Nakręcana dziewczyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nakręcana dziewczyna
The Windup Girl
Autor Paolo Bacigalupi
Typ utworu fantastyka naukowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania wrzesień 2009
Wydawca Night Shade Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2011
Wydawca Wydawnictwo Mag
Przekład Wojciech M. Próchniewicz

Nakręcana dziewczyna (ang. The Windup Girl) – wydana w 2009 r. powieść fantastyczna autorstwa Paolo Bacigalupiego, sytuująca się na pograniczu fantastyki ekologicznej i biopunka. Nagrodzona w 2010 Hugo, Nebulą, a także nagrodami Comptona Crooka, Campbella i Locusa dla najlepszej debiutanckiej powieści.

Po polsku wydana przez Wydawnictwo Mag w 2011 w serii Uczta Wyobraźni, w jednym tomie ze zbiorem opowiadań Pompa numer sześć (​ISBN 978-83-7480-193-5​), w tłumaczeniu Wojciecha Próchniewicza. W 2013 wydana samodzielnie, również przez MAG.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się w królestwie Tajlandii, w niezbyt odległej przyszłości. Ziemia padła ofiarą efektu cieplarnianego oraz eksperymentów genetycznych, które doprowadziły do wymarcia wielu gatunków roślin i zwierząt. Zdolne do przeżycia są tylko odporne na zarazy sztucznie stworzone organizmy, projektowane w laboratoriach przez gigantyczne koncerny, oraz tzw. genhakerów. Wiele z tych sztucznie stworzonych organizmów stało się trudnymi do zwalczenia szkodnikami, pasożytami i przyczynami chorób. Ludzie wegetują, dawna cywilizacja nie istnieje, technika w wielu aspektach cofnęła się do epoki średniowiecza. Władze usiłują walczyć z nielegalną imigracją, przemytem GMO, emisją gazów cieplarnianych, co utrudnia powszechna korupcja.

Na tym tle zarysowane są sylwetki kilkorga bohaterów: agenta korporacji biotechnologicznej, funkcjonariuszy policji celnej, zubożałego chińskiego emigranta i w końcu tytułowej „nakręcanki”, dziewczyny stworzonej w japońskich laboratoriach genetycznych, a lecz porzuconej przez swego pana i wykorzystywanej seksualnie w burdelu. Ich wątki splatają się na tle konfliktu o władzę w jednym z ostatnich w miarę niezależnych państw na świecie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]