Carlos Cárdenas, Norberto Raffo, Humberto Maschio.

29 sierpnia 1967 Santiago Estadio Nacional (50 000)

ArgentynaRacing Club de Avellaneda - UrugwajClub Nacional de Football 2:1(2:0)
Sędzia: Rodolfo Pérez Osorio (Paragwaj)
Bramki: 1:0 João Cardozo 14, 2:0 Norberto Raffo 43, 2:1 Milton Viera 79
Racing Club de Avellaneda: Agustín Cejas - Roberto Perfumo, Rubén Oswaldo Díaz, Oscar Martín (k), Miguel Angel Mori, Alfio Basile, João Cardozo (Fernando David Parenti), Juan Carlos Rulli, Juan Carlos Cárdenas, Norberto Raffo, Humberto Maschio.
Club Nacional de Football: Rogelio Domínguez - Jorge Manicera, Emilio Álvarez, Luis Ubiña, Julio Montero Castillo, Juan Mújica, José Urruzmendi, Milton Viera, Célio, Víctor Espárrago, Julio Morales (Jorge Oyarbide).

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela ma charakter statystyczny. O kolejności decyduje na pierwszym miejscu osiągnięty etap rozgrywek, a dopiero potem dorobek bramkowo-punktowy. W przypadku klubów, które odpadły w rozgrywkach grupowych o kolejności decyduje najpierw miejsce w tabeli grupy, a dopiero potem liczba zdobytych punktów i bilans bramkowy.

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 ArgentynaRacing Club de Avellaneda 19 13 4 2 30 42 13
2 UrugwajClub Nacional de Football 19 11 4 4 26 41 18
3 PeruUniversitario de Deportes 14 9 2 3 20 21 13
4 BrazyliaCruzeiro EC 12 9 1 2 19 27 12
5 ArgentynaRiver Plate 16 6 6 4 18 33 17
6 UrugwajPeñarol Montevideo 4 1 1 2 3 5 6
7 ChileCSD Colo-Colo 18 8 2 8 18 33 38
8 ChileCD Universidad Católica 12 5 3 4 13 19 16
9 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 10 3 2 5 8 17 22
10 PeruSport Boys Callao 8 2 1 5 5 10 11
11 ParagwajGuaraní Asunción 12 4 2 6 10 18 15
12 BoliwiaClub Bolívar 10 2 4 4 8 11 21
13 WenezuelaGalicia Caracas 8 2 1 5 5 5 10
14 EkwadorEmelec Guayaquil 12 4 1 7 9 16 24
15 KolumbiaIndependiente Medellín 10 3 1 6 7 12 22
16 WenezuelaItalia Caracas 8 1 2 5 4 3 16
17 EkwadorBarcelona SC 12 4 1 7 9 14 24
18 Boliwia31 de Octubre La Paz 10 2 1 7 5 12 29
19 ParagwajCerro Porteño 12 4 1 7 9 14 26
Podsumowanie: 113 meczów, w tym 20 remisów, 353 bramki - 3.12 bramki/mecz

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]