Hominidzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hominidzi (ang. Hominids) – powieść science fiction kanadyjskiego pisarza Roberta J. Sawyera. Opublikowana najpierw w czasopiśmie „Analog Science Fiction and Fact”, wydana w 2002 r. przez Tor Books, zdobyła nagrodę Hugo w 2003 r. Polskie tłumaczenie Agnieszki Jacewicz wydało w 2007 Wydawnictwo Solaris.

Akcja toczy się w Sudbury Neutrino Observatory w Sudbury w Ontario. Do naszego świata przez szczelinę międzywymiarową (wygenerowaną przez komputer kwantowy) dostaje się jeden z mieszkańców równoległej rzeczywistości, tamtejszy naukowiec Ponter Boddit. W jego świecie to ludzi wyginęli, a przeżyli neandertalczycy.

Równocześnie w świecie neandertalczyków zostaje zauważone zniknięcie naukowca, a z braku innych możliwości oskarżony o morderstwo zostaje jego partner, Adikor Huld. Aby udowodnić swą niewinność, mężczyzna proponuje powtórkę eksperymentu. Powtórka się udaje i neandertalczyk wraca do swojego świata.

Powieść jest pierwszą w trylogii Neandertalska paralaksa, następne części to: Ludzie (Humans, 2003; wyd. polskie Solaris 2007) oraz Hybrydy (Hybrids 2003; wyd. polskie Solaris 2008).

Główne postaci[edytuj | edytuj kod]