Nie licząc psa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie licząc psa
To Say Nothing of the Dog
Autor

Connie Willis

Typ utworu

fantastyka naukowa

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1997

Wydawca

Bantam Spectra

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1999

Wydawca

Prószyński i S-ka

Przekład

Danuta Górska

Nie licząc psa (tytuł oryg. To Say Nothing of the Dog) – utrzymana w humorystycznej konwencji powieść science fiction amerykańskiej pisarki Connie Willis, wydana w 1997 roku. Otrzymała w 1999 roku nagrodę Hugo dla najlepszej powieści[1] i nagrodę Locusa dla najlepszej powieści s-f, a także oraz Nagrodę im. Kurda Lasswitza w 2002; była także nominowana do nagrody Nebula w 1998 roku[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści toczy się dwutorowo: w Anglii drugiej połowy XXI wieku, kiedy to możliwe jest podróżowanie w czasie oraz w czasach wiktoriańskich, do których wysyłani są specjaliści-historycy, mogący w ten sposób osobiście zbadać realia interesującej ich epoki. Ten sam świat autorka opisała również w powieści Księdze Sądu Ostatecznego, gdzie bohaterka trafia do średniowiecznej Anglii w epoce Czarnej śmierci oraz w dylogii powieściowej Blackout/All Clear i noweli Praktyka dyplomowa, które rozgrywają się w czasach II wojny światowej.

Główny problem to konieczność odnalezienia pewnego elementu wyposażenia katedry w Coventry, która – dzięki fundacji bogatej Amerykanki – jest w XXI wieku rekonstruowana w Oksfordzie.

Tytuł książki nawiązuje do powieści Jerome’a K. Jerome’a Trzech panów w łódce (nie licząc psa). Nawiązanie nie jest przypadkowe – znaczna część akcji powieści przebiega w epoce wiktoriańskiej, nad Tamizą, zaś narrator (pierwszoosobowy) dostrzega łódkę z 3 panami i psem. Sposób napisania Nie licząc psa, zabawnej komedii omyłek, jest też inspirowany twórczością P.G. Wodehouse’a (postać kamerdynera wzorowana na Jeevesie).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gardner Dozois, The Best of the Best: 20 Years of the Year’s Best Science Fiction, Macmillan, 1 lutego 2005, s. 1999, ISBN 978-1-4299-0385-1 [dostęp 2016-11-01] (ang.).
  2. 1999 Award Winners & Nominees. Worlds Without End. [dostęp 2019-12-30].