Imigracja arabska w USA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arab American National Museum w Dearborn

Terminem Amerykanów pochodzenia arabskiego (ang. Arab Americans) określa się obywateli Stanów Zjednoczonych lub osoby o statusie rezydenta pochodzenia arabskiego z któregoś z 23 krajów arabskich.

Obecnie ich populacja liczy ok. 1 275 641 (0,42% ludności kraju). Większość z nich pochodzi z Libanu, Syrii, Palestyny i Jordanii; reszta z pozostałych krajów arabskich lub rodzin emigrantów. Są obecni w każdym stanie oraz stolicy Waszyngtonie.

Zamieszkanie[edytuj | edytuj kod]

Większość imigrantów arabskich, około 62%, pochodzi z regionu Lewant lub z obszaru Wielkiej Syrii. Pozostała grupa imigrantów pochodzi z Iraku i innych narodów arabskich. Według Arab American Institut w Stanach Zjednoczonych zamieszkuje 3,5 mln obywateli pochodzenia arabskiego[1] we wszystkich stanach z czego ponad 90% zamieszkuje aglomeracje miejskie. Według spisu z 2000 roku US Census 48% imigrantów arabskich (576 000) zamieszkuje Kalifornię, Michigan, Nowy Jork, Florydę i New Jersey. W tych pięciu stanach skupia się 31% populacji USA. W pięciu innych stanach – Illinois, Teksas, Ohio, Massachusetts i Pensylwania zamieszkuje w każdym ponad 40 tys. imigrantów.

Według statystyk z 2000 U.S. Census, największymi miejskimi skupiskami imigrantów arabskich jest Dearborn w południowo-zachodnim Detroit) – ok. 30%. Innymi miastami są Paterson i Clifton w New Jersey Brooklyn w Nowym Jorku Nowy Jork, Miami, Silicon Valley Los Angeles San Diego, Chicago Bridgeview, Houston Boston Jersey City, Cedar Rapids i Jacksonville[2].

Obywatele amerykańscy pochodzenia arabskiego w Stanach Zjednoczonych według U.S. Census 2000[3]
Narodowość 2000 % Populacja
Irak Irakijczycy 37 714 0,01%
Liban Libańczycy 440 279 0,2%
Palestyna (państwo) Palestyńczycy 72 112 0,02%
Syria Syryjczycy 142 897 0,05%
Jemen Jemeńczycy 15 000 0,005%
Pozostali 424 807 0,2%
Razem 1 275 641 0,42%

Religia[edytuj | edytuj kod]

35% Amerykanów pochodzenia arabskiego to katolicy, 24% to wyznawcy islamu, zaś 18% stanowią wyznawcy prawosławni, 10% to protestanci i 13% to wyznawcy innej religii[1].

Przynależność rasowa[edytuj | edytuj kod]

Przez długi czas byli urzędowo zaliczani do rasy kaukaskiej (w amerykańskim, szerokim pojęciu), ale obecnie oficjalnym określeniem jest „biały” (white).

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Społeczność Amerykanów pochodzenia arabskiego uchodzi za równomiernie podzieloną między obie główne partie (Partii Demokratycznej i Republikańskiej). Wielu z nich piastowało wysokie stanowiska z ramienia obu (lista poniżej).

Statystycznie większość w tej społeczności sprzeciwia się aborcji i popiera stosowanie kary śmierci. Z drugiej jednak strony popiera ograniczenia prawa do posiadania broni palnej i popiera bardziej liberalnych demokratów (pewnym czynnikiem jest niechęć do polityki zagranicznej administracji George’a W. Busha).

Ich sytuacja po wydarzeniach 11 września 2001 mocno się skomplikowała wobec wzrostu uprzedzeń i zbiorowej histerii po zamachach.

Znani Amerykanie pochodzenia arabskiego[edytuj | edytuj kod]

Informatycy[edytuj | edytuj kod]

Politycy[edytuj | edytuj kod]

Wojskowi[edytuj | edytuj kod]

  • Generał John Abizaid – naczelny dowódca Dowództwa Centralnego od 2003; pochodzenie libańskie

Pisarze i dziennikarze[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Publikacje[edytuj | edytuj kod]