Femen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Członkinie Femenu protestujące 7 lutego 2010 przeciwko manipulacjom w demokratycznych wyborach na Ukrainie

Kobiecy Ruch Femen (ukr. Жiночий рух Фемен) – ukraiński kobiecy niezarejestrowany ruch społeczny, utworzony w Kijowie w 2008 r.

Ruch składa się głównie ze studentek wyższych uczelni kijowskich, ale uczestniczą w nim też uczennice. Ruch bywa określany jako feministyczny, a członkinie ruchu określają go jako wyraz seksi-feminizmu[1]. Ruch sprzeciwia się prostytucji, przemocy wobec kobiet, potępia patriarchalizm, krytykuje turystykę seksualną, międzynarodowe agencje matrymonialne i walczy z naruszaniem praw obywatelskich. Członkinie ruchu znane są z akcji, w czasie których uczestniczki obnażają się do pasa[2], a nawet całkowicie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa Femen została założona przez Annę Hucoł w Kijowie w środowisku studentek w wieku 18–20 lat w roku 2008; jej działalność była początkowo skierowana przeciw narastającej prostytucji i seksturystyce na Ukrainie (spowodowanych rozpadem ZSRR w 1991 roku, pojawieniem się nowych linii lotniczych i początkiem zastoju ekonomicznego)[3]. W miarę wzrostu popularności grupa wydatnie rozszerzyła krąg swoich zainteresowań; protesty zaczęły obejmować m.in. nieprawidłowości w przeprowadzaniu wyborów. Ruch zaistniał w mediach dopiero wtedy, gdy jego członkinie zaczęły przeprowadzać akcje protestu w stroju topless. Obecnie Femen ma sekcje w sześciu miastach Ukrainy, a także grupy m.in. na francuskim, hiszpańskim, polskim, portugalskim i rosyjskim portalu Facebook. Obecnie grupa liczy ok. 300 osób, w tym kilku mężczyzn[4].

Wybrane akcje[edytuj | edytuj kod]

 • W październiku 2009 organizacja przeprowadziła mityng przy budynku Ministerstwa Nauki i Oświaty w Kijowie, domagając się stworzenia komisji w celu zbadania faktu seksualnego molestowania studentek przez wykładowców. Akcja została przeprowadzona w związku z aresztowaniem rektora kijowskiej Akademii transportu wodnego, podejrzanego o kręcenie filmów pornograficznych z udziałem osób małoletnich.
Anna Hucoł i DJ Hell na manifestacji Ukraina nie jest burdelem, skierowanej przeciw turystyce seksualnej i prostytucji; Kijów, 23 maja 2009
 • 6 października 2011 na Placu Świętego Piotra w Watykanie członkinie ruchu zorganizowały akcję protestacyjną przeciwko papieskiej propagandzie patriarchalnej i mizoginistycznej polityce Kościoła katolickiego. Hasła na transparentach głosiły: Freedom for Women i Libere siamo noi. Demonstrantki zostały siłą usunięte z placu[5].
 • 29 października 2011 w strojach nowojorskich pokojówek hotelowych aktywistki Femen demonstrowały w Paryżu pod domem Dominique Strauss-Kahna, dyrektora zarządzającego MFW, wcześniej tymczasowo aresztowanego w związku z zarzutem napaści seksualnej na pokojówkę. Strauss-Kahn, Bill Clinton, Silvio Berlusconi – ci panowie stali się symbolem bezkarności wysoko postawionych gwałcicieli, przykładami chuci i zakłamania „elit” politycznych. Strach pomyśleć, że piękna Francja może znaleźć się w rękach starego rozpustnika – powiedziała rzeczniczka prasowa ruchu[1].
 • 29 października 2011, w dniu otwarcia Areny Lwów, aktywistki przeprowadziły protest przeciw Euro 2012. Dwie manifestantki zostały aresztowane.
 • 9 marca 2012 pod kościołem Hagia Sophia w Stambule obnażone do pasa aktywistki przeprowadziły akcję przeciw przemocy wobec kobiet na świecie[6]. Po zatrzymaniu przez policję aktywistki zostały z Turcji wydalone.
 • 4 marca 2012, w dzień wyborów prezydenckich w Rosji, kilkanaście minut po tym, jak głos w budynku głównym Akademii Nauk oddali Władimir Putin wraz z żoną Ludmiłą, trójka aktywistek Femenu podeszła do urny, zrzuciła z siebie górną część odzieży i zaczęła skandować Putin – złodziej! Akcja po kilku minutach została przerwana przez policję[7].
 • 15 marca 2012 akcja pod budynkiem Prokuratury Generalnej w Kijowie. Główne żądanie – ukaranie trójki przestępców winnych śmierci 18-letniej Oksany Makar. Oksana została zwabiona do mieszkania jednego ze sprawców, dwukrotnie zbiorowo zgwałcona; następnie sprawcy próbowali spalić dziewczynę. Na skutek ciężkich oparzeń zmarła w trzy tygodnie potem. Grupa Femen zamierza nadać sprawie międzynarodowy rozgłos, by zapobiec, jak się wyrażono, korupcyjnym manewrom. Milicja zatrzymała dwie uczestniczki, trzem udało się zbiec[8].
 • 10 kwietnia 2012. Pięć rozebranych do pasa członkiń Femenu weszło na dzwonnicę soboru Mądrości Bożej w Kijowie i zaczęło bić w dzwony. Na ścianie frontowej, działaczki rozwinęły siedmiometrowy transparent z napisem „Stop”. Tym sposobem Femen protestował przeciw zmowie Cerkwi i państwa, mającej na celu pozbawienie kobiet prawa do aborcji. Projekt ustawy antyaborcyjnej, wniesiony przez jednego z członków partii Batkiwszczyna, został zarejestrowany w Radzie Najwyższej 12 marca[9].
 • 17 sierpnia 2012 w centrum Kijowa członkinie Femenu ścięły piłą motorową krzyż poświęcony ofiarom NKWD, uzasadniając ten czyn gestem solidarności z członkiniami rosyjskiej grupy Pussy Riot, uznanymi przez nie za „ofiary reżimu putinowsko-cerkiewnego”[10].
 • 12 lutego 2013 przed i w Katedrze Notre-Dame w Paryżu odbyła się akcja, celem której było zamanifestowanie zadowolenia z ogłoszonej dzień wcześniej rezygnacji Benedykta XVI z posługi papieskiej, jak też zatwierdzenia kilka dni wcześniej przez parlament Francji projektu ustawy o małżeństwach homoseksualnych. Jedno z haseł głosiło: Pope No More! (Nigdy więcej papieża!)[11][12].
 • 24 lutego 2013 – akcja skierowana przeciw politykowi Silvio Berlusconiemu podczas wyborów parlamentarnych we Włoszech. Członkinie Femen otoczyły byłego premiera, kiedy ten wychodził z lokalu wyborczego w Mediolanie, krzycząc Basta Berlusconi! (Berlusconi – Dość!). Takie samo hasło aktywistki Femenu miały wypisane na swoich nagich piersiach. Akcja trwała około dwóch minut. Protestujące zostały obezwładnione przez ochronę i policję[13].
 • 23 kwietnia 2013 – cztery półnagie aktywistki Femenu, w trakcie debaty na temat granic bluźnierstwa i wolności słowa odbywającej się na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim, zaatakowały prymasa Belgii André-Josepha Léonarda, oblewając go wodą. Jednocześnie wnosiły okrzyki i trzymały transparenty, m.in. z napisem Stop homofobii. Duchowny w trakcie ataku modlił się. Po chwili kilku mężczyzn wyprowadziło kobiety z sali[14].
 • 27 lipca 2013 – aktywistki Femenu zostały zatrzymane w Kijowie za chuligaństwo[15].
 • 25 grudnia 2017 – półnaga aktywistka Femenu przekroczyła barierki otaczające szopkę bożonarodzeniową na placu św. Piotra w Watykanie, próbując zabrać figurkę Jezusa. Niemal natychmiast została obezwładniona przez policję. Podczas całego zajścia kobieta wykrzykiwała God is woman (Bóg jest kobietą). To samo hasło miała wypisane na swoich odsłoniętych plecach[16].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Голые украинские активистки атаковали квартиру Стросс-Кана (ros.). kp.ru. [dostęp 2012-09-22].
 2. Ukraine feminists protest ‘Win a Wife’ competition (ang.). khaleejtimes.com. [dostęp 2012-09-22].
 3. The nude radicals: feminism Ukrainian style (ang.). guardian.co.uk. [dostęp 2012-09-22].
 4. Femen wants to move from public exposure to political power (ang.). kyivpost.com. [dostęp 2012-09-22].
 5. Femen Takes Topless Act To The Vatican (ang.). rferl.org. [dostęp 2012-09-22].
 6. Topless FEMEN activists detained at Hagia Sophia in Istanbul (ang.). allvoices.com. [dostęp 2012-09-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-17)].
 7. Активистки движения FEMEN устроили провокацию на участке, где голосовал премьер (ros.). izvestia.ru. [dostęp 2012-09-22].
 8. „Смерть садистам”: активистки FEMEN устроили акцию у Генпрокуратуры Украины (ros.). vesti.ru. [dostęp 2012-09-22].
 9. Полуобнаженные активистки FEMEN протестовали против запрета абортов на колокольне Софийского собора (ros.). interfax.ru. [dostęp 2012-09-22].
 10. Aktywistki FEMEN ścięły krzyż poświęcony ofiarom NKWD. newsweek.pl, 2012-08-17. [dostęp 2012-08-19].
 11. Nagi protest w katedrze Notre-Dame na fakty.interia.pl.
 12. Femen nie chce papieża. Aktywistki wtargnęły do katedry (video) na www.tvn24.pl.
 13. gazeta.pl.
 14. Atak na arcybiskupa. Femen: Użyłyśmy wody święconej, tvn24.pl, 25.04.13.
 15. Активистки Femen и фотограф были задержаны в Киеве за хулиганство (ros.). ruvr.ru, 2013-07-27. [dostęp 2013-07-28].
 16. Topless Femen activist tries to snatch Jesus statue from Vatican crib, „Reuters”, 2017 [dostęp 2017-12-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]