Nie licząc psa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie licząc psa
To Say Nothing of the Dog
Autor Connie Willis
Typ utworu fantastyka naukowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1997
Wydawca Bantam Spectra
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1999
Wydawca Prószyński i S-ka
Przekład Danuta Górska

Nie licząc psa (tytuł oryg. To Say Nothing of the Dog) – utrzymana w humorystycznej konwencji powieść science fiction amerykańskiej pisarki Connie Willis, wydana w 1997 roku. Otrzymała w 1999 roku nagrodę Hugo "dla najlepszej powieści"[1] i była nominowana do nagrody Nebula w 1998 roku[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści toczy się dwutorowo: w drugiej połowie XXI wieku, w świecie, w którym możliwe jest podróżowanie w czasie oraz w czasach wiktoriańskich, do których wysyłani są specjaliści-historycy, mogący w ten sposób osobiście zbadać realia interesującej ich epoki (ten sam świat autorka opisała wcześniej w Księdze Sądu Ostatecznego, acz bohaterka trafia do średniowiecznej Anglii, w epoce zarazy).

Główny problem to konieczność odnalezienia pewnego elementu wyposażenia katedry w Coventry, która – dzięki fundacji bogatej Amerykanki – jest w XXI wieku rekonstruowana w Oksfordzie.

Tytuł książki nawiązuje do powieści Jerome’a K. Jerome’a Trzech panów w łódce (nie licząc psa). Nawiązanie nie jest przypadkowe – znaczna część akcji powieści przebiega w czasach wiktoriańskich, nad Tamizą, zaś narrator (pierwszoosobowy) dostrzega łódkę z 3 panami i psem. Sposób napisania Nie licząc psa, zabawnej komedii omyłek, jest też inspirowany twórczością P.G. WodeHouse’a (postać kamerdynera wzorowana na Jeevesie)..

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gardner Dozois, The Best of the Best: 20 Years of the Year's Best Science Fiction, Macmillan, 1 lutego 2005, s. 1999, ISBN 978-1-4299-0385-1 [dostęp 2016-11-01] (ang.).
  2. 1998 Award Winners & Nominees, Worlds Without End [dostęp 2016-11-01].