FARC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Ejército del Pueblo
FARC-EP
Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Ejército del Pueblo
Flaga FARC
Państwo  Kolumbia
Historia
Sformowanie 1964
Pierwszy dowódca Édgar "Gonzalo" Castellanos
Dane podstawowe
Obecny dowódca Timoleón Jiménez
Liczebność 8–10 tys.[1][2]
Budżet wojskowy

FARC-EP (hiszp. Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Ejército del Pueblo — Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii - Armia Ludowa) – najstarsza, największa i posiadająca największy potencjał kolumbijska organizacja partyzancka biorąca udział w wojnie domowej w tym kraju[3][4][5]. Przez rząd Kolumbii i kilka innych państw uważana za organizację terrorystyczną (czemu sprzeciwiają się liczne rządy regionu). Sama FARC-EP uważa się za agrarną platformę polityczną chłopstwa i ruch antyimperialistyczny inspirowany przez boliwarianizm.

FARC została utworzona w 1964 roku, pierwotnie jako zbrojne skrzydło Kolumbijskiej Partii Komunistycznej. Pretekstem do utworzenia grupy był atak wojsk rządowych na wiejskie enklawy powstałe w okresie La Violencia (konflikt wewnętrzny trwający w okresie 1948–1958). Grupa początkowo dowodzona była przez siedmioosobowy sekretariat pod dowództwem Pedro Antoniego Marine znanego jako Manuel Marulanda[6]. Po śmierci Marulandy w 2008 roku zastąpił go Leon Saenz alias Alfonso Cano, który zginął 4 listopada 2011 roku w ataku wojsk rządowych. Od 2011 roku nowym dowódcą był Timoleón Jiménez alias Tymoszenko[7][8].

FARC deklaruje, że reprezentuje sprzeciw biedniejszych mieszkańców kolumbijskich wsi wobec zjawisk takich jak: wpływ polityczny Stanów Zjednoczonych na wewnętrzne sprawy Kolumbii; neoimperializm; monopolizacja zasobów naturalnych przez międzynarodowe korporacje; represje przeciwko ludności cywilnej ze strony państwa i sił paramilitarnych oraz ekonomiczna grabież kraju prowadzona przez rząd.

Siły FARC-EP są nieokreślone. W 2001 roku liczbę żołnierzy organizacji szacowano na 16 tys.[9] w 2007 roku FARC informował, że liczy 18 tys. żołnierzy, w 2010 roku wojsko wierne rządowi oszacowało że siły FARC składają się z 18 tys. członków z czego połowa należy do czynnych oddziałów bojowych. W 2011 roku prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos stwierdził, że FARC liczy mniej niż 8 tys. członków. Od 1999 do 2008 roku, armie partyzanckie FARC i ELN kontrolowały 30-35% terytorium Kolumbii. Obecnie największa koncentracja sił partyzanckich FARC ma miejsce w południowo-wschodnich regionach kraju, na równinach u podnóża górskiego łańcucha Andów. Ponadto FARC działała niekiedy na obszarach Peru, Wenezueli, Brazylii[10], w Panamie[11] i Ekwadoru. Sporadycznie występowała w innych krajach Ameryki Łacińskiej, głównie Meksyku, Paragwaju, Argentynie i Boliwii.

W 2010 roku oszacowano, że FARC była obecna w 24 z 32 prowincji Kolumbii, głównie tych na wschodzie i południu, głównymi obszarami działalności grupy miały być Putumayo, Tolima, Nariño, Cauca i Valle del Cauca[12][13].

We wrześniu 2016 r. w Cartagena de Indias prezydent Juan Manuel Santos podpisał z dowództwem FARC 300-stronicowy układ pokojowy. Zgodnie z zapisami traktatu pokojowego przez sześć miesięcy od referendum mieli się rozbrajać pod kontrolą ONZ. Dla opuszczających partyzantkę przewidziana została amnestia, jednak dowódcy winni zbrodni wojennych zostali zobowiązani do przyznania się do winy. Traktat przewiduje dla winnych zbrodni wojennych kary od 5 do 8 lat więzienia[14]. W uroczystym podpisaniu pokoju wzięli udział sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, sekretarz stanu USA John Kerry i prezydent Kuby Raul Castro i kilkunastu prezydentów państw Ameryki Łacińskiej[15].

2 października 2016 r. mieszkańcy Kolumbii odrzucili zapisy traktatu w referendum niewielką większością głosów. Tydzień później Santos dostał pokojową nagrodę Nobla, która w ocenie Komitetu Noblowskiego miała zmotywować strony do dokończenia procesu pokojowego. W prowadzonych przez następne tygodnie negocjacjach zmodyfikowano warunki porozumienia, zaostrzając kary dla dowódców FARC. Nowy traktat został ratyfikowany 30 listopada 2016 r. przez izbę niższą parlamentu. W proteście przeciwko rezygnacji z referendum posłowie opozycji opuścili salę obrad[15]. W grudniu FARC zawiązały ruch Głosy Pokoju i Pojednania, który ma być zalążkiem przyszłej legalnej partii politycznej oraz wykluczyły ze swoich szeregów grupę dowódców, którzy nie zaakceptowali zawarcia pokoju[16].

Geneza[edytuj]

La Violencia i Front Narodowy[edytuj]

 Osobny artykuł: La Violencia.

Gdy w 1948 roku zamordowany został liberalny polityk Jorge Eliécer Gaitán, w kraju nastąpił okres walk między zwolennikami Partii Liberalnej i Konserwatywnej nazwany jako La Violencia czyli przemoc. Konflikt ten trwał do 1958 roku a w jego wyniku zginęło ponad 300 tys. osób, w większości chłopów i robotników mieszkających na wsi[17]. W 1958 roku elity partii liberalnej i konserwatywnej wraz z kościołem i przedstawicielami środowisk biznesowych zawarły ze sobą porozumienie, które w praktyce doprowadziło do powstania dwupartyjnego systemu politycznego znanego jako Front Narodowy. Obie partie zobowiązały się do przeprowadzania wyborów, w których jednak niezależnie od wyników władzę obejmowałaby naprzemiennie jedna z dwóch partii. Politycy zadecydowali, że pakt pozostanie w mocy do 1974 roku (w praktyce, z niewielkimi zmianami, trwał do 1990 roku)[18][19].

Sytuacja społeczno-ekonomiczna[edytuj]

W latach 60., rząd wdrażał plan rozwoju gospodarczego utworzony przez kanadyjskiego ranczera Lauchlina Curri, który posiadał w Kolumbii rozległe połacie ziemi. Plan obejmował wspieranie dużych farm ukierunkowanych na eksport, kosztem małych gospodarstw lokalnych. Rząd dotował majątki dużych gospodarstw rolnych, natomiast ubogich chłopów zmuszał do odstępowania od swojej ziemi oskarżając ich o nieefektywne uprawy. Bardzo duża liczba chłopów została zepchnięta ze wsi i zmuszona do migracji do ośrodków miejskich, gdzie zasilili oni grupę robotników przemysłowych[20]. Do roku 1960 w kraju było ponad 400 tys. bezrolnych rodzin, a od 1961 ich liczba coroczne wzrastała o 40 tys.[21][22]

Na początku lat 60. brak podstawowej opieki medycznej i niedożywienie spowodowało wzrost śmiertelności noworodków i częstości występowania chorób[23].

W 1970 roku 77% gruntów rolnych zajmowały duże gospodarstwa o powierzchni ponad 50 ha[24]. W 1971 roku, 70% gruntów rolnych w Kolumbii było własnością 5,7% populacji[25].

Kolumbijska Partia Komunistyczna[edytuj]

W latach bezpośrednio po I wojnie światowej, komuniści byli bardzo aktywni zarówno na wiejskich jak i miejskich obszarach Kolumbii[26]. Kolumbijska Partia Komunistyczna (Partido Comunista Colombiano, PCC) została oficjalnie akredytowana przez Międzynarodówkę Komunistyczną w 1930 roku. PCC na obszarach wiejskich tworzyła "ligi chłopskie", a w miastach "fronty ludowe". Poprzez te organy komuniści przedstawiali żądania poprawy warunków życia i pracy robotników oraz szerszego dostępu do edukacji. Grupy te utworzyły wspólną sieć w ramach której zwalczały wspieranych przez państwo posiadaczy ziemskich stosujących w swoich działaniach przemoc[27][28].

Członkowie grup związanych z PCC, organizowali strajki, protesty oraz konfiskaty ziemi. Na południu kraju komuniści organizowali samoobronę chłopską, które były w stanie stawiać opór wojsku oraz realizować potrzeby lokalnej ludności[29]. Wiele działań komunistów spotkało się z brutalnymi represjami ze strony rządu Kolumbii i posiadaczy ziemskich[30]. Armia amerykańska szacowała, że w 1962 roku liczba aktywnych członków PCC wzrosła z 8 do 10 tysięcy, a partia zyskała 20 tys. zwolenników.

Początek ruchu partyzanckiego[edytuj]

Jeszcze w latach 50. rozwijać się zaczęły oddolne ruchy partyzanckie w tym Komunistyczne Siły Samoobrony. W 1964 roku lewicowy działacz związany z Komunistycznymi Siłami Zbrojnymi, Manuel Marulanda utworzył niezależną Republikę Marquetali. Na terenie republiki działały Komunistyczne Siły Samoobrony które poszerzyły teren kontrolowany przez partyzantów zajmując kilka municypiów. Rząd w obawie, że w związku z rewolucją kubańską sytuacja może się rozwinąć postanowił wypędzić partyzantów z obszaru „republiki”[31]. Po kilku nieudanych atakach na partyzantów, w regionie utworzono kilka placówek wojskowych[32].

Interwencja Stanów Zjednoczonych[edytuj]

W październiku 1959 roku Stany Zjednoczone wysłały do Kolumbii zespół "Special Survey Team" złożony z ekspertów do zwalczania partyzantki. Pomoc USA miała zostać ukryta przed opinią publiczną[32]. W lutym 1962 roku do Kolumbii przybył generał William P. Yarborough. W tajnym raporcie do Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, zachęcał on do tworzenia i szkolenia oddziałów paramilitarnych mających dokonywać zamachów terrorystycznych i sabotaży przeciwko komunistom i ich zwolennikom[33]. Nowa polityka wojny przeciwko partyzantom została ustanowiona w 1962 roku jako Plan Lazo. Plan zakładał operacje wojskowe i obywatelskie w obszarach, w których trwały walki. Zgodnie z zaleceniami Yarborougha kolumbijskie wojsko zatrudniało cywili, którzy wstępowali do paramilitarnych grup "obrony cywilnej" wspomagających wojsko w kampaniach przeciwko rebeliantom. Pracownicy cywilni tworzyli również siatki wywiadowcze zbierające informacje o działalności powstańców[34][35][36]. Według profesora Douga Stokesa, rząd Kolumbii od zaleceń Planu Lazo i Yarborougha próbował odejść dopiero w latach 80[37].

Wojska kolumbijskie otrzymały pomoc ze strony CIA – Amerykanie zaangażowali do akcji żołnierzy uczestniczących w walkach z Armią Narodowowyzwoleńczą w czasie kampanii filipińskiej)[38][39].

Rozbicie Republiki Marquetali[edytuj]

Na żądanie Stanów Zjednoczonych, rząd Kolumbii na początku lat 60. rozpoczął akcje skierowane przeciwko społecznościom chłopskim. W 1966 roku po ataku wojska rządowego na wspólnotę w Marqutali, z inicjatywy Manuela Marulandy zjednoczone oddziały Komunistycznych Sił Samoobrony. W ich miejsce utworzona została FARC. FARC utworzyło 48 weteranów którzy stoczyli z blisko tysiącem żołnierzy bitwę o Marqutalię. Partyzanci wycofali się w góry, a siły FARC szybko wzrosły do setki bojowników[40][41][31].

Eskalacja wojny domowej[edytuj]

Siódma Konferencja Partyzancka FARC[edytuj]

W 1982 roku odbyła się Siódma Konferencja Partyzantka FARC, na której nawoływano do poważnych zmian w strategii armii. FARC do tej pory ograniczała się do drobnych pojedynków z siłami rządowymi, a pole walki ograniczała do obszarów wiejskich. W latach 80. FARC udało się przeorganizować w nieregularną armię zdolną do przeprowadzania ataków na pełną skalę. Organizacja wysłała swoich żołnierzy do Wietnamu i ZSRR, gdzie przechodzili oni zaawansowane szkolenie wojskowe. Podjęto decyzję o zbliżaniu się do średniej wielkości miast i obszarów bardziej bogatych w zasoby naturalne. Na konferencji FARC dodała do swojej nazwy inicjał "EP" czyli "Ejército del Pueblo" - Armia Ludowa[42][43].

Próby legalnej działalności[edytuj]

W latach 80. konserwatywny prezydent Belisario Betancur rozpoczął z partyzantami rozmowy pokojowe. Rozmowy zaowocowały umową La Uribe z 1984 roku, której skutkiem było zawieszenie broni trwające do 1987 roku[44].

W 1985 roku członkowie FARC-EP, wraz z wieloma innymi grupami lewicowymi i komunistycznymi, utworzyli partię polityczną pod nazwą Unión Patriótica ("Unia Patriotyczna", UP ). UP domagała się reform politycznych (tzw. Apertura Democrática) – reformy konstytucyjnej, demokratyzacji wyborów lokalnych, decentralizacji politycznej oraz zakończenia okresu dominacji partii liberalnej i konserwatywnej. W sferze społeczno-gospodarczej partia domagała się podziału gruntów, większych wydatków na służbę zdrowia i edukację, nacjonalizację zagranicznych przedsiębiorstw i banków i zwiększenia dostępu do środków masowego przekazu. Choć do UP należało wiele osób zaangażowanych w działalność FARC, to nie stanowili oni większości. Większość działaczy partii pochodziła ze środowisk takich jak związki zawodowe, partie socjalistyczne i PCC[45].

W miastach FARC-EP integrowało się i tworzyło Juntas Patrióticas (komórki solidarności). Były to małe grupy związane ze związkami zawodowymi, grupami aktywistów studenckich i ligą chłopską. Komórki budowały poparcie dla UP i prowadziły działalność polityczną wśród chłopstwa[44][46]. UP zyskiwała lepsze wyniki w wyborach, niż jakakolwiek dotychczasowa partia lewicowa w historii kraju. W 1986 roku kandydaci partii zdobyli 350 miejsc w radach lokalnych, 9 miejsc w niższej izbie parlamentu i 6 miejsc w Senacie. W tym samym roku kandydat partii na prezydenta, Jaime Pardo Leal, zdobył 4,6% głosów[47][48][49].

W okresie 1986-1990 zamordowano od 4 tys. do 6 tys. działaczy UP i innych partii lewicowych. W 1987 roku zamordowany został przewodniczący UP, Jame Pardo. W czystkach zginęło 70% wszystkich kandydatów na urząd prezydenta (w tym 100% kandydatów partii centrolewicowych)[47][50][51][52]. O morderstwa działaczy UP oskarżano różne osoby i organizacje. Rząd obarczał odpowiedzialnością za zbrodnie narkotykowego bossa Pablo Escobara. Według wielu ówczesnych działaczy UP uważało, że za zbrodnie odpowiada minister spraw wewnętrznych Carlos Simmonds Lemos, który przed falą zabójstw określił UP jako skrzydło polityczne FARC. Jeszcze inni wskazywali, że zbrodnie są efektem sojuszu zawiązanego przez wojsko oraz służby specjalne z liderem prawicowych grup paramilitarnych Fidelem Castaño[53].

Wznowienie walk[edytuj]

Po represjach na UP, FARC ponownie wstąpiła na ścieżkę walki zbrojnej. Zawieszenie broni nastąpiło po ataku FARC na jednostkę wojskową w dżungli Caquetá, w czerwcu 1987 roku[54][55]. Według dziennikarza Stevena Dudleya, współzałożyciel FARC-EP Jacobo Arenas, uważał incydent za "naturalną" część rozejmu i wyrażał gotowość do dalszego kontynuowania dialogu. Prezydent Barco wysłał jednak partyzantom ultimatum i zażądał natychmiastowego rozbrojenia, w przeciwnym razie dojść miało do rządowych akcji odwetowych[56]. Pecáut i Dudley pisali o wzroście napięcia między Jaramillo, liderem FARC a kierownictwem partii komunistycznej która skrytykowała walkę zbrojną. Po śmierci Jaramiloo doszło do exodusu działaczy UP, a wiele kadr FARC, które przystąpiły do UP powróciło do partyzantki[57][54][58].

1990-1998[edytuj]

10 sierpnia 1990 roku na atak serca zmarł Aacobo Arenas, lider i ideologiczny przywódca FARC[59].

3 czerwca 1991 roku wznowiono dialog między FARC (działającym w ramach Zarządu Koordynacyjnego grupującego część partyzantki kolumbijskiej) a rządem. Do rozmów doszło na neutralnym terenie - w Caracas w Wenezueli i Tlaxcala w Meksyku[60]. Rozmowy nie zaowocowały jednak zakończeniem walk. Proces negocjacji został przerwany w 1993 roku wobec braku porozumienia między stronami. Przed zerwaniem negocjacji do Zarządu Koordynacyjnego wysłany został list napisany przez grupę intelektualistów (w tym noblistę Gabriela Garcíe Márqueza), w którym skrytykowali oni podejście FARC-EP[61].

Począwszy od 1996 roku FARC przyjęła nową strategię wojskową. Od tamtego czasu dokonywać zaczęła ataków na strategiczne cele wojskowa. Korzystała przy tym z moździerzy 61 mm i 80 mm oraz bomb cylindrowych. Nowa strategia przyniosła serię zwycięstw militarnych nad siłami rządowymi[62]. 30 sierpnia 1996 roku partyzanci zaatakowali bazę wojskową w Las Delicias, Putumayo. W ciągu 15 godzin partyzanci całkowicie zniszczyli bazę i wzięli 60 zakładników. W bitwie zginęło 54 żołnierzy, a 17 zostało rannych. 60 zakładników FARC uwolniła w czerwcu 1997 roku. W marcu 1998 roku, w południowej Caquetá, oddziały FARC-EP, z pomocą miejscowych informatorów i sympatyków, rozbił elitarną jednostkę kolumbijskiej armii - 52 batalion przeciwpartyzancki. Przeciwko komandosom, których zginęło 154, walczyło po stronie FARC 600-800 partyzantów. W listopadzie 1998 roku FARC opanował miasto Mitú w Vaupés w pobliżu granicy z Brazylią. Rząd odzyskał kontrolę nad miastem dopiero trzy dni później[63], po tym gdy rząd otrzymał pozwolenie na lądowanie wojsk kolumbijskich po obu stronach granicy[62].

W latach 90. po raz pierwszy w swojej historii FARC udało się jej partyzantom zaatakować stolicę departamentu. Około 1500 żołnierzy FARC starło się ze skromnym garnizonem w Mitú. Partyzanci toczyli walki z siłami rządowymi przez 12 godzin. W bitwie zginęło 16 funkcjonariuszy, a 61 zostało pojmanych. Ostatecznie partyzanci otoczyli zabarykadowanych funkcjonariuszy i partyzanci przez 72 godziny kontrolowali miasto. Ostatecznie partyzantów z miasta przepędził garnizon z Cuererí. Bitwa okazała się poważnym ciosem dla Bloku Wschodniego FARC[64][65].

W 1997 i 1998 roku radni miejscy w kilkudziesięciu gminach na południu pod groźbami partyzantów podali się do dymisji[66][67][67][67][68]. W tym okresie odbyły się duże protesty hodowców koki, w wyniku których zablokowane zostały główne drogi południowej części kraju. Rząd twierdził, że blokada nie była związana z działalnością FARC-EP, jednak istnieją dowody, które wskazywałby na to, że FARC uczestniczył w blokadzie[69][70]. Różni analitycy uważają, że FARC poczuł się mocno zachęcony protestami i wykorzystał je do promowania swoich żądań[71][72].

Sukcesy militarne partyzantów doprowadziły do pojmania przez nich dziesiątek funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i skompromitowania rządu w oczach opinii publicznej. Prezydent Ernesto Samper Pizano po ujawnieniu skandalu wokół finansowania swojej kampanii stał się celem wzmożonej krytyki. Ujawnienie szeregu skandali korupcyjnych doprowadziło do zerwania współpracy USA z Kolumbią na okres lat 1995-97[73][74].

Po raz pierwszy partyzanci musieli stawić czoło zjednoczonym siłom paramilitarnym. Już w 1994 roku złażona została grupa Campesino Autodefensas de Córdoba y Urabá (ACCU), a w okresie dekady lat 90. rząd zezwalał na tworzenie grup straży obywatelskiej Convivir. W 1997 roku założone został prawicowe oddziały Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii (AUC). AUC zorganizowała serię ataków na obszary FARC. W lipcu 1997 roku bojówkarze AUC zaatakowali wieś Maripipán mającą sprzyjać partyzantce lewicowej, gdzie zabili od 30 do 49 cywili. Po masakrach dokonywanych przez AUC, wiele organizacji praw człowieka i prokuratorów oskarżyło kolumbijską armię i policję o udział w zbrodniach bądź bierne zezwalanie na nie[75][76].

1998-2002[edytuj]

Oddziały FARC

W 1998 prezydent Andrés Pastrana Arango utworzył na obszarze departamentów Meta i Guaviare obejmującą 42 tys. km² strefą zdemilitaryzowaną. Strefa miała posłużyć prowadzeniu dialogu między rządem a FARC, rozmowy odbywały się od stycznia 1999 do lutego 2002 i zaowocowały wymianą więźniów. Tereny te FARC wykorzystała do rekrutacji nowych żołnierzy i jako bazę do swoich operacji wojskowych.

W lipcu 1999 roku, wojsko zaatakowało miasto Puero Lleras kontrolowane przez FARC. Miasto przy pomocy Amerykanów (samoloty oraz wsparcie logistyczne) było bombardowane i ostrzeliwane przez ponad 72 godziny. W ataku na miasto zginęło trzech cywili, a kilka osób zostało rannych. Wojska FARC wycofały się z obszaru, a wielu powstańców zostało ranionych lub zginęło. Rząd ogłosił akcję sukcesem w walce z rebelią, ale w tym czasie organizacje praw człowieka obwieściły, że mają dowody na to, że rząd stosuje pomoc antynarkotykową pochodzącą z zewnątrz do walki z siłami lewicowej guerilli[77].

Po serii głośnych działań FARC, w tym porwania samolotu, ataku na kilka małych miast i po aresztowaniu przez rząd trzech rzekomych instruktorów wojskowych pochodzących z Irlandii, 21 lutego 2002 roku Pastrana zawiesił rozmowy pokojowe i nakazał zająć strefę zdemilitaryzowaną[78]. FARC miał wówczas około 17 tys. żołnierzy i milicje w niektórych obszarach Bogoty, Cali i Medellin oraz grupę partyzancką w Paramo de Sumpaz, niedaleko Bogoty.

Powiązania z irlandzkimi republikanami[edytuj]

24 kwietnia 2001 roku amerykański Komitet Izby Reprezentantów ds. Stosunków Międzynarodowych opublikował wyniki dochodzenia ws. działalności w Kolumbii grup Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Według raportu od dawna miało istnieć połączenie między FARC-EP a IRA, a od 1998 roku co najmniej 15 członków IRA miało odbyć podróż do Kolumbii. Twórcy raportu oszacowali, że IRA za szkolenie żołnierzy FARC uzyskała co najmniej dwa miliony dolarów. 11 sierpnia 2001 roku kolumbijska policja aresztowała w Bogocie przedstawicieli irlandzkiej partii republikańskiej Sinn Féin rezydujących na Kubie. Miano znaleźć przy nich materiały wybuchowe należące do IRA. Pod zarzutem szkoleń żołnierzy FARC aresztowani zostali Jim Monaghan, Martin McCauley' i Niall Connolly (tzw. trójka kolumbijska)[79]. Irlandczycy ostatecznie zostali uniewinnieni z zarzutów szkolenia partyzantów, zostali jedynie uznani za winnych podróżowania na fałszywych paszportach. Decyzja sądu została odwołania po decyzji prokuratora generalnego Kolumbii, ostatecznie trójkę skazano na karę 17 lat więzienia. Irlandczycy wrócili do Irlandii po wpłaceniu kaucji w grudniu 2004 roku[80].

2002-2005[edytuj]

W sierpniu 2002 roku nowym prezydentem został Álvaro Uribe. W czasie jego rządów doszło do zorganizowanych działań wojska przeciwko FARC, których skutkiem było poważne osłabienie sił partyzanckich. Wielu dowódców średniego szczebla zostało ujętych lub zrezygnowało z dalszego prowadzenia walki.

W latach 2002 i 2003, FARC zajęła dziesięć dużych rancz w Meta we wschodniej Kolumbii i ich ziemię przekazała miejscowym rolnikom[81].

13 lipca 2004 roku grupa została potępiona przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka który oskarżył partyzantów o naruszenie artykułu 17. Protokołu dodatkowego II Konwencji Genewskiej i międzynarodowego prawa humanitarnego[82].

Po operacjach wojskowych w regionach południowych i południowo-wschodnich, główne siły FARC przeniosły się kierunku Nariño, Putumayo i Cauca. Na początku lutego 2005 roku w serii małych starć między FARC a wojskiem rządowym w departamentach południowo-zachodnich zginęło 40 osób[83].

Wymiana humanitarna[edytuj]

W 2007 roku, wenezuelski prezydent Hugo Chavez i kolumbijski senator Piedad Córdoba służyli jako pośrednicy w wymianie humanitarnej między rebeliantami a rządem. Prezydent Álvaro Uribe pozwolił Chavezowi na pośredniczenie w wymianie, pod warunkiem że wszystkie spotkania z powstańcami odbędą się na obszarze Wenezueli[84].

Pod koniec 2007 roku partyzanci zgodzili się uwolnić senatora Consuelo Gonzaleza i Clarę Rojas oraz jej syna Emanuela, urodzonego już w bazie wojskowej FARC. Uwolnienie Emanuela wynegocjował i zaproponował Chavez. Uwolnienie Emanuela potwierdzono w grudniu. 31 grudnia FARC ogłosiło, że uwolnienie zakładników zostało opóźnione z powodu rządowej operacji wojskowej. W tym samym czasie Uribe oświadczył, że FARC nie uwolnił zakładników[85]. Władze dodały, że chłopiec, którego opis był podobny do Emanuela w czerwcu 2005 roku zabrany został do szpitala w San José del Guaviare i wykryto u niego dolegliwości typowe dla mieszkańców dżungli. Chłopieć rok później odesłany został do domu dziecka w Bogocie, gdzie poddano go badaniom DNA w celu potwierdzenia jego tożsamości[85]. 4 stycznia 2008 roku, test DNA wykazał, że prawdopodobnie dziecko należy do rodziny Rojas. W tym samym dniu rebelianci wydali komunikat, w którym przyznali, że Emmanuel został zabrany do Bogoty na czas wymiany humanitarnej i oddany w opiekę uczciwych osób. Rebelianci oskarżyli prezydenta o porwanie chłopca i sabotowanie wymiany. Ostatecznie dwójka polityków uwolniona została na początku stycznia.

Wymiana zerwana została przez Uribe w dniu 22 listopada 2007 roku. Oficjalnym powodem zerwania wymiany było skontaktowanie się przez Chaveza z dowódcą kolumbijskiego wojska, Mario Montoyą Uribe (pierwotnie rozmowy miały dotyczyć wyłącznie dyplomatów, a nie wojskowych)[86]. Chavez zadeklarował, że był gotowy do dalszych mediacji, wycofał z Kolumbii ambasadora i umieścił stosunki między rządami obu państw w zamrażarce[87].

Przed zerwaniem rozmów udało się wynegocjować uwolnienie m.in. dwóch policjantów z Putamayo[88] i niemieckiego zakładnika Lothara Hintze. 10 stycznia 2008 FARC uwolnił Clarę Rojas i byłego kongresmena Consuelo Gonzaleza, o co zabiegał rząd Wenezueli[89]. 31 stycznia uwolniono Luise Eladio Pérez Bonille, Glorię Polanco i Orlando Beltran Cuellara. Także w tym przypadku zakładnicy uwolnieni zostali na skutek interwencji Wenezuelczyków[90].

21 grudnia uwolniono Alana Jare, Sigifredo López, trzech niskich rangą policjantów i żołnierza[91]. 17 marca 2009 roku uwolniono szwedzkiego zakładnika Erika Rolanda Larssona[92]. W marcu 2010 roku zwolniono żołnierzy - Josue Daniela Calvo Sancheza i Pablo Emilio Moncayo Cabrera[93].

11 stycznia 2008 roku, dzień po uwolnieniu przez FARC dwóch zakładników, Hugo Chavez wezwał rządy Europy i Ameryki Łacińskiej, aby zaprzestały określać kolumbijskich partyzantów (FARC i ELN) mianem terrorystów[94]. 13 stycznia 2008 roku Chavez wyraził dezaprobatę ze strategii FARC i porwań oświadczając - Nie popieram porwań, nie popieram walki zbrojnej[95]. Wezwał uczestników wojny do zakończenia walk i dodał, że współczesnej Ameryce nie są już potrzebne wojny partyzanckie[96].

26 października 2008 roku z ośmioletniej niewoli FARC zbiegł były kongresmen, Óscar Tulio Lizcano. Wkrótce po ucieczce wiceprezydent Kolumbii Francisco Santos Calderón nazwał FARC mianem papierowego tygrysa. Minister stwierdził również, że FARC stanowi dla rządu minimalne zagrożenia jednocześnie ostrzegł przed przedwczesnym triumfalizmem. Siły rządowe bowiem nie były w stanie rozbić partyzantów ze względu na potężne połacie kontrolowanej przez nich dżungli, liczącej w Kolumbii 500 tys. kilometrów kwadratowych[97].

Kryzys andyjski w 2008 roku[edytuj]

1 marca 2008 roku siły zbrojne wierne rządowi rozpoczęły operację przeciwko pozycjom FARC znajdującym się na terenie Ekwadoru, 1,8 kilometra od granicy. Wynikiem operacji było zabicie 24 partyzantów przez żołnierzy rządowych. Jednym z zabitych okazał się Raul Reyes, członek Centralnego Dowództwa FARC.

Skutkiem akcji wojska był kryzys dyplomatyczny między prezydentem Kolumbii a prezydentem Ekwadoru Rafaelem Correą, popartym przez Chaveza. Correa ogłosił, że inspekcja wojskowa przeprowadzona na terenie obozu FARC wskazuje na to, że partyzanci zaatakowani zostali we śnie. Rząd Kolumbii upierał się natomiast, że akcja miała charakter defensywny[98]. W proteście przeciwko naruszeniu suwerenności terytorialnej, Ekwador odwołał swojego ambasadora w Kolumbii, a na granice skierował oddziały armii. Analogicznie postąpiła Wenezuela[99][100]. Do bojkotu rządu Kolumbii, 6 marca dołączył prezydent Nikaragui Daniel Ortega[101].

Do zakończenia konfliktu doszło w czasie spotkania Grupy z Rio, 7 marca 2008 w Santo Domingo[102].

Policja kolumbijska poinformowała, że w wyniku analizy danych z notebooków należących do Raula Reyesa znaleziono dowody na finansowanie rebeliantów przez Ekwador i Wenezuelę[103]. Wiarygodność tych informacji była podważana[104], jednak autentyczność notebooków i brak manipulacji danymi na nich zawartymi potwierdził Interpol[105]. W akcji odbito także część przetrzymywanych przez FARC zakładników[106].

24 maja 2008 roku magazyn Revista Semana, opublikował wywiad z ministrem obrony Juanem Manuelem Santosem, w którym poinformował on o śmierci Manuela Marulandy Veleza. Wiadomość została potwierdzona przez nowego dowódcę FARC-EP w wywiadzie z 28 maja dla wenezuelskiej stacji telewizyjnej Telesur. Lider FARC "Tymoszenko" ogłosił, że nowym dowódcą został Alfonso Cano[107].

2008-2010[edytuj]

W czerwcu 2008 Hugo Chávez zaapelował do FARC o złożenie broni[108].

Według rządu, na początku 2009 roku rebelianci rozpoczęli plan Rebirth mający pozwolić organizacji uniknąć klęski. Według rządu plan polegać miał na intensyfikacji wojny partyzanckiej przez użycie min przeciwpiechotnych, snajperów i ataków bombowych w miastach. FARC miał także zakupić rakiety przeznaczone do walki z lotnictwem, które przyczyniło się do osłabienia partyzantki na przestrzeni kilku wcześniejszych lat[109].

W kwietniu rząd rozpoczął program Strategic Leap wymierzony w siły FARC na obszarze Arauca, w pobliżu granicy z Wenezuelą[110][111]. W listopadzie w wyniku ataku rebeliantów w południowo-zachodniej części kraju zginęło siedmiu funkcjonariuszy sił rządowych[112].

Na początku września 2010 roku w atakach FARC-EP na departamenty Narino i Putumayo w południowej Kolumbii zginęło około pięćdziesięciu policjantów i żołnierzy[113].

1 stycznia 2010 roku w ataku lotnictwa na obóz grupy na południu kraju zginęło trzynastu żołnierzy FARC[114].

Według raportu Corporación Nuevo Arco Iris NGO, który ukazał się w grudniu 2010 roku, w walkach od stycznia do września tego roku zginęło 473 żołnierzy FARC-EP i 357 członków kolumbijskich służb bezpieczeństwa. Ponadto 1381 żołnierzy rządowych i policjantów zostało rannych. W raporcie szacuje się, że do końca tego roku liczba ofiar walk między FARC a rządem mogła sięgnąć 2500[115].

Proces pokojowy[edytuj]

27 sierpnia 2012 roku, prezydent Santos ogłosił, że rząd rozpoczął rozmowy pokojowe z FARC[116]. Dzień później przedstawiciele rządu i partyzancki podpisali na Kubie (kraj ten był mediatorem między rządem a FARC już od lat 90. XX w.) deklarację o rozpoczęciu procesu pokojowego[117].

Proces pokojowy zyskał poparcie biskupów. 28 sierpnia Konferencja Episkopatu Kolumbii na czele z arcybiskupem Rubenem Salazarem Gomezem wezwała wiernych i wszystkich mieszkańców kraju do wsparcia procesu pokojowego[118].

19 listopada FARC ogłosiła dwumiesięczne zawieszenie broni[119].

Pomimo rokowań 13 lutego 2013 partyzanci zaatakowali miasto Milan w prowincji Caqueta[120].

21 lipca 2013 70 partyzantów zorganizowało zasadzkę na 27 żołnierzy pilnujących ropociągu w Arauca. Napastnicy zabili 15 z nich, sami tracąc 6 bojowników. Wkrótce po starciu aresztowanych zostało 12 partyzantów oskarżanych o dokonanie ataku[121].

24 sierpnia 2013 rząd poinformował, że dwa dni później wznowi rokowania w Hawanie. Kilka godzin po opublikowaniu komunikatu, rebelianci zaatakowali patrol armii w pobliżu granicy z Wenezuelą, w prowincji Arauca. W starciu zginęło 13 żołnierzy[122]. 9 grudnia 2013 partyzanci z FARC-u ogłosili jednostronne, 30-dniowe zawieszenie broni, które miało wejść w życie 15 grudnia[123].

Polityka zagraniczna[edytuj]

Sprawa uznania za organizację terrorystyczną[edytuj]

FARC uznawana jest przez wiele krajów za organizację terrorystyczną, ponieważ utrzymywała się m.in. z porwań dla okupu[124] i handlu narkotykami[125]. Wśród żołnierzy FARC znajdowały się również dzieci[126].

Jako organizacja terrorystyczna klasyfikowana jest przez rządy – Kolumbii, USA, Kanady, Chile, Peru, Nowej Zelandii oraz Unię Europejską. Klasyfikacji takiej sprzeciwiają się natomiast rządy Wenezueli, Brazylii, Argentyny, Ekwadoru i Nikaragui. W 2008 roku prezydent Wenezueli Hugo Chávez uznał FARC-EP jako zwykłą armię i stronę konfliktu. Chávez do podobnej klasyfikacji wezwał też rząd kolumbijski, uważając że dzięki temu FARC zrezygnuje z porwań i zamachów jako metod wojny domowej. Prezydent Ekwadoru, Rafael Correa, skrytykował określenia FARC jako organizacji terrorystycznej i stwierdził, że termin terroryzm może być użyty jedynie do poszczególnych aktów grupy takich jak porwania czy zamachy bombowe[127]. W 2010 roku Chávez stwierdził, że formuła partyzantki się wyczerpała i wezwał FARC do wstrzymania walk[128].

Aktywność w innych krajach[edytuj]

Ministrem Spraw Zagranicznych FARC jest Rodrigo Granda[129]. Rząd Kolumbii twierdzi że w siedmiu krajach europejskich (Szwajcarii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Danii, we Włoszech i w Belgii) działają członkowie Komitetu Międzynarodowego FARC[130]. Według gazety El Pais, w niedzielę, 11 maja, 2008 roku, FARC utworzyła poprzez Boliwariańską Koordynacją Kontynentalną sieć grup wsparcia i tajnych komórek ruchów radykalnej lewicy w 17 krajach, w tym w Niemczech i Szwajcarii[131].

W Paragwaju aresztowano sześć osób oskarżonych o porwanie i zabicie Cecili Cubas, córki byłego prezydenta, Raúla Cubasa Grau. Wśród aresztowanych znalazł się Osmar Martinez którego prezydent Nicanor Duarte oskarżył o udział w szkoleniu militarnym w obozie FARC w Kolumbii, co zostało jednak zakwestionowano przez dziennikarzy i analityków. Prezydent wskazał też na rzekomą działalność FARC na terenie kraju[132]. W sierpniu 2009 roku, prokurator generalny Paragwaju stwierdził że ma wystarczające dowody na powiązania między FARC a paragwajską organizacją partyzancką, Armią Ludową Paragwaju[133].

W Meksyku na początku lat 90., FARC utrzymywała własne biuro w siedzibie Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku które zostało następnie zamknięte na wniosek rządu kolumbijskiego. W 2003 roku ambasador Kolumbii w Meksyku zaalarmował o dalszej obecności FARC na terenie uniwersytetu co zostało odrzucone przez uniwersytet w oficjalnym oświadczeniu[134].

Pod koniec 2006 roku Robinson Rivandeira, gubernator peruwiańskiego departamentu Loreto, potępił obecność i działalność FARC w kraju. Poinformował że FARC wykorzystuje Loreto do rekrutacji partyzantów. Informacje te zdementował Germán Galvis z armii kolumbijskiej, potwierdził on przekraczanie przez FARC granicy jednak zaprzeczał jakoby organizacja przyjmowała w swe szeregi Peruwiańczyków[135].

W Danii firma Fighters + Lovers sprzedawała t-shirty z logiem FARC. Z każdej koszulki 5 euro wpłacanych było na rzecz partyzantów. 13 grudnia 2007 roku spółka uniewinniona została przez duński sąd z zarzutów o wspieranie grupy terrorystycznej. W wyniku apelacji sześciu oskarżonych zostało skazanych za wspieranie grupy terrorystycznej natomiast siódma została uniewinniona. Wyroki wyniosły do sześciu miesięcy więzienia[136][137].

Współpraca z innymi ruchami rewolucyjnymi i organizacjami narodowowyzwoleńczymi[edytuj]

W XXI wieku FARC utrzymywała kontakt z irlandzką partią Sinn Féin i Irlandzką Armią Republikańską[79].

Od 1993 roku FARC utrzymuje stałe kontakty z baskijskimi separatystami z ETA. Relacje opierają się na wymianie technologii i wiedzy. ETA wysłało do Kolumbii zdalne bomby sterowane przez telefony komórkowe a w 2000 roku wysłało do Kolumbii czterech członków którzy prowadzili szkolenia żołnierzy partyzantki. ETA przeprowadziła w Hiszpanii zamachy na cele rządu kolumbijskiego. Relacje między obydwiema grupami wyszły na jaw w 2008 roku gdy wojska kolumbijskie zdobyły komputery należące do Raula Reyesa. Według hiszpańskiego sędziego w relacjach między ETA a FARC uczestniczyli także Wenezuelczycy a zwłaszcza Arturo Cubillas, wenezuelski polityk pochodzenia baskijskiego[138].

Według części źródeł utrzymuje kontakty z partyzancką Ludową Armią Paragwaju[139].

Relacje z rządami państw[edytuj]

Według Kolumbii, Wenezuela przeznaczyła na rzecz FARC 300 milionów dolarów oraz szkoliła partyzantów. Miało to być odwdzięczenie się za pomoc FARC dla Hugo Cháveza, gdy ten był więziony po próbie zamachu stanu w 1994 roku[140].

W 1998 roku za pośrednictwem szefa wywiadu Peru, Vladimiro Montesinosa, FARC rzekomo kupił od Jordanii 10.000 karabinów kałasznikow[141].

W minionych latach grupa otrzymywała pomoc ze strony Libii rządzonej przez Mu'ammara al-Kaddafiego[142][143][144].

Struktura organizacyjna[edytuj]

FARC-EP pozostawała największą i najstarszą grupą rebeliancką w obu Amerykach. Według rządu Kolumbii, w 2008 roku FARC-EP mogła mieć 6000-8000 żołnierzy, podczas gdy w 2001 roku miała ona 16 000 żołnierzy[145]. Politolog i były partyzant León Valencia szacuje że liczba żołnierzy FARC wynosi 11 000, a w chwili największej potęgi grupa liczyła 18 000 żołnierzy[146].

Od 1999 do 2008 roku FARC-EP, wraz z grupą partyzancką ELN, kontrolowała szacunkowo 40% terytorium kraju[147]. Największe siły grupy skoncentrowane są w południowo-wschodnich częściach Kolumbii na równinach i w dżungli u podnóża gór andyjskich[148].

FARC była zorganizowana w jednostki wojskowe w następujący sposób[149][150]:

 • Eskadra (hiszp. Escuadra): jednostka podstawowa złożona z 12 partyzantów;
 • Guerrilla: dwie eskadry;
 • Kompania (hiszp. Compaña): dwie guerrille;
 • Kolumna (hiszp. COLUMNA): dwie lub więcej kompanii;
 • Front (hiszp. Frente): więcej niż jedna kolumna;
 • Sztaby Frontów (hiszp. Estados Mayores de Frente) są powoływane przez Sztab Centralny (hiszp. Estado Mayor Central);
 • Blok Frontów (hiszp. Bloque De Frentes): pięć lub więcej frontów;
 • Sztaby Bloków (hiszp. Estados Mayores de Bloque) są powoływane przez Sztab Centralny lub Sekretariat (hiszp. Secretariado) tego Sztabu;
 • Sztab Centralny jest najwyższym organem kierowniczym i dowódczym FARC-EP.

Przypisy

 1. http://www.economist.com/news/americas/21584384-hiccup-serves-confirm-government-and-farc-are-making-progress-edge-and
 2. http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-23394408
 3. Livingstone, Grace (2004). Inside Colombia: Drugs, Democracy, and War. Rutgers University Press. s. 180 ​ISBN 0-8135-3443-7​.
 4. Latin America by Robert B. Kent (​ISBN 978-1-57230-909-8​), s. 141
 5. Organized Crime: From Trafficking to Terrorism by Frank G. Shanty and Patit Paban Mishra (​ISBN 978-1-57607-337-7​), s. 323
 6. Łukasz Czeszumski: Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej. Koszalin: Wydawnictwo CL Media, 2015, s. 149-154. ISBN 978-83-941355-0-8.
 7. «'Timochenko' es el nuevo jefe máximo de las FARC». semana.com
 8. «Timochenko, nuevo jefe máximo de las FARC». bbc.co.uk
 9. «Profiles: Colombia's armed groups», BBC News
 10. "FARC have 'drug trafficking networks' in Brazil – Colombia news". Colombia Reports
 11. "Panama's Darien teems with FARC drug runners". Reuters
 12. Acciones armadas
 13. - La guerrilla colombiana se extiende a 5 países
 14. Maciej Stasiński, Rząd Kolumbii i najstarsza partyzantka świata FARC zawarły pokój, wyborcza.pl, 27 września 2016 [dostęp 2016-09-27].
 15. a b Bartosz T. Wieliński, Po 52 latach wojny w Kolumbii nastał pokój, wyborcza.pl, 1 grudnia 2016 [dostęp 2016-12-03].
 16. Maciej Stasiński, Partyzanci kolumbijscy się legalizują. Będą mieli partię, wyborcza.pl, 16 grudnia 2016 [dostęp 2016-12-18].
 17. Nazih Richani (2002). Systems of Violence: the political economy of war and peace in Colombia. SUNY Press. s. 23–28
 18. Garry Leech (2009). Beyond Bogota: Diary of a Drug War Journalist. Boston, MA: Beacon Press. s. 242–247. ​ISBN 978-0-8070-6148-0​.
 19. Forrest Hylton (2006). Evil Hour in Colombia. Verso. s. 51–52. ​ISBN 978-1-84467-551-7​.
 20. Jenny Pearce (1990). Colombia: Inside the Labyrinth. Latin American Bureau. s. 92
 21. Richard Gott (1970). Guerrilla Movements in Latin America. Nelson. s. 516
 22. Gary MacEoin (1971). Revolution Next Door: Latin America in the 1970s. Holt, Rinehart & Winston. s. 91
 23. James J. Brittain (2010). Revolutionary Social Change in Colombia: The Origin and Direction of the FARC-EP. Pluto Press. s. 74–76. ​ISBN 978-0-7453-2876-8​.
 24. Raúl A. Fernández (1979). "Imperialist capitalism in the Third World: theory and evidence from Colombia". Latin American Perspectives 6 (1): 56
 25. Ernest Feder (1971). The Rape of the Peasantry: Latin America's Landholding System. New York: Anchor. s 244
 26. David R. Decker; Ignacio Duran (1982). The Political, Economic, and Labor Climate in Colombia. University of Pennsylvania. s. 80–81
 27. Gomez, Alberto (1972) "Perspectives of the revolutionary armed forces of Colombia (FARC)". National Liberation Fronts 1960/1970: Essays, documents, interviews New York: William Morrow & Company, ​ISBN 978-0-688-02189-4​, s. 248
 28. James J. Brittain (2010). Revolutionary Social Change in Colombia: The Origin and Direction of the FARC-EP. Pluto Press. s. 2–3. ​ISBN 978-0-7453-2876-8​.
 29. James J. Brittain (2010). Revolutionary Social Change in Colombia: The Origin and Direction of the FARC-EP. Pluto Press. s. 2–3. ​ISBN 978-0-7453-2876-8​.
 30. James J. Brittain (2010). Revolutionary Social Change in Colombia: The Origin and Direction of the FARC-EP. Pluto Press. s. 6–7. ​ISBN 978-0-7453-2876-8​.
 31. a b Łukasz Czeszumski: Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej. Koszalin: Wydawnictwo CL Media, 2015, s. 149-154. ISBN 978-83-941355-0-8.
 32. a b Dennis M. Rempe (Winter 1995). "Guerrillas, Bandits, and Independent Republics: US Counter-insurgency Efforts in Colombia 1959–1965". Small Wars and Insurgencies 6 (3): 304–327
 33. Noam Chomsky (2000). Rogue states: the rule of force in world affairs. South End Press. s. 69. ​ISBN 978-0-89608-611-1
 34. Dennis M. Rempe (1995). "Guerrillas, Bandits, and Independent Republics: US Counter-insurgency Efforts in Colombia 1959–1965". Small Wars and Insurgencies 6 (3): 304–327.
 35. Stokes, Doug (2005). America's Other War: Terrorizing Colombia. Zed Books. s. 71–72. ​ISBN 978-1-84277-547-9​.
 36. Las Redes de Asesinos de Colombia. La asociación militar-paramilitares y Estados Unidos, Human Rights Watch, 1996
 37. Stokes, Doug (2005). America's Other War: Terrorizing Colombia. Zed Books. s. 74. ​ISBN 978-1-84277-547-9​.
 38. "War on Drugs and Human Rights in Colombia". Retrieved 2010-11-09
 39. "Hunter Killer Teams".9
 40. Osterling, Jorge Pablo; Xavier Sanin (1989). Democracy in Colombia: Clientelist Politics and Guerrilla Warfare. Transaction Publishers. s. 280
 41. Jan Kippers Black (2005). Latin America, its problems and its promise: a multidisciplinary introduction. Westview Press. s. 404. ​ISBN 978-0-8133-4164-4​.
 42. Dudley, Steven (2004). Walking Ghosts: Murder and Guerrilla Politics in Colombia. Routledge. s. 47–56, 59–60. ​ISBN 0-415-93303-X​.
 43. Robert C. Neville (2001). The Human Condition. SUNY Press. s. 74–76. ​ISBN 978-0-7914-4779-6​.
 44. a b Steven Lynn Taylor (2009). Voting amid violence: electoral democracy in Colombia. Northeastern University Press (UPNE). s. 153–154. ​ISBN 978-1-55553-698-5​.
 45. James J. Brittain (2010). Revolutionary Social Change in Colombia: The Origin and Direction of the FARC-EP. Pluto Press. s. 206–210. ​ISBN 978-0-7453-2876-8​.
 46. Claire Metelits (2009). Inside insurgency: violence, civilians, and revolutionary group behavior. NYU Press. s. 98–99. ​ISBN 978-0-8147-9578-1​.
 47. a b Claire Metelits (2009). Inside insurgency: violence, civilians, and revolutionary group behavior. NYU Press. s. 98–99. ​ISBN 978-0-8147-9578-1​.
 48. Silvia Rivera Cusicanqui (1987). The Politics and Ideology of the Colombian Peasant Movement: The Case of ANUC (National Association of Peasant Smallholders). UN Research Institute for Social Development/CINEP. s. 129
 49. Steven Lynn Taylor (2009). Voting amid violence: electoral democracy in Colombia. Northeastern University Press (UPNE). s. 153–154. ​ISBN 978-1-55553-698-5​.
 50. James J. Brittain (2010). Revolutionary Social Change in Colombia: The Origin and Direction of the FARC-EP. Pluto Press. s. 206–210. ​ISBN 978-0-7453-2876-8​.
 51. Herbert T. Braun (2003). Our Guerrillas, Our Sidewalks: a journey into the violence of Colombia, 2nd ed. Rowman & Littlefield. s. 232
 52. Luis Alberto Matta Aldana (2002). Poder Capitalista y Violencia Política en Colombia: Terrorismo de estado y genocidio contra la Unión Patriótica. Ideas y Soluciones Graficas.
 53. Dudley, s. 162–165
 54. a b Pecáut, s. 52
 55. Dudley, Steven (January 2004). Walking Ghosts: Murder and Guerrilla Politics in Colombia. Routledge. ​ISBN 0-415-93303-X​., s. 102
 56. Dudley, Steven (2004). Walking Ghosts: Murder and Guerrilla Politics in Colombia. Routledge. ​ISBN 0-415-93303-X​., s. 102
 57. Russ Kick, ed. (2009). You are still being lied to: the remixed disinformation guide to media distortion, historical whitewashes and cultural myths. Constellation. s. 160–163. ​ISBN 978-1-934708-07-1​.
 58. Dudley, s. 165–166
 59. James J. Brittain (2010). Revolutionary Social Change in Colombia: The Origin and Direction of the FARC-EP. Pluto Press. s. 243. ​ISBN 978-0-7453-2876-8​.
 60. «40 años de las FARC. Pág. 6: Otros acercamientos», BBC Mundo
 61. Carta de los intelectuales colombianos a la Coordinadora Guerrilla Simón Bolívar, in Nueva Sociedad 125: 1993
 62. a b Angel Rabasa; Peter Chalk (2001). Colombian labyrinth: the synergy of drugs and insurgency and its implications for regional stability. RAND Corporation. s. 42–45. ​ISBN 978-0-8330-2994-2​.
 63. "Troops Recapture City From Rebels". Los Angeles Times.
 64. El Tiempo: Se conmemoran 10 años de la toma a Mitú, el golpe más sangriento de las Farc
 65. El Espectador: Mitú fue el infierno
 66. Cidh.oas.org.
 67. a b c bogota.usembassy.gov/wwwsdh97.shtml
 68. http://www.hrw.org/reports98/colombia/Colom989-05.htm
 69. Ramírez, María Clemencia: «The Politics of Recognition and Citizenship in Putumayo and in the Baja Bota of Cauca: The Case of the 1996 cocalero movement»
 70. Betancourt Santiago, Milson: «El movimiento de campesinos cocaleros del Putumayo en Colombia»
 71. Ces.fe.uc.pt. Retrieved October 18, 2011
 72. Uasb.edu.ec.
 73. public-i.org/report.aspx?aid=254&sid=100
 74. Pbs.org. 20 marca, 1996
 75. web.amnesty.org/library/Index/ENGAMR230302002?open&of=ENG-2M4
 76. hrw.org/spanish/informes/1998/guerra3C.html
 77. Tod Robberson, "U.S. aid questioned in Colombian battle", Dallas Morning News, 08/16/1999 (accessed: 02/27/2010)
 78. BBC News. 21 stycznia 2002 "Colombian army moves against rebels"
 79. a b Hoge, Warren (24 kwietnia 2002). "Adams Delays Testifying in U.S. About I.R.A. Action in Colombia". The New York Times
 80. "Appeal to Ahern over republicans". BBC News
 81. Gary M. Leech (2006). Crude interventions: the US, oil and the new world (dis)order. Zed Books. s. 124. ​ISBN 978-1-84277-629-2​.
 82. "FARC-EP violan el DIH en San Carlos, Antioquia"
 83. BBC News. 2005. "'Deadliest' hit on Colombian army."
 84. "DOSSIER DE INFORMACIÓN—PROCESO EN BUSCA DEL ACUERDO HUMANITARIO GOBIERNO DEL PRESIDENTE ÀLVARO URIBE" (PDF)
 85. a b "Colombia tests 'hostage' boy DNA". BBC News
 86. Salazar, Hernando (2007-11-22). "Uribe termina mediación de Chávez" (in Spanish). BBC News. Retrieved 2008-03-05
 87. "Chávez acusa a Uribe de mentiroso y congela las relaciones con Colombia" (in Spanish). El Clarín. 2007-11-26
 88. International Committee of the Red Cross. "Colombia: two police officers released."
 89. "FARC hostages send letter to Uribe". The China Post
 90. "Colombian rebels free 4 hostages". CNN
 91. "Las FARC anuncian la liberación de seis, pero secuestran a otros diez". Caracol.com.co
 92. "Swede had stroke while held by Colombia rebels". Reuters
 93. "Colombian soldier held 12 years is freed by rebels". CNN
 94. "Colombia rebels not terrorists – Venezuela's Chavez". Reuters Alternet
 95. Telesurtv.net
 96. "Chavez Calls on Colombian Rebels to End Struggle, Free Hostages". Fox News. 2008-06-09
 97. Murphy, Helen (October 29, 2008). "FARC Is a `Paper Tiger' After Offensive, Desertions (Update1)". Bloomberg
 98. Ekwador wycofał swego ambasadora z Kolumbii Gazeta.pl, 3 marca 2008
 99. Chavez wysyła czołgi na granicę z Kolumbią, gazeta.pl
 100. Colombia neighbours deploy troops, BBC News
 101. Nicaragua cuts ties with Colombia, BBC News, 6 marca 2008
 102. Chavez urges unity after summit, BBC News, 8 marca 2008
 103. Kolumbia: Chavez brał pieniądze od terrorystów z FARC, a potem wsparł ich 300 mln dolarów. gazeta.pl, 2008-03-04.
 104. $300 Million from Venezuela to Colombian Rebels a Fake
 105. Interpol's Forensic Report On FARC Computers and Hardware Seized by Colombia. maj 2008.
 106. Zdemaskowano "sponsora" 50-letniej wojny. Onet.pl, 2008-3-3.
 107. "FARC confirm death of ‘Manuel Marulanda’". Colombia Reports. 25 maja, 2008
 108. End struggle, Chavez urges Farc. BBC, 2008-06-09.
 109. "FARC launch 'Rebirth' plan: intelligence – Colombia news". Colombia Reports
 110. "Operation 'Strategic Leap' to marginalize FARC: VP – Colombia news". Colombia Reports. 1 kwietnia, 2009
 111. "Colombia attacks rebels in border areas – Colombia news". Colombia Reports
 112. Bronstein, Hugh (2009-11-10). "Surprising rebel attack kills 9 Colombian soldiers". Reuters
 113. 'Colombian rebel attacks intensify, dozens killed'.Reuters
 114. Thirteen Colombian Farc rebels 'killed in air strike'
 115. "Inicio | arcoiris.com.co Conozca lo que pasa en Colombia". Nuevoarcoiris.org.co
 116. Santos confirms Colombia will begin peace talks with FARC
 117. Pokój po dekadach walk? Kolumbia i bojownicy z FARC siądą do stołu. wprost.pl, 28 sierpnia 2012.
 118. « Ferme soutien » des Évêques aux colloques du gouvernement avec les rebelles en vue d’une conférence de paix, dans Agence Fides le 29/08/2012
 119. Kolumbia: FARC ogłosiło zawieszenie broni. wp.pl, 19 listopada 2012.
 120. W Kolumbii w walkach z rebeliantami zginęło 7 żołnierzy. wp.pl, 14 lutego 2013.
 121. Kolumbia: 15 żołnierzy zginęło w zasadzce FARC. wp.pl, 21 lipca 2013.
 122. 13 ofiar ataku rebeliantów FARC w Kolumbii. tvn24.pl, 25 sierpnia 2013.
 123. FARC ogłasza 30-dniowe zawieszenie broni (pol.). rp.pl. [dostęp 13 grudnia 2013].
 124. Straszny los zakładników FARC. gazeta.pl, 2008-01-16.
 125. Kolumbijska partyzantka FARC tropi rabusiów ich skarbu. gazeta.pl, 2007-09-03.
 126. colombiareports.com: Colombia senator calls on FARC to release child soldiers
 127. «Correa aseguró que Ecuador tratará como grupo irregular a las Farc». mexico.diariocritico.com
 128. «Chávez pidió sacar a las FARC de la lista de organizaciones terroristas»
 129. Tout juste libéré, Rodrigo Granda pose les conditions des négociations
 130. Uribe apunta a la red europea de las FARC
 131. Les FARC chercheraient à s'étendre dans le monde
 132. Latorre, Héctor: «Duarte: operan las FARC en Paraguay», BBC Mundo
 133. BC Digital (7-8-09). «Fiscal general vincula a FARC con caso Lindstron»
 134. «Embajador de Colombia Denuncia que las FARC Operan en México»
 135. «FARC "reclutan en Perú"»
 136. Politiken.dk, Fighters+Lovers condamné pour soutien à la terreur Danish T-shirt group acquitted of funding terrorism
 137. [1]
 138. El dedo en la llaga
 139. "FARC-EPP links".. theamericaspostes.com.
 140. Hugo Chavez aurait financé les FARC, Le Figaro
 141. Daniel Pécaut, Les Farc, une guérilla sans fins ?, s. 100, 2008
 142. Blundy, David; Lycett, Andrew (1987). Qaddafi and the Libyan Revolution. Boston and Toronto: Little Brown & Co. ​ISBN 978-0-316-10042-7​.
 143. Kawczynski, Daniel (2011). Seeking Gaddafi: Libya, the West and the Arab Spring. Biteback. ​ISBN 978-1-84954-148-0​.
 144. Bruce St. John, Ronald (2012). Libya: From Colony to Revolution (revised edition). Oxford: Oneworld. ​ISBN 978-1-85168-919-4​.
 145. BBC News "Colombia Seizes 'key FARC Data'"
 146. "Commentary: FARC fighting two wars."
 147. Ana Carrigan, "Colombia's Best Chance ", The Nation
 148. Leonard, Thomas M. (October 2005). Encyclopedia Of The Developing World. Routledge. s. 1362. ​ISBN 1-57958-388-1​.
 149. Angel Rabasa, Peter Chalk (2001). "3". Colombian Labyrinth: The Synergy of Drugs and Insurgency and Its Implications for Regional Stability. RAND Corporation. ​ISBN 0-8330-2994-0​.
 150. James J. Brittain (2010). Revolutionary Social Change in Colombia: The Origin and Direction of the FARC-EP. Pluto Press. s. 27. ​ISBN 978-0-7453-2876-8​.

Bibliografia[edytuj]

 • Beligerancia, w: Resistencia. Suplemento, Comision Internacional, FARC-EP
 • Cronología de las FARC-EP, w: Resistencia Internacional, 17, 1997
 • Eduardo Pizarro Leongómez, Marquetalia: el mito fundacional de las Farc, w: UN Periodico, 57, 2004
 • Geografía de las acciones armadas de las FARC 1998 – 2005, Vicepresidencia de la República
 • Stratfor, FARC

Linki zewnętrzne[edytuj]