Luna to surowa pani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Luna to surowa pani
The Moon Is a Harsh Mistress
ilustracja
Autor Robert A. Heinlein
Typ utworu fantastyka naukowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1966
Wydawca G. P. Putnam's Sons
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1992
Wydawca Rebis
Przekład Przemysław Znaniecki

Luna to surowa pani (tytuł oryg. ang. The Moon Is a Harsh Mistress) – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Roberta A. Heinleina.

Powieść ukazała się w 1966 r., polskie wydanie, w tłumaczeniu Przemysława Znanieckiego, wydało Wydawnictwo Rebis w 1992 r. Powieść otrzymała nagrodę Hugo w 1967 r. W 1983 r., jako pierwsza, trafiła do Hall of Fame nagrody Prometeusza.

Spopularyzowała hasło TANSTAAFL („There Ain’t No Such Thing As A Free Lunch”, nie ma czegoś takiego jak obiad za darmo). W polskim tłumaczeniu użyto skrótu ZWTP (za wszystko trzeba płacić).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rok 2075. Luna, kolonia karna o zaostrzonym rygorze, mieszcząca się na Księżycu. Narrator powieści, technik komputerowy Manuel, pewnego dnia odkrywa, że komputer odpowiedzialny za funkcjonowanie kolonii zyskał świadomość. Człowiek i komputer, który przyjmuje imię Mike, zaprzyjaźniają się. Jednocześnie na satelicie wybucha rewolucja zesłańców, mających dosyć dotychczasowych porządków. Szanse powstańców przeciwko potędze Ziemi wydają się marne, jednak Manuel przekonuje Mike'a do przejścia na stronę rewolucji[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Luna to surowa pani Robert A. Heinlein (pol.). lubimyczytać.pl. [dostęp 21 czerwca 2018].