Pierścień (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pierścień
Ringworld
Autor Larry Niven
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język Angielski
Data I wyd. Październik 1970
Wydawca Ballantine Books
Typ utworu Fantastyka naukowa
Powieść
Pierwszy wydawca polski Wydawnictwo Amber
Przekład Arkadiusz Nakoniecznik
poprzednia
brak
następna
Budowniczowie Pierścienia

Pierścień – napisana w 1970 roku powieść science fiction autorstwa Larry'ego Nivena, za którą autor otrzymał nagrodę Hugo oraz Nebula. Rozpoczynająca cykl Opowieści ze znanego kosmosu.

Akcja rozgrywa się w przyszłości – gdy ludzkość spotkała już inne cywilizacje (niektóre pokojowo nastawione: m.in. Laleczniki Piersona, Zewnętrznych, inne nie: np. Kzin) i nauczyła się już z nimi współegzystować rozszerzając swe wpływy w Znanym Kosmosie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Louis Wu - człowiek, którego domem jest Kosmos, dostaje niecodzienną propozycję wzięcia udziału w wyprawie organizowanej przez Nessusa - przedstawiciela gatunku laleczników, niespotykanego od 200 lat. Cel wyprawy jest nieznany, a załoga składa się z przedstawicieli trzech gatunków. Oprócz Louisa i Nessusa, w skład ekspedycji wchodzi kobieta rasy ludzkiej, Teela Brown, a także Mówiący-do-Zwierząt, reprezentant rasy kzinów. W trakcie podróży wychodzą na jaw historie, o których nie słyszano w Znanym Kosmosie, natomiast tytułowy Pierścień potrafi wzbudzić podziw nawet u najpotężniejszej ze znanych ras.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Głównymi bohaterami powieści są: ludzie Louis Wu i Teela Brown, przedstawiciel wojowniczej rasy Kzin Mówiący-do-Zwierząt oraz Lalecznik Nessus. Oprócz tego w powieści pojawiają się inni przedstawiciele tych ras; występują też wzmianki o innych gatunkach zamieszkujących Galaktykę (Zewnętrzni, Jinxianie, Kdatlyno).

Miejsce akcji[edytuj | edytuj kod]

Większa część odbywa się w systemie „Pierścienia”. Oprócz tego akcja toczy się w różnych miastach Ziemi, na planecie laleczników oraz na pokładach statków kosmicznych "Szczęśliwy Traf" oraz "Cholerny Kłamca".

Wydanie polskie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce powieść została wydana przez wydawnictwo Amber w cyklu Mistrzowie SF oraz nakładem Prószyński i S-ka, w przekładzie Arkadiusza Nakoniecznika. Obecnie wydawnictwo Solaris przygotowuje się do reedycji powieści w serii "Klasyka Science Fiction". Pierwszy raz powieść w Polsce ukazała się jako wkładka drukowana w miesięczniku Fantastyka.