Kiełpinek (Gdańsk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kiełpinek
Kiełpinek, osiedle Wiszące Ogrody

Kiełpinek (inna nazwa: Kiełpinko, kaszb. Kôłpinkò lub też Kôłpink, Dólné Kôłpino, Czełpinkò, niem. Klein Kelpin[1], dawniej Klein Kolpin)[2]osiedle w Gdańsku, położone na północno-zachodnim krańcu dzielnicy Jasień. Od północy graniczy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Prowadzi tędy Szlak Skarszewski – zielony znakowany szlak turystyczny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kiełpinek to pozostałość po dawnej wsi sołeckiej, przyłączonej w granice administracyjne miasta w 1973. Należy do okręgu historycznego Wyżyny[3]. Historycznie do Kiełpinka należą również Karczemki, które obecnie jednak znajdują się w granicach dzielnicy Kokoszki.

W Kiełpinku istniał majątek ziemski, składający się z dworu oraz kilku zabudowań (których część istnieje)[4].

Przed końcem II wojny światowej w okolicy współczesnego CH Auchan funkcjonowała stacja kolejowa Klein Kelpin, leżąca na trasie linii kolejowej Wrzeszcz – Stara Piła – Żukowo – Kartuzy (uruchomionej 1 maja 1914[4]). 24 marca 1945 Kiełpinek został wyzwolony spod okupacji niemieckiej. 25 marca 1945, wskutek zniszczenia wiaduktów, trwale zakończyła działalność linia kolejowa Gdańsk Wrzeszcz - Stara Piła. Po zakończeniu II wojny światowej majątek w Kiełpinku przeszedł na rzecz Skarbu Państwa. W 1953 powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne Kiełpinek. Powstało sześć nowych budynków w okolicy skrzyżowania ulicy Szczęśliwej z Przytulną, zasiedlonych przez osoby, które przybyły w poszukiwaniu pracy. PGR zajmował się hodowlą świń oraz uprawą zbóż i ziemniaków. PGR został zlikwidowany ok. 1970. W 1970 rozpoczęły działalność Zakłady Transportu Mięsnego (parking dla ciężarówek i warsztaty samochodowe). 1 stycznia 1973 Kiełpinek został przyłączony do Gdańska. Ok. 1981 w Kiełpinku rozpoczęła działalność Spółdzielnia Produkcyjno-Rolnicza „Morena”[4].

Obecnie znajduje się tam głównie nowoczesne, rozrastające się osiedle Wiszące Ogrody[5] oraz centrum handlowe, w którego skład wchodzą m.in. hipermarkety Auchan i Leroy Merlin.

Transport i komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Kiełpinek jest dobrze skomunikowany ze Śródmieściem oraz pozostałymi dzielnicami Gdańska. Nieopodal osiedla przebiega bowiem ul. Kartuska prowadząca do centrum miasta, oraz wielopasmowaTrasa W-Z.

Na granicy Kiełpinka z Karczemkami znajduje się węzeł drogi krajowej nr 7 (E28) z obwodnicą Trójmiasta (droga ekspresowa S6 (E28)). Sąsiedztwo obwodnicy pozwala mieszkańcom osiedla na sprawny dojazd do dużej części aglomeracji gdańskiej.

Stacja kolejowa w Kiełpinku była stacją graniczną, pomiędzy Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem.

1 września 2015 został oddany do użytku przystanek o nazwie Gdańsk Kiełpinek, przy którym zatrzymują się pociągi PKP SKM Trójmiasto.

Na Kiełpinek ( a także Kokoszki) dojeżdżają autobusy komunikacji miejskiej ZKM Gdańsk

164 Kiełpinek PKM <-> Wrzeszcz PKP

a także osiedlowa linia

268 Kiełpinek PKM <-> Kokoszki Poczta

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262)
  2. Dr F. Lorentz "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem" (​ISBN 83-60437-22-X​) (​ISBN 978-83-60437-22-3​)
  3. Jednostki morfogenetyczne Gdańska. gdansk.pl.
  4. a b c Historia
  5. Wiszące Ogrody. wiszaceogrody.pl.