Jasne Błonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne artykuły noszące tę nazwę.
POL Szczecin COA.svg Szczecin
plac
Jasne Błonia im. Jana Pawła II
Śródmieście
Widok pl. Jasnych Błoni
Widok pl. Jasnych Błoni
Położenie na mapie Szczecina
Mapa lokalizacyjna Szczecina
plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II
plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II
plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II
plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II
Ziemia53°26′24,2″N 14°32′23,6″E/53,440044 14,539900

Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II – szeroki zieleniec znajdujący się na północ od gmachu szczecińskiego Urzędu Miejskiego ograniczony ulicami Ogińskiego, Szymanowskiego i Moniuszki. Od północnego zachodu przechodzi w Park Kasprowicza.

Historia i urbanistyka[edytuj]

Rozległy teren zielony powstał w latach 1925-27 na gruntach należących do rodziny Quistorpów, zaprojektowany został z rzędami platanów klonolistnych po bokach rozległego trawnika z parterowymi kompozycjami kwiatowymi pośrodku i otrzymał nazwę Quistorp-Aue. Jest największym w Polsce skupiskiem tego gatunku drzew, których rośnie tu 213. Ciągłość kompozycyjną na osi północny zachód-południowy wschód zapewnia aleja ciągnąca się w kierunku Parku Kasprowicza i dalej do Lasu Arkońskiego. Ulica Piotra Skargi zamykała od północy prostokątny zielenic. Po wybudowaniu w 1979 roku Pomnika Czynu Polaków na przedłużeniu placu w kierunku Parku Kasprowicza stał się on jego dominantą. Pomnik ten wyobrażający podrywające się do lotu trzy orły, symbolizujące trzy pokolenia Polaków zaangażowanych w odbudowę Szczecina.

 Osobny artykuł: Pomnik Czynu Polaków.

Kiedy papież Jan Paweł II 11 czerwca 1987 odwiedził miasto, na Jasnych Błoniach odprawił mszę gromadząc tu setki tysięcy wiernych, co upamiętnione zostało w 1995 roku ustawieniem pomnika Jana Pawła II i zmianą nazwy placu (poprzednia nazwa Jasne Błonia obowiązywała od 1945). Wcześniej odbywały się tu inne publiczne spotkania. W 1946 miały m.in. w tym miejscu uroczystości "Trzymamy Straż nad Odrą", a w 1959 spotkanie mieszkańców Szczecina z Nikitą Chruszczowem.

Zdjęcia[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]