Dahomej Francuski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dahomej Francuski
1904 – 1958
Flaga Francji
Flaga Francji
Położenie Francji
Język urzędowy francuski
Stolica Porto-Novo
Typ państwa Kolonia
Zależne od Francja
Data powstania 1872 − zajęcie Beninu 1904- wcielenie do Francuskiej Afryki Zachodniej
Likwidacja
• Uzyskanie niepodległości
Francja

1960
Religia dominująca ChrześcijaństwoIslamReligie rodzime Afryki

Dahomej Francuski był kolonią , w ramach Francuskiej Afryki Zachodniej, w latach 1904-1958. Po II wojnie światowej Francuska IV Republika nadała Dahomejowi autonomię i przyznała członkostwo w Unii Francuskiej, tworze który miał zastąpić dawne imperium kolonialne. 11 Grudnia 1958 powstała V Republika, a w miejsce Unii Francuskiej powołano Wspólnotę Francuską. Dahomej, jako członek Wspólnoty Francuskiej, uzyskał własny rząd i 1 sierpnia 1960 pełną niepodległość. W 1975 roku państwo zmieniło nazwę na Benin.

Historia[edytuj]

Lud Edo, żyjący na obszarze Nigerii, rozbity na różne plemiona zarządzane przez samodzielnych wodzów został w XV wieku zjednoczony pod przewodnictwem jednego człowieka. Rządzącego nazywano "oba". Podporządkowując sobie pomniejsze ludy szybko stworzyli oni niezależne państwo- Królestwo Beninu. Pod rządami dynastii założonej przez Ewuare Wielkiego terytorium kraju rozrosło się osiągając Deltę Nigru. Władcy Beninu stworzyli dobrze zorganizowane i znakomicie prosperujące państwo. Nawiązali także dobre stosunki z Europejczykami, głównie Portugalczykami i Holendrami, którzy zaczęli przybywać tutaj od XV wieku. Benin sprzedawał im niewolników, wywożonych potem do Nowego Świata.

Upadek władzy oba datuje się na XVIII wiek, kiedy to doszło do licznych wojen domowych i walk o władzę, które zakończyły się zajęciem przez Francuzów Beninu w XIX wieku. Miało to miejsce w 1872 roku. W 1904 Benin został włączony do Francuskiej Afryki Zachodniej jako Dahomej.

Za czasów rządów francuskich doszło do gwałtownego rozwoju kraju. Pojawiły się na przykład porty (w Kotonu), kolej czy szkoły zakładane przez katolickich misjonarzy. W 1946 Dahomej uzyskał status zamorskiego terytorium z własnym parlamentem i reprezentacją we Francuskim Zgromadzeniu Narodowym. 4 Grudnia ogłoszono powstanie Republiki Dahomeju w ramach Wspólnoty Francuskiej. 1 sierpnia 1960 Republika uzyskała pełną niepodległość od Francji. Pierwszym prezydentem został Hubert Maga, który jeszcze pod rządami francuskimi sprawował funkcję premiera.