Dom Artystów Weteranów Scen Polskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Dom Aktora w Skolimowie)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich im. Wojciecha Bogusławskiego w Skolimowie (Dom Aktora w Skolimowie) – dom w Skolimowie należący do Związku Artystów Scen Polskich, znajdujący się obecnie w dzielnicy Konstancina-Jeziorny (Skolimów-Konstancin) przy ul. Kazimierza Pułaskiego 6.

Dom został wybudowany w 1928 r. ze składek członków ZASP i darowizn miłośników teatru, z myślą o samotnych emerytowanych artystach[1]. Wzniesiony z inicjatywy aktora Antoniego Bednarczyka na parceli ufundowanej przez Wacława Prekera[2]. Do II wojny światowej schronisko dla aktorów w trudnej sytuacji życiowej.

Po wojnie utrzymywany dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz dzięki akcjom charytatywnym organizowanym przez aktorów, nadal jest miejscem pobytu i zamieszkania dla wielu artystów. W latach 80. XX wieku powiększony o nowy budynek, jest zamieszkany przez 40 osób, gdzie każdy z mieszkańców ma własny pokój i zapewnioną opiekę. Znajdują się tu też mieszkania dla małżeństw, z łazienkami i aneksami kuchennymi.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]