Filippino Lippi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Filippino Lippi
Ilustracja
Autoportret. Detal z fresku Dysputa św. Piotra z Szymonem Magiem (1471-1472), Kaplica Brancaccich, Santa Maria del Carmine, Florencja
Data i miejsce urodzenia

ok. 1457
Prato

Data i miejsce śmierci

18 kwietnia 1504
Florencja

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

malarstwo renesansu, quattrocento

Filippino Lippi (ur. ok. 1457 w Prato, zm. 18 kwietnia 1504 we Florencji) – włoski malarz epoki quattrocenta.

Swoją twórczość rozwijał pod wpływem linearnego stylu Sandro Botticellego, w którego pracowni przebywał w latach 147072. Po skończeniu nauki i wstąpieniu do cechu św. Łukasza ulegał wpływom innych artystów — umbryjskich i flamandzkich (np. w Wizji św. Bernarda, 1486). Nawiązywał także do sztuki Domenica Ghirlandaio (Spotkanie Joachima z Anną, 1497) oraz swego ojca Filippa Lippi, który zmarł kiedy Filippino miał 12 lat[1]. Jego pierwszym dziełem, którego datowanie pozostaje bez wątpliwości, jest Zwiastowanie skomponowane na dwóch tondach (148384, Museo Civico, San Gimignano); pierwszym dużym zamówieniem natomiast było ukończenie cyklu fresków w kaplicy Brancaccich rozpoczętego przez Masaccia i Masolina[1].

W 1486 artysta rozpoczął prace nad kolejnymi freskami, tym razem w kaplicy Carafów rzymskiego bazyliki Najświętszej Maryi Panny powyżej Minerwy (ukończone w 1493)[2]. Pobyt w Rzymie wykorzystał także na studiowanie sztuki antycznej.

W 1496 roku Filippo Lippi zrealizował zamówienie dla kościoła San Donato w Scopeto na obraz ołtarzowy Pokłon trzech króli. Dzieło to miało zastąpić nigdy nieukończony obraz Leonarda da Vinci. Kompozycja nawiązuje w pewnym stopniu do dzieła mediolańskiego mistrza, ale jest to raczej tradycyjne przedstawienie tematu. Natłok osób, ruchliwość, bogactwo szczegółów niweczą czytelność kompozycji Leonarda.

Wszystkie freski w kaplicy Strozzich we florenckim kościele Santa Maria Novella są autorstwa Filippino Lippiego, który ukończył dzieło w 1502 roku. Z prawej strony umieszczona została scena ze św. Filipem: Cud przed ołtarzem Marsa, a nad nią w lunecie: Ukrzyżowanie św. Filipa. Lewa strona poświęcona jest św. Janowi Ewangeliście: Wskrzeszenie Druzjany. Nad tą sceną przedstawione zostały tortury zadawane św. Janowi. Sklepienie dekorują postaci ze Starego Testamentu: Adam, Noe, Abraham i Jakub.

Obrazy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Web Gallery of Art: Filippino Lippi Biography. (ang.)
  2. Web Gallery of Art: Frescoes in the Carafa Chapel. (ang.)
  3. Informacje o obrazie pochodzą ze strony National Gallery of Art www.nga.gov
  4. Vezzosi 2019 ↓, s. 36.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]