Kościół Chrystusa Króla w Szczecinie (Skolwin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Chrystusa Króla w Szczecinie
A-346 z dnia 21.04.2008[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Miejscowość

Szczecin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Chrystusa Króla

Wspomnienie liturgiczne

Chrystusa Króla

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla w Szczecinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla w Szczecinie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla w Szczecinie”
Ziemia53°31′15″N 14°35′49″E/53,520833 14,596944

Kościół Chrystusa Króla w Szczecinierzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w szczecińskim Skolwinie. Należy do dekanatu Szczecin-Żelechowo archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1286 roku biskup kamieński Hermann von Gleichen zezwolił proboszczowi kościoła Mariackiego w Szczecinie na objęcie duchowej opieki nad wzniesioną świątynią w Skolwinie. W 1484 roku świątynia razem z wsią stała się własnością kościoła Mariackiego w Szczecinie. W drugiej połowie XV stulecia kościół został gruntownie przebudowany. Podczas wojny trzydziestoletniej świątynia doznała poważnych uszkodzeń. Obecna forma budowli pochodzi z czasów odbudowy w 1689 roku. W drugiej połowie XVII stulecia świątynia została zdegradowana do roli kościoła filialnego parafii Szczecin-Glinki. Kościół uniknął zniszczeń podczas II wojny światowej i został poświęcony w dniu 11 sierpnia 1946 roku jako świątynia katolicka, jednocześnie otrzymał wezwanie Chrystusa Króla.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni

Budowla została wzniesiona na planie prostokąta, nie posiada wyodrębnionego prezbiterium, od zachodu znajduje się Wieża. Kościół jest orientowany, jego ściany zostały zbudowane z cegły gotyckiej. Świątynia została postawiona na kamiennym fundamencie, składającym się z wielkich głazów narzutowych. Budowla jest otoczona fazowanym cokołem oraz zakończona półkolistym gzymsem wykonanym z cegły z belką wykonana z drewna.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Do wyposażenia świątyni należą: odtworzona nadstawa ołtarza ambonowego w stylu barokowym z 1692 roku, elementy czaszy ambony, empora organowa w stylu barokowym oraz prospekt organowy w stylu neorenesansowym (instrument zachował się do dzisiaj) a także dwa świeczniki i żyrandole w stylu barokowym z 1692 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-10-25].
  2. Skolwin (Stettin Odermünde). Architektura sakralna Pomorza Zachodniego. [dostęp 2013-10-24].