Pan Światła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pan światła
Lord of Light
Autor Roger Zelazny
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. 1967
Wydawca Doubleday
Typ utworu science fantasy
Data I wyd. polskiego 1991
Pierwszy wydawca polski Atlantis
Przekład Robert Reszke

Pan Światła (tytuł oryg. Lord of Light) – powieść science fiction amerykańskiego pisarza Rogera Zelaznego z 1967 roku, wydana przez Doubleday. Nagrodzona Hugo w 1968 za najlepszą powieść, nominowana do Nebuli w tej samej kategorii. Dwa rozdziały zostały wydane jako opowiadanie w Magazine of Fantasy and Science Fiction w 1967 roku.

W Polsce książka ukazała się nakładem wydawnictwa Atlantis w 1991 roku (ISBN 83-900006-4-4), w tłumaczeniu Roberta Reszke. W 2006 roku pojawiło się wydanie ISA (ISBN 83-7418-124-9), w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy.

Struktura książki[edytuj | edytuj kod]

Książka została intencjonalnie skonstruowana jako powieść na pograniczu fantasy oraz fantastyki naukowej. Jej cechami wyróżniającymi są rozciągnięcie akcji na bardzo długi czas oraz przedstawianie jej w zaburzonej chronologicznie kolejności.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem powieści jest Sam, buntownik, zwany Panem Światła, Kalkinem oraz Buddą. Akcja powieści toczy się na obcej planecie, kontrolowanej przez ludzkich osadników, którzy podbili miejscowe gatunki, ogłosili się bogami i przybrali imiona z hinduskiego panteonu. Sam, jeden z ludzi, wypowiada wojnę swoim towarzyszom, rozpoczynając precyzyjnie zaplanowaną kampanię religijną, w której wykorzystuje filozofię buddyjską.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]