Pierścień (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pierścień
Ringworld
Autor Larry Niven
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język Angielski
Data wydania Październik 1970
Wydawca Ballantine Books
Gatunek Fantastyka naukowa
Powieść
Wydawca polski Wydawnictwo Amber
Przekład Arkadiusz Nakoniecznik
poprzednia
brak
następna
Budowniczowie Pierścienia

Pierścień – napisana w 1970 roku powieść science fiction autorstwa Larry'ego Nivena, za którą autor otrzymał nagrodę Hugo oraz Nebula. Rozpoczynająca cykl Opowieści ze znanego kosmosu.

Akcja rozgrywa się w przyszłości – gdy ludzkość spotkała już inne cywilizacje (niektóre pokojowo nastawione: m.in. Laleczniki Piersona, Zewnętrznych, inne nie: np. Kzin) i nauczyła się już z nimi współegzystować rozszerzając swe wpływy w Znanym Kosmosie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Louis Wu - człowiek, którego domem jest Kosmos, dostaje niecodzienną propozycję wzięcia udziału w wyprawie organizowanej przez przedstawiciela gatunku niespotykanego od 200 lat. Cel wyprawy jest nieznany, a załoga składa się z przedstawicieli wielu gatunków. W trakcie podróży wychodzą na jaw historie, o których nie słyszano w Znanym Kosmosie, natomiast tytułowy Pierścień potrafi wzbudzić podziw nawet u najpotężniejszej ze znanych ras.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Bohaterami powieści są: ludzie Louis Wu i Teela Brown, przedstawiciel wojowniczej rasy Kzin Mówiący-do-Zwierząt oraz Lalecznik Nessus.

Miejsce akcji[edytuj | edytuj kod]

Większa część odbywa się w systemie „Pierścienia”.

Wydanie polskie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce powieść została wydana przez wydawnictwo Amber w cyklu Mistrzowie SF oraz nakładem Prószyński i S-ka, w przekładzie Arkadiusza Nakoniecznika. Obecnie wydawnictwo Solaris przygotowuje się do reedycji powieści w serii "Klasyka Science Fiction". Pierwszy raz powieść w Polsce ukazała się jako wkładka drukowana w miesięczniku Fantastyka.