Historia żółtej ciżemki (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Historia żółtej ciżemki
Gatunek kostiumowy, familijny
Rok produkcji 1961
Data premiery 28 grudnia 1961
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 82 minut
Reżyseria Sylwester Chęciński
Scenariusz Zdzisław Skowroński
Wanda Żółkiewska
Główne role Marek Kondrat
Gustaw Holoubek
Bogdan Niewinowski
Beata Tyszkiewicz
Muzyka Zbigniew Turski
Zdjęcia Kazimierz Konrad
Scenografia Leonard Mokicz
Kostiumy Lidia Minticz-Skarżyńska
Jerzy Skarżyński
Montaż Janina Niedźwiecka
Wytwórnia Studio Filmowe Iluzjon
Dystrybucja Centrala Wynajmu Filmów

Historia żółtej ciżemkipolski film kostiumowy z 1961 roku. Jest ekranizacją powieści dla młodzieży o takim samym tytule autorstwa Antoniny Domańskiej. Był prezentowany w ramach cyklu Baranki Dzieciom. Film wyreżyserował Sylwester Chęciński, a scenariusz napisali Zdzisław Skowroński i Wanda Żółkiewska. Historia żółtej ciżemki zawiera elementy filmu historycznego, familijnego i baśni. Główną rolę zagrał 11-letni Marek Kondrat. Był to jego aktorski debiut.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu toczy się w drugiej połowie XV wieku w Krakowie. Początek jest jednak w czasach współczesnych. W czasie odnowy Kościoła Mariackiego zostaje znaleziona ciżemka (bucik). Wtedy akcja cofa się o około 500 lat, w czasy Kazimierza Jagiellończyka. Bohaterem filmu jest młody chłopiec, Wawrzek. Jego ulubionym zajęciem jest struganie w drewnie. Wawrzek postanawia uciec z Poręby (rodzinnej wioski) do Krakowa. Po drodze musi stawić czoło bandycie Czarnemu Rafałowi, a potem uprosić strażnika Bramy Krakowskiej o wpuszczenie do miasta. Wreszcie Wawrzek dociera do stolicy. Tam udaje mu się dostać do pracowni Wita Stwosza i jego ekipy rzeźbiarzy. Wawrzek może teraz rozwijać swój talent pod okiem mistrzów sztuki rzeźbiarskiej. Bierze udział przy pracy nad Ołtarzem Mariackim. Pewnego dnia do siedziby Wita Stwosza przyjeżdża król Kazimierz, by dowiedzieć się, jak postępują prace. Postanawia wynagrodzić Wawrzka, który mimo młodego wieku, jest jednym z najlepszych i najpracowitszych rzemieślników. Chłopiec prosi króla o parę żółtych ciżemek. Swoje piękne buciki ofiaruje mu córka króla, spełniając największe marzenie chłopca. Jednak podczas ceremonii odsłonięcia ołtarza okazuje się, że św. Stanisław nie ma pastorału. Wawrzek w ostatniej chwili ratuje sytuację, ale przy wspinaczce na ołtarz gubi jedną ciżemkę. Chłopiec jest zrozpaczony. Wie, że nie będzie mógł odzyskać swojego skarbu, ale może być dumny, że uratował uroczystość.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Premiera[edytuj | edytuj kod]

Historia żółtej ciżemki miała premierę 28 grudnia 1961 roku z poprzedzającym krótkometrażowym filmem animowanym …Kiedy pada tak śnieg [1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Idziemy do kina. „Film”. 51/52, s. 15, 1961-12-24. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]