Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
bazylika mniejsza, kościół parafialny
Distinctive emblem for cultural property.svg 1063 z 17.12.1984 r.[1]
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Szczecin
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
Wezwanie św. Jana Chrzciciela
Położenie na mapie Szczecina
Mapa lokalizacyjna Szczecina
Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
Ziemia53°25′38″N 14°32′56″E/53,427222 14,548889
Strona internetowa
Wnętrze kościoła

Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinieneogotycki kościół halowy na planie krzyża łacińskiego w centrum Szczecina, u zbiegu ulic Bogurodzicy i Kaszubskiej.

Historia[edytuj]

Zbudowany został w latach 1888-1890 na potrzeby diaspory katolickiej w luterańskim Szczecinie. Autorem projektu był architekt Engelbert Seibertz z Berlina, poświęcenia gotowej świątyni dokonał 30 września 1890 biskup wrocławski Georg Kopp. Do roku 1931(kiedy poświęcono nieistniejący dziś kościół Chrystusa Króla na Łasztowni) kościół św. Jana Chrzciciela był jedynym kościołem rzymskokatolickim w Szczecinie. Część wiernych stanowili Polacy, do 1914 opiekował się nimi polski wikariusz, ksiądz Wojdas. Co czwartą niedzielę odbywały się tu nabożeństwa po polsku.

Podczas wojny w 1944 spłonął dach kościoła, hełm wieży i dzwonnica. W czasie wojny miała miejsce skierowana przeciw szczecińskim katolikom akcja Gestapo Fall Stettin, w czasie której zamordowano trzech księży i aresztowano wielu wiernych. Po wojnie kościół odbudowano, lecz pierwotną formę hełmu wieży w kształcie oktagonalnego ostrosłupa przywrócono świątyni dopiero w latach osiemdziesiątych. Charakterystyczne są umieszczone na narożnikach i portalach kościoła metalowe rzygacze w kształcie skrzydlatych smoków. Wewnątrz na sklepieniu kruchty znajdują się malowidła przedstawiające czterech ewangelistów.

Ołtarz główny poświęcony Matce Bożej Królowej Polski jest powojenny i pochodzi z lat 1960-1961, z oryginalnego wyposażenia zachowały się m.in. neogotyckie ołtarze boczne, ambona i witraże. W lewej nawie bocznej znajduje się tablica poświęcona poległym w I wojnie światowej 111 parafianom – duża część nazwisk jest polska. W 1994 wmurowano w lewym skrzydle transeptu dwujęzyczną, polsko-niemiecką tablicę poświęconą pamięci aresztowanych w 1942 przez gestapo, a później torturowanych i zamordowanych niemieckich duchownych katolickich ze Szczecina.

W 2008 roku papież Benedykt XVI przyznał kościołowi pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie honorowy tytuł bazyliki mniejszej.

Zdjęcia[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]