Język tigre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ትግሬ
tigrē
Obszar

Erytrea, Sudan

Liczba mówiących

ok. 800 tys.

Pismo/alfabet

etiopskie

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
Ethnologue 4 edukacyjny
Kody języka
ISO 639-2 tig
ISO 639-3 tig
IETF tig
Glottolog tigr1270
Ethnologue tig
GOST 7.75–97 тиг 682
WALS tgr
SIL tig
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język tigrejęzyk semicki z północnej gałęzi języków etiopskich, około 800 tys. mówiących, używany w Erytrei, częściowo także w północno-wschodnim Sudanie.

Język tigre występuje w trzech głównych odmianach:

  • dialekt plemienia Mansa’ jako jedyny posiada większy korpus tekstów pisanych, na który składa się przekład Biblii dokonany przez misjonarzy szwedzkich
  • dialekt nomadycznego plemienia Beni Amer żyjącego na pograniczu erytrejsko-sudańskim, którego użytkownicy używają równolegle z językiem bedża
  • wersja z licznymi arabizmami używana na wybrzeżu Morza Czerwonego jako lingua franca.

Większość jego użytkowników to muzułmanie.

Cechy językowe[edytuj | edytuj kod]

Tigre zawiera pewną liczbę archaizmów odróżniających go od większości języków etiopskich. Jako jedyny język etiopski zachował iloczas samogłosek występujący w języku gyyz, np. man „kto?” vs. mān „prawa ręka”. Nie występują w nim typowe dla języków etiopskich spółgłoski labiowelarne, przejęte zapewne z języków kuszyckich. Imiesłowy tworzy się za pomocą wzoru samogłoskowego *-ā-i-, który występuje tylko sporadycznie w języku gyyz, za to jest regularny np. w języku hebrajskim biblijnym.