Przejdź do zawartości

Pierścień (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pierścień
Ringworld
ilustracja
Autor

Larry Niven

Typ utworu

Fantastyka naukowa
Powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

październik 1970

Wydawca

Ballantine Books

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1991

Wydawca

Wydawnictwo Amber

Przekład

Arkadiusz Nakoniecznik

poprzednia
brak
następna
Budowniczowie Pierścienia

Pierścień – napisana w 1970 powieść science fiction autorstwa Larry’ego Nivena, za którą autor otrzymał najważniejsze nagrody w dziedzinie fantastyki: Hugo, Nebulę oraz Locusa. Rozpoczyna cykl Opowieści ze znanego kosmosu (Opowieści ze Znanej Przestrzeni)[1].

Akcja rozgrywa się w przyszłości, gdy ludzkość spotkała już inne cywilizacje – niektóre pokojowo nastawione: m.in. laleczniki (lalkarze)[1] Piersona, zewnętrznych (outsiderów)[1], inne nie: np. kzin – i nauczyła się już z nimi współegzystować rozszerzając swe wpływy w Znanym Kosmosie.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Louis Wu - człowiek, którego domem jest Kosmos, dostaje niecodzienną propozycję wzięcia udziału w wyprawie organizowanej przez Nessusa - przedstawiciela gatunku laleczników, niespotykanego od 200 lat. Cel wyprawy jest nieznany, a załoga składa się z przedstawicieli trzech gatunków. Oprócz Louisa i Nessusa, w skład ekspedycji wchodzi kobieta rasy ludzkiej, Teela Brown, a także Mówiący-do-Zwierząt, reprezentant rasy kzinów. W trakcie podróży wychodzą na jaw historie, o których nie słyszano w Znanym Kosmosie, natomiast tytułowy Pierścień potrafi wzbudzić podziw nawet u najpotężniejszej ze znanych ras.

Bohaterowie

[edytuj | edytuj kod]

Głównymi bohaterami powieści są: ludzie Louis Wu i Teela Brown, przedstawiciel wojowniczej rasy kzin Mówiący-do-Zwierząt oraz lalecznik Nessus. Oprócz tego w powieści pojawiają się inni przedstawiciele tych ras; występują też wzmianki o innych gatunkach zamieszkujących Galaktykę (Zewnętrzni, Jinxianie, Kdatlyno).

Miejsce akcji

[edytuj | edytuj kod]

Większa część odbywa się w systemie Pierścienia. Oprócz tego akcja toczy się w różnych miastach Ziemi, na planecie laleczników oraz na pokładach statków kosmicznych „Szczęśliwy Traf” oraz „Cholerny Kłamca”.

Wydania polskie

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz powieść w Polsce ukazała się w 1988 w przekładzie Arkadiusza Nakoniecznika jako wkładka drukowana w miesięczniku Fantastyka, później w tym samym przekładzie została wydana przez wydawnictwo Amber (1991) w cyklu Mistrzowie SF oraz wznowiona nakładem Prószyński i S-ka (1999) w serii Fantastyka. W 2010 w ramach reedycji cyklu powieści ze „Świata Pierścienia” w serii „Klasyka Science Fictionwydawnictwo Solaris wydało nowy przekład, którego dokonał Patryk Sawicki[2]. W nowych przekładach cyklu zmieniono nieco terminologię, np. rasa laleczników (ang. Puppeteers) została nazwana lalkarzami[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Opowieści ze Znanej Przestrzeni, [w:] encyklopediafantastyki.pl [dostęp 2018-12-15].
  2. Pierścień, [w:] encyklopediafantastyki.pl [dostęp 2018-12-15].