Fakty i Mity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fakty i Mity – Tygodnik nieklerykalny
Częstotliwość Tygodnik
Kraj Polska
Wydawca „Błaja News” Sp. z o.o
Rodzaj czasopisma społeczno-polityczny
Pierwsze wydanie 10 marca 2000
Redaktor naczelny Roman Kotliński
Liczba stron 28
ISSN 1509-460X
Strona internetowa
Stoisko magazynu w czasie Święta Świni w Siedlcu

Fakty i Mity (FiM) – polski tygodnik antyklerykalny założony przez byłego księdza, Romana Kotlińskiego. Pierwszy numer ukazał się w sprzedaży 10 marca 2000.

Działalność[edytuj kod]

Gazeta regularnie publikuje materiały dotyczące przestępstw kryminalnych i obyczajowych popełnianych przez duchownych różnych wyznań. Jako pierwsza, z niemal półrocznym wyprzedzeniem w stosunku do publikacji „Rzeczpospolitej”, opublikowała materiały kompromitujące katolickiego arcybiskupa Juliusza Paetza[1]. Tygodnik jako jedyny w Polsce zdecydował się na publikację wywiadu z Grzegorzem Piotrowskim, byłym funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa i zabójcą księdza Jerzego Popiełuszki. Grzegorz Piotrowski opowiadał m.in. o działaniach IV Departamentu MSW widzianych oczami pracownika tego departamentu.

Z inicjatywy redaktora naczelnego i czytelników tygodnika w 2002 doszło do założenia Antyklerykalnej Partii Postępu RACJA. Wypowiedzi przedstawicieli tej partii, działającej pod nową nazwą RACJA Polskiej Lewicy, często publikowane są na łamach tygodnika.

Tygodnik zbierał podpisy poparcia pod kandydaturą Marii Szyszkowskiej w wyborach prezydenckich 2005, jednak liczba głosów nie była wystarczająca do zarejestrowania kandydatki. 14 września 2005 udzielił poparcia Polskiej Partii Pracy i Komitetowi Wyborczemu PPP w wyborach parlamentarnych 2005 oraz Danielowi Podrzyckiemu (zginął w wypadku samochodowym krótko przed wyborami) w wyborach prezydenckich 2005 r. W kampaniach wyborczych do władz wszystkich szczebli wspierał kandydatów innych partii, którzy deklarowali oficjalnie poglądy antyklerykalne.

Od marca 2007 tygodnik ma stałego korespondenta parlamentarnego. W listopadzie 2007 roku redakcja uruchomiła na swojej stronie serwis aktualnych informacji. Uzupełnia on wersję drukowaną gazety o bieżące wiadomości polityczne i społeczne w zakresie tematyki poruszanej w tygodniku.

W marcu 2010 w portalu „Faktów i Mitów” uruchomiono radio internetowe[2].

W latach 2011-2014 gazeta współpracowała z Januszem Palikotem, który pisał w niej własny felieton. Redaktor naczelny gazety Roman Kotliński wystartował w wyborach parlamentarnych w 2011 roku, dostając się do parlamentu z listy Ruchu Palikota.

Kontrowersje[edytuj kod]

15 lutego 2016 do redakcji wkroczyło kilkunastu agentów CBŚ[3]. Aresztowali Romana Kotlińskiego i zabezpieczyli dokumentację finansową spółki Błaja News. Kotlińskiemu postawiono zarzuty podżegania do zabójstwa byłej żony, nielegalnego posiadania broni palnej, działania na szkodę spółki i przywłaszczenia pieniędzy spółki oraz wyłudzenia pieniędzy z tytułu ubezpieczenia od kradzieży dwóch samochodów[4].

7 lipca 2016 w związku z zarzutami prokuratorskimi postawionymi redaktorowi naczelnemu dziennikarze tygodnika m.in. zastępca redaktora naczelnego Adam Cioch, sekretarz redakcji Paulina Arciszewska-Siek oraz reporterzy Oksana Hałatyn-Burda i Ariel Kowalczyk (Ariel Szenborn) odeszli z pracy w redakcji i założyli tygodnik „Faktycznie”. W pierwszych numerach pisma ogłosili rezultaty śledztwa dziennikarskiego w sprawie zarzutów wobec redaktora naczelnego[5][6]. Wydawca zarzucił byłym dziennikarzom pisma nielojalność, uszkodzenie sprzętu i zniesławienie Romana Kotlińskiego, zapowiadając, że „Fakty i Mity” nadal będą się ukazywać[7].

Podstawowy skład redakcji[edytuj kod]

 • redaktor naczelny: Roman Kotliński
 • p.o. redaktor naczelna: Karolina Wojciechowska
 • zastępca redaktora naczelnego: Dariusz Cychol
 • sekretarz redakcji: Bożena Bednarek
 • dział historyczno-religijny: Bolesław Parma

Niektórzy stali publicyści[edytuj kod]

Okresowo z tygodnikiem współpracowali:

Stałe rubryki[edytuj kod]

 • Komentarz Naczelnego – autor Roman Kotliński
 • Piąta kolumna
 • Pospolitość Skrzeczy – autor Ryszard Zając
 • Co w prawie piszczy – autor Jerzy Dolnicki
 • Z gadziej perspektywy – autor Piotr Gadzinowski
 • Na dywaniku – autorka Karolina Wojciechowska
 • W oparach absurdu – autorka Agnieszka Barbara Bednarz
 • Współczesne chrześcijaństwo – autor Bolesław Parma
 • Joanna w krainie kaczystów – autorka Joanna Senyszyn

Przypisy

 1. Fakty i Mity, nr 34 (77), 2001
 2. Marek Szenborn. Habemus radio!. „Fakty i Mity”. 14 (526)/2010, s. 25, 8.04.2010. ISSN 356441. 
 3. look: Agenci CBŚ weszli do siedziby "Faktów i Mitów". Roman Kotliński zatrzymany. Wyborcza.pl, 16 lutego 2016. [dostęp 2016-07-19].
 4. łb: Redaktor naczelny „Faktów i Mitów” aresztowany, zarzuty podżegania do zabójstwa. Wirtualnemedia.pl, 18 lutego 2016. [dostęp 2016-07-19].
 5. Dziennikarze „Faktów i Mitów” odeszli do nowego pisma „Tygodnik Faktycznie”, potwierdzają zarzuty wobec Romana K. [dostęp 2016-07-07].
 6. Byli dziennikarze "Faktów i Mitów" stworzyli "Tygodnik Faktycznie", www.press.pl [dostęp 2016-07-07].
 7. tw: „Fakty i Mity” będą ukazywać się dalej, wydawca zarzuca byłym dziennikarzom uszkodzenie sprzętu i zniesławianie Romana Kotlińskiego. Wirtualnemedia.pl, 8 lipca 2016. [dostęp 2016-07-19].
 8. Zmarł Marek Szenborn – informacja na portalu press.pl. [dostęp 2012-10-18]

Linki zewnętrzne[edytuj kod]