Królowa Zimy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Królowa Zimy
The Snow Queen
Autor Joan D. Vinge
Typ utworu fantastyka naukowa/fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1980
Wydawca Dial Press
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1993
Wydawca Phantom Press International
Przekład Janusz Pultyn

Królowa Zimy (tytuł oryg. The Snow Queen) – powieść fantastycznonaukowa z elementami fantasy amerykańskiej pisarki Joan D. Vinge. Powieść ukazała się w 1980 r., polskie wydanie, w tłumaczeniu Janusza Pultyna, wydało wydawnictwo Phantom Press w 1993 r. w serii Fantasy & SF. Powieść otrzymała nagrody Hugo i Locusa w 1981 r.

Książka jest pierwszą częścią cyklu Królowe. W Polsce ukazała się jeszcze powieść Królowa lata (w dwóch częściach: Królowa Lata: Zmiana i Królowa Lata: Powrót, Phantom Press 1993), oprócz tego Vinge opublikowała nowelę World's End (1984) i trzecią powieść Tangled Up In Blue (2000).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Wyspiarska planeta Tiamat jest rządzona przez technokratyczną Hegemonię z planety Kharemough. Planeta jest źródłem wielkiego bogactwa - wody życia, wyciągu z krwi morskich zwierząt merów, której spożywanie daje nieśmiertelność. Na planecie są tylko dwie pory roku, lato i zima trwające po ok. 150 ziemskich lat. Latem planetą rządzą konserwatywni i zabobonni Letniacy, zaś Zimą postępowi i współpracujący z Hegemonią Zimacy. Gdy nadchodzi czas zmiany ustępująca Królowa Zimy nie chce poddać się losowi i rytualnej śmierci. Jej plan zakłada, że przetrwa w osobach klonów, które urodzą kobiety Letniaków[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Królowa zimy Joan D. Vinge (pol.). lubimyczytać.pl. [dostęp 21 czerwca 2018].