Pierścień (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pierścień
Ringworld
Autor Larry Niven
Typ utworu Fantastyka naukowa
Powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania Październik 1970
Wydawca Ballantine Books
Pierwsze wydanie polskie
Wydawca Wydawnictwo Amber
Przekład Arkadiusz Nakoniecznik

Pierścień – napisana w 1970 roku powieść science fiction autorstwa Larry’ego Nivena, za którą autor otrzymał najważniejsze nagrody w dziedzinie fantastyki: Hugo, Nebulę oraz Locusa. Rozpoczynająca cykl Opowieści ze znanego kosmosu.

Akcja rozgrywa się w przyszłości – gdy ludzkość spotkała już inne cywilizacje (niektóre pokojowo nastawione: m.in. Laleczniki Piersona, Zewnętrznych, inne nie: np. Kzin) i nauczyła się już z nimi współegzystować rozszerzając swe wpływy w Znanym Kosmosie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Louis Wu - człowiek, którego domem jest Kosmos, dostaje niecodzienną propozycję wzięcia udziału w wyprawie organizowanej przez Nessusa - przedstawiciela gatunku laleczników, niespotykanego od 200 lat. Cel wyprawy jest nieznany, a załoga składa się z przedstawicieli trzech gatunków. Oprócz Louisa i Nessusa, w skład ekspedycji wchodzi kobieta rasy ludzkiej, Teela Brown, a także Mówiący-do-Zwierząt, reprezentant rasy kzinów. W trakcie podróży wychodzą na jaw historie, o których nie słyszano w Znanym Kosmosie, natomiast tytułowy Pierścień potrafi wzbudzić podziw nawet u najpotężniejszej ze znanych ras.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Głównymi bohaterami powieści są: ludzie Louis Wu i Teela Brown, przedstawiciel wojowniczej rasy Kzin Mówiący-do-Zwierząt oraz Lalecznik Nessus. Oprócz tego w powieści pojawiają się inni przedstawiciele tych ras; występują też wzmianki o innych gatunkach zamieszkujących Galaktykę (Zewnętrzni, Jinxianie, Kdatlyno).

Miejsce akcji[edytuj | edytuj kod]

Większa część odbywa się w systemie „Pierścienia”. Oprócz tego akcja toczy się w różnych miastach Ziemi, na planecie laleczników oraz na pokładach statków kosmicznych „Szczęśliwy Traf” oraz „Cholerny Kłamca”.

Wydanie polskie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce powieść została wydana przez wydawnictwo Amber w cyklu Mistrzowie SF oraz nakładem Prószyński i S-ka, w przekładzie Arkadiusza Nakoniecznika. Obecnie wydawnictwo Solaris przygotowuje się do reedycji powieści w serii „Klasyka Science Fiction”. Pierwszy raz powieść w Polsce ukazała się jako wkładka drukowana w miesięczniku Fantastyka.