Fakty i Mity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fakty i Mity – Tygodnik nieklerykalny
Częstotliwość Tygodnik
Kraj Polska
Wydawca "Błaja News" Sp. z o.o
Rodzaj czasopisma społeczno-polityczny
Pierwsze wydanie 10 marca 2000
Redaktor naczelny Roman Kotliński
Liczba stron 28
ISSN 1509-460X
Strona internetowa czasopisma
Stoisko magazynu w czasie Święta Świni w Siedlcu

Fakty i Mity (FiM) – polski tygodnik antyklerykalny założony przez byłego księdza, Romana Kotlińskiego. Pierwszy numer ukazał się w sprzedaży 10 marca 2000.

Działalność[edytuj]

Gazeta regularnie publikuje materiały dotyczące przestępstw kryminalnych i obyczajowych popełnianych przez duchownych różnych wyznań. Jako pierwsza, z niemal półrocznym wyprzedzeniem w stosunku do publikacji „Rzeczpospolitej”, opublikowała materiały kompromitujące katolickiego arcybiskupa Juliusza Paetza[1]. Tygodnik jako jedyny w Polsce zdecydował się na publikację wywiadu z Grzegorzem Piotrowskim, byłym funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa i zabójcą księdza Jerzego Popiełuszki. Grzegorz Piotrowski opowiadał m.in. o działaniach IV Departamentu MSW widzianych oczami pracownika tego departamentu.

Z inicjatywy redaktora naczelnego i czytelników tygodnika w 2002 roku doszło do założenia Antyklerykalnej Partii Postępu RACJA. Partia ta, działająca pod nową nazwą RACJA Polskiej Lewicy, często gości na łamach tygodnika.

Tygodnik zbierał podpisy poparcia pod kandydaturą Marii Szyszkowskiej w wyborach prezydenckich 2005, jednak liczba głosów nie była wystarczająca do zarejestrowania kandydatki. 14 września 2005 udzielił poparcia Polskiej Partii Pracy i Komitetowi Wyborczemu PPP w wyborach parlamentarnych 2005 oraz Danielowi Podrzyckiemu (zginął w wypadku samochodowym krótko przed wyborami) w wyborach prezydenckich 2005 r. W kampaniach wyborczych do władz wszystkich szczebli wspierał kandydatów innych partii, którzy deklarowali oficjalnie poglądy antyklerykalne.

Od marca 2007 roku tygodnik ma stałego korespondenta parlamentarnego. W listopadzie 2007 roku redakcja uruchomiła na swojej stronie serwis aktualnych informacji. Uzupełnia on wersję drukowaną gazety o bieżące wiadomości polityczne i społeczne w zakresie tematyki poruszanej w tygodniku.

W marcu 2010 w portalu „Faktów i Mitów” uruchomiono radio internetowe[2].

W latach 2011-2014 gazeta współpracowała z Januszem Palikotem, który pisał w niej własny felieton. Redaktor naczelny gazety Roman Kotliński wystartował w wyborach parlamentarnych w 2011 roku, dostając się do parlamentu z listy Ruchu Palikota.

Podstawowy skład redakcji[edytuj]

Niektórzy stali publicyści[edytuj]

Okresowo z tygodnikiem współpracowali:

Stałe rubryki[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Fakty i Mity NUMER: 34(77) 2001
  2. Marek Szenborn. Habemus radio!. „Fakty i Mity”. 14 (526)/2010, s. 25, 8.04.2010. ISSN 356441. 
  3. Zmarł Marek Szenborn - informacja na portalu press.pl. [dostęp 2012-10-18].