Kiełpinek (Gdańsk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kiełpinek
Część miasta Gdańska
Ilustracja
przystanek osobowy Gdańsk Kiełpinek
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miasto

Gdańsk

W granicach Gdańska

1973

Strefa numeracyjna

58

Kod pocztowy

80-176

Tablice rejestracyjne

GD

Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kiełpinek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kiełpinek”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kiełpinek”
Ziemia54°20′54″N 18°31′47″E/54,348417 18,529583
Portal Polska

Kiełpinek (inna nazwa: Kiełpinko, kaszb. Kôłpinkò lub też Kôłpink, Dólné Kôłpino, Czełpinkò, niem. Klein Kelpin[1], dawniej Klein Kolpin)[2] – osiedle w Gdańsku, położone w dzielnicy Jasień.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kiełpinek leży w północno-zachodnim krańcu dzielnicy Jasień. Od północy graniczy z dzielnicami Matarnia i Brętowo, poprzez Trójmiejski Park Krajobrazowy, a od zachodu z dzielnicą Kokoszki, a dokładniej z Karczemkami, wzdłuż Obwodnicy Trójmiasta. Na terenie Kiełpinka, w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym znajduje się rezerwat przyrody Dolina Strzyży, przez który przepływa struga Strzyża, zasilana w tym miejscu przez Kiełpińską Strugę oraz Potok Jasień, który wyznacza wschodnią granicę osiedla. Od południa natomiast, osiedle ogranicza Aleja Armii Krajowej.

Prowadzi tędy Szlak Skarszewski – zielony znakowany szlak turystyczny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prywatna wieś szlachecka Kiełpinko położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie gdańskim województwa pomorskiego[3]. Kiełpinek to pozostałość po dawnej wsi sołeckiej, przyłączonej w granice administracyjne miasta w 1973. Należy do okręgu historycznego Wyżyny[4]. Historycznie do Kiełpinka należą również Karczemki, które obecnie jednak znajdują się w granicach dzielnicy Kokoszki.

W Kiełpinku istniał majątek ziemski, składający się z dworu oraz kilku zabudowań (których część istnieje)[5].

Przed końcem II wojny światowej w okolicy współczesnego CH Auchan funkcjonowała stacja kolejowa Klein Kelpin, leżąca na trasie linii kolejowej Wrzeszcz – Stara Piła – Żukowo – Kartuzy (uruchomionej 1 maja 1914[5]). 24 marca 1945 Kiełpinek został wyzwolony spod okupacji niemieckiej. 25 marca 1945, wskutek zniszczenia wiaduktów, trwale zakończyła działalność linia kolejowa Gdańsk Wrzeszcz - Stara Piła. Po zakończeniu II wojny światowej majątek w Kiełpinku przeszedł na rzecz Skarbu Państwa. W 1953 powstało Państwowe gospodarstwo rolne Kiełpinek. Powstało sześć nowych budynków w okolicy skrzyżowania ulicy Szczęśliwej z Przytulną, zasiedlonych przez osoby, które przybyły w poszukiwaniu pracy. PGR zajmował się hodowlą świń oraz uprawą zbóż i ziemniaków. PGR został zlikwidowany ok. 1970. W 1970 rozpoczęły działalność Zakłady Transportu Mięsnego (parking dla ciężarówek i warsztaty samochodowe). 1 stycznia 1973 Kiełpinek został przyłączony do Gdańska. Ok. 1981 w Kiełpinku rozpoczęła działalność Spółdzielnia Produkcyjno-Rolnicza „Morena”[5].

Obecnie znajduje się tam głównie nowoczesne, rozrastające się osiedle Wiszące Ogrody[6] oraz centrum handlowe, w którego skład wchodzą m.in. hipermarkety Auchan i Leroy Merlin.

Transport i komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Nieopodal osiedla przebiega ul. Kartuska prowadząca do centrum miasta oraz Trasa W-Z (Aleja Armii Krajowej). Na granicy Kiełpinka z Karczemkami znajduje się węzeł drogi krajowej nr 7 z obwodnicą Trójmiasta (droga ekspresowa S6.

1 września 2015 został oddany do użytku przystanek o nazwie Gdańsk Kiełpinek, przy którym zatrzymują się pociągi PKP SKM Trójmiasto oraz Polregio.

Na Kiełpinek (a także Kokoszki) dojeżdżają autobusy komunikacji miejskiej ZKM Gdańsk.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262)
  2. Dr F. Lorentz „Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem” (ISBN 83-60437-22-X) (ISBN 978-83-60437-22-3)
  3. Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w. : rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955, s. 90.
  4. Jednostki morfogenetyczne Gdańska. gdansk.pl.
  5. a b c Historia
  6. Wiszące Ogrody. wiszaceogrody.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]