Góralek zaroślowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Góralek zaroślowy
Heterohyrax brucei[1]
(Gray, 1868)
Góralek zaroślowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Infragromada łożyskowce
Rząd góralkial
Rodzina góralkowate
Rodzaj Heterohyrax
Gatunek góralek zaroślowy
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Góralek zaroślowy lub góralek stepowy (Heterohyrax brucei) – gatunek ssaka z rodziny góralkowatych zamieszkujący południowo-wschodnią część Północnej Afryki i Synaj[3]. Osobniki tego gatunku spotykane są w północnych prowincjach Republiki Południowej Afryki, Zimbabwe, zachodnim Mozambiku, Malawi, wschodniej i centralnej Zambii, wschodniej i centralnej Angoli, Namibii, południowo-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, południowej Algierii, Tanzanii, Rwandzie, Burundi, Kenii, Ugandzie, Somalii, Etiopii, Erytrei, Sudanie Południowym i północnym Egipcie, wzdłuż wybrzeży Morza Czerwonego. Zasiedla tereny nadmorskie, aż po wysokość 3800 m n.p.m.[4]. Wyróżniono liczne podgatunki Heterohyrax brucei[5].

Pod względem budowy morfologicznej i trybu życia jest bardzo podobny do góralka przylądkowego. Jak inne góralki nazywany jest dassie w języku afrykanerskim i pimbi w kiswahili. W języku angielskim nazywany jest yellow-spotted dassie (góralek żółtoplamisty).

Dorosły osobnik ma długość około 45 cm i waży 4 kg. Charakteryzuje się krótszą i bardziej szczeciniastą niż u innych gatunków sierścią. Futro jest w gamie koloru szarego aż po ciemnobrązowy. Nad oczami często występują jasne plamy (prawie białe). Kolejna jasna plama znajduje się na grzbiecie. Także spodnia część futra jest koloru jasnego.

Przednie łapy tych ssaków mają 5 palców. Podeszwy łap posiadają wyspecjalizowane mięśnie, działające jak przyssawki, a na ich powierzchni znajdują się gruczoły potowe, które zapewniają stałą wilgoć i zmniejszają tarcie. Pomaga to góralkom we wspinaniu i poruszaniu się po skałach[6].

Ssak ten wybiera tereny kamieniste, sawanny i stepy. Żywi się ziołami, trawami, liśćmi, korą, korzeniami, nie gardzi insektami. Jak inne z rzędu Hyracoidea żyje w dużych stadach (od 5-34 osobników[7]). Prowadzi dzienny tryb życia. Większość czasu spędza wygrzewając się na skałach, ze względu na problemy z utrzymaniem stałej ciepłoty ciała.

Góralki posiadają kilka przystosowań do trybu życia, jaki prowadzą: posiadają dobrze rozwinięty narząd Jacobsona, który pełni funkcję wyspecjalizowanej struktury węchowej. Jako, że dużo czasu spędzają wygrzewając się na słońcu, ich oczy chronione są przez strukturę zwaną umbraculum, która jest swego rodzaju tarczą osłaniającą źrenicę oka. Dzięki temu zwierzęta mogą patrzeć w słońce. Dodatkowo w przewodzie Eustachiusza góralków znajduje się para komór powietrznych, tzw. gutteral pouch, która umożliwia wydawanie bardzo głośnych dźwięków, które są znakami ostrzegawczymi[8].

Ciąża góralka stepowego trwa 7 miesięcy. Rodzi się zwykle jedno lub dwa młode. Góralek ten żyje od 10 do 14 lat[9]. Głównymi wrogami naturalnymi góralka zaroślowego są pytony, lamparty, mangustowate, szponiaste. W niektórych sytuacjach także człowiek poluje na góralka, np. w przypadku braku jakiegokolwiek innego źródła mięsa[10].

Wielu badaczy podkreśla koegzystencję i zadziwiającą zgodę góralka zaroślowego z góralkiem przylądkowym[11]. Osobniki tych dwóch gatunków zajmują nakładające się na siebie terytoria, razem wygrzewają się na słońcu, nocują, pozwalają młodym osobnikom na wspólne zabawy[12]. Nie konkurują o źródła pokarmu ze względu na odmienne preferencje pokarmowe[13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Heterohyrax brucei, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. Heterohyrax brucei. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
 3. Hendrik Hoeck, Hyraxes. Order Hyracoidea – Biological Synopsis w: www.calacademy.org, dn. 23 maja 2007.
 4. Ronald E. Barry, Jeheskel Shoshani, Heterohyrax brucei w: www.science.smith.edu, dn. 23 maja 2007.
 5. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Heterohyrax brucei. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 4 maja 2008]
 6. Ronald E. Barry, Jeheskel Shoshani, Heterohyrax brucei w: www.science.smith.edu, dn. 12 maja 2000
 7. Bush Hyrax or Yellow-Spotted Dassie: Heterohyrax brucei w: www.library.thinkquest.org, dn. 23 maja 2007.
 8. Mammals of Africa (tom I). Londyn: Bloomsbury Publishing, 2013, s. 149.
 9. Hendrik Hoeck, Hyraxes systematics w: www.orn.mpg.de, dn. 23 maja 2007.
 10. Heterohyrax brucei. Yellow-spotted hyrax w: www.animaldiversity.ummz.umich.edu, dn. 23 maja 2007.
 11. Heterohyrax brucei w: www.gisbau.uniroma1.it, dn. 23 maja 2007.
 12. Hendrik Hoeck, Hyrax: Behavioural ecology of two species w: www.orn.mpg.de, dn. 23 maja 2007.
 13. Zwierzęta : encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005. ISBN 83-01-14344-4.