Jasne Błonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne artykuły noszące tę nazwę.
plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II
Śródmieście
Ilustracja
Jasne Błonia w Szczecinie (widok od strony Pomnika Czynu Polaków)
Państwo  Polska
Miejscowość Szczecin
Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, po lewej znajduje się punkt z opisem „plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II”
Ziemia53°26′24,2″N 14°32′23,6″E/53,440044 14,539900
Jasne Błonia (widok od strony Urzędu Miasta)

Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II – szeroki zieleniec, znajdujący się na północ od gmachu szczecińskiego Urzędu Miejskiego, ograniczony ulicami Michała Ogińskiego, Karola Szymanowskiego i Stanisława Moniuszki. Od północnego zachodu przechodzi w Park Kasprowicza.

Historia i urbanistyka[edytuj | edytuj kod]

Rozległy teren zielony powstał w latach 1925-1927 na gruntach należących do rodziny Quistorpów (zob. Johannes Quistorp, Martin Quistorp). Po bokach rozległego trawnika z parterowymi kompozycjami kwiatowymi pośrodku, zaprojektowane zostały aleje z rzędami platanów klonolistnych. Jest to obecnie największe w Polsce skupisko tego gatunku drzew, których rośnie tu 213.

Plac otrzymał początkowo nazwę Quistorp-Aue. Prostokątny zieleniec zamykała od północy ulica, której po wojnie nadano nazwę ul. Piotra Skargi (niem. Roonstraße).

Ciągłość kompozycyjną na osi północny zachód-południowy wschód zapewnia aleja, ciągnąca się w kierunku Parku Kasprowicza (do 1945 niem. Quistorp Park) i dalej do Lasu Arkońskiego. W 1946 roku odbywały się w tym miejscu masowe uroczystości, m.in. „Trzymamy Straż nad Odrą”, a w 1959 – spotkanie mieszkańców Szczecina z Nikitą Chruszczowem. Po wybudowaniu w 1979 roku Pomnika Czynu Polaków na przedłużeniu placu w kierunku Parku Kasprowicza stał się on jego dominantą. Pomnik wyobraża podrywające się do lotu trzy orły, symbolizujące trzy pokolenia Polaków zaangażowanych w odbudowę Szczecina.

Kiedy papież Jan Paweł II 11 czerwca 1987 odwiedził miasto (zob. III wizyta apostolska w Polsce, 8–14 czerwca), na Jasnych Błoniach odprawił mszę, gromadząc tu setki tysięcy wiernych (ołtarz polowy zbudowano bezpośrednio obok Pomnika Czynu Polaków)[1]. Wydarzenie zostało upamiętnione w 1995 roku nadaniem placowi „Jasne Błonia” imienia Jana Pawła II i ustawieniem pomnika Jana Pawła II. Ze względów architektonicznych pomnik nie został ustawiony na miejscu ołtarza polowego, lecz po przeciwnej stronie placu, w pobliżu Urzędu Miasta[2].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Kołodziejski: Błogosławiony kiedyś był w Szczecinie. Polskie Radio Szczecin SA, 2011-05-01. [dostęp 2017-03-26].
  2. Pomnik papieża Jana Pawła II. W: Portal Sedina.pl (opublikowane 16 marca 2006 przez gustloff w Pomniki) [on-line]. sedina.pl. [dostęp 2017-03-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]