Kolej Ruchu Regionalnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolej Ruchu Regionalnego
Kolejowy Ruch Regionalny (KRR)
Górnośląska Kolej Regionalna (GKR)
kolej aglomeracyjna
Logotyp
Ilustracja
Pozostałości po inwestycji KRR w Pyskowicach
Państwo

 Polska

Lokalizacja

Pyskowice, Katowice, Dąbrowa Górnicza

Liczba linii

2 (planowane)

Lata funkcjonowania

Nieuruchomiona

Infrastruktura
Długość sieci

71,5 km

Rozstaw szyn

1435 mm

Napięcie zasilania

3 kV DC

Liczba stacji

46

Liczba zajezdni

2

Kolej Ruchu Regionalnego (KRR) – system kolei aglomeracyjnej na terenie konurbacji górnośląskiej, którego budowa trwała w okresie 1986-1992.

Pierwsza linia KRR miała połączyć Pyskowice z Dąbrową Górniczą (przez Gliwice, Zabrze, Rudę Śląską, Chorzów, Katowice, Sosnowiec i Będzin)[1][2].

Pozostałość po peronie budowanym w związku z projektem KRR w Pyskowicach
Pozostałość po zejściu podziemnym budowanym w związku z projektem KRR w Pyskowicach (po lewej stronie kadru).

Trasa[edytuj | edytuj kod]

I linia Kolei Ruchu Regionalnego miała mieć długość 71,5 km (wliczając do linii głównej odnogę z Pyskowic do Pyskowic Miasta o długości 4,4 km oraz odnogę do Huty Katowice o długości 3,7 km)[1].

W dalszych planach zakładano również budowę II linii w osi północ-południe na trasie Tychy – Katowice – Bytom – Tarnowskie Góry.

Nazwa Miasto Etap budowy
Pyskowice Miasto Pyskowice 1
Pyskowice (Techniczna) 1
Pyskowice 1
Gliwice Czechowice Gliwice 1
Gliwice Kuźnica 1
Gliwice Łabędy 1
Gliwice Kopernika 1
Gliwice Śliwki 1
Gliwice 1
Gliwice Zabrska 1
Gliwice Zatorze 1
Gliwice Sośnica 1
Zabrze Maciejów Zabrze 1
Zabrze Stadion 1
Zabrze 1
Ruda Śląska Zachodnia Ruda Śląska 1
Ruda Śląska 1
Ruda Śląska Niedurnego 1
Ruda Śląska Chebzie 1
Ruda Śląska DTŚ 1
Świętochłowice Huta Florian Świętochłowice 1
Świętochłowice Centrum 1
Chorzów Batory Chorzów 1
Chorzów Gałeczki 1
Katowice Os. Witosa Katowice 1
Katowice Huta Baildon 1
Katowice 1
Katowice Śródmieście 1
Katowice Paderewskiego 1
Katowice Bogucice 1
Katowice Bogucice (Techniczna) 2
Katowice Szopienice 2
Katowice Morawa 2
Sosnowiec Sosnowiec 2
Sosnowiec Pogoń 2
Sosnowiec Środula 2
Będzin Główny Będzin 2
Będzin Fora Zamkowa 2
Będzin Ksawera 2
Dąbrowa Górnicza Centrum Dąbrowa Górnicza 2
Dąbrowa Górnicza Poniatowskiego 2
Dąbrowa Górnicza Smugi 2
Dąbrowa Górnicza Gołonóg 2
Dąbrowa Górnicza Pogoria 2
Dąbrowa Górnicza Ząbkowice 2
Dąbrowa Górnicza Huta Katowice Brama Gł. 2
Dąbrowa Górnicza Huta Katowice Brama 44 2

Historia[edytuj | edytuj kod]

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Kolej Ruchu Regionalnego zaczęła powstawać w latach 80. XX wieku, korzystając z założeń wcześniej proponowanej Śląskiej Kolei Regionalnej (której nie udało się uruchomić ze względu na braki finansowe). Utworzono specjalny podmiot w celu budowy i uruchomienia kolei – Biuro Budowy KRR, które odpowiadało za całość przygotowania i realizacji przedsięwzięcia, tj.:

  • fazę projektową (uwzględniając dostosowanie linii do terenów, na których występują szkody górnicze oraz ewentualną możliwość przepięcia linii trakcyjnej prądu stałego na prąd przemienny),
  • przełożenia torowisk istniejącej średnicy PKP (fragment linii 141) oraz fragmentów linii 132 w celu uzyskania miejsca dla docelowych torowisk aglomeracyjnych,
  • realizację zadań wymuszanych przez „etap zerowy” inwestycji (likwidacja obiektów kolizyjnych i organizacja nowych lokalizacji domów, firm, ogrodów i garaży dla poszkodowanych mieszkańców i przedsiębiorców),
  • budowy infrastruktury uwzględniając obiekty specjalistyczne, takie jak stacje zaplecza technicznego w Pyskowicach i Katowicach Bogucicach oraz Centrum Sterowania Ruchem w Katowicach,
  • organizację i zamówienia taborowe (również warunkowane szczegółowymi kryteriami dotyczącymi parametrów przyszłego taboru KRR).

Biuro Budowy KRR było częścią Biura Projektów Kolejowych w Katowicach. Ściśle współpracowało z województwem katowickim, podwykonawcami robót oraz Śląską DOKP.

Założenia[edytuj | edytuj kod]

Linia była projektowana jako kolej naziemnego metra (o stałym takcie kursowania). Aby zachować charakter szybkiej kolei miejskiej, miała dysponować wyłącznie dedykowanym torowiskiem (nieprzecinającym się z siecią kolejową PKP). Przerwy technologiczne w kursowaniu pociągów oraz rejony nieobsługiwane koleją wypełnić miała siatka tramwajowo-autobusowo-taksówkarska o wspólnej taryfie przewozowej. Tam, gdzie to możliwe, projektowano nawet parkingi w systemie P&R oraz węzły przesiadkowe[3].

Budowę I linii podzielono na trzy etapy:

  • „0” (zerowy, na lata 1986-1993) zakładający likwidację wszelkich przeszkód w torze przebiegu nitki oraz przygotowanie gruntów,
  • „1” (pierwszy, na lata 1991-1998) zakładający układanie torowisk wraz z infrastrukturą peronową (i przyległą) na odcinku Pyskowice – Katowice Bogucice oraz pierwszą stacją zaplecza technicznego w Katowicach,
  • „2” (drugi, na lata 1998-2002) zakładający wykonanie prac przezbrojeniowych i ułożenie torowisk wraz z peronami, na odcinku Katowice-Dąbrowa Górnicza Ząbkowice i Huta Katowice[1].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Budowa KRR ruszyła 1 czerwca 1986 r. Uroczystość wmurowania kamiennego przy koźle oporowym stacji postojowej w Katowicach-Bogucicach, odbyła się 26 czerwca 1986 r. przy licznym udziale władz Państwowych oraz PKP.

Realizacja budowy I linii bardzo szybko zaczęła odbiegać od zakładanych terminów. Napotykano na wiele problemów, począwszy od nieodpowiedniego doboru podwykonawców, poprzez brak dostępności odpowiednio wykwalifikowanych robotników, trudności z wywłaszczeniami gruntów kolizyjnych oraz przesiedlaniem mieszkańców; a także nawarstwiającej się pracy biurowej podczas realizacji etapu „0”.

W 1990 r. Biuro Projektowe KRR wydało książeczkę reklamową o budowie I linii KRR w GOP. Chwilę później Biuro Budowy KRR zostało wcielone w skład Śląskiej DOKP[4]. Prace w terenie zawieszono rok później, zmieniając nazwę projektu na Górnośląska Kolej Regionalna (GKR)[5]. W 2002 r. Dyrektor Generalny PKP ostatecznie ogłosił decyzję o całkowitym wstrzymaniu budowy (ze względu na brak obiecanego finansowania ze strony Państwa).

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W związku z defraudacją funduszy przy okazji budowy KRR, kilku osobom wytoczono sprawy karne. Ceny budowy poszczególnych obiektów miały być wtedy wielokrotnie zawyżone w odniesieniu do rzeczywistej wartości inwestycji. Brak na ten temat jednak szczegółowych informacji.

Zabudowania KRR lub przygotowywane „przy okazji” budowy KRR, którym udało się przetrwać do dnia dzisiejszego, w większości nie są używane i ulegają dewastacjom[6][7][8][9].

Osoby powiązane z KRR[edytuj | edytuj kod]

  • Zbigniew Szałajda – wicepremier w latach 1982–1988
  • Andrzej Gołaszewski – wiceminister komunikacji w 1986 r.
  • Manfred Gorywoda – wicepremier w latach 1983–1987, przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w momencie otwarcia budowy
  • Bogumił Ferensztajn – I sekretarz KW PZPR w Katowicach w latach 1983–1987
  • Tadeusz Wnuk – wojewoda katowicki w latach 1985–1990
  • Janusz Kamiński – minister komunikacji w latach 1981–1987, minister transportu, żeglugi i łączności w latach 1987–1989
  • Aleksander Rodak – dyrektor Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w 1986 r.
  • Kazimierz Szczurowski – naczelnik Biura Inwestycji Śląskiej DOKP w 1994 r.
  • Ludwik Palarz – naczelnik Zarządu Przewozów Śląskiej DOKP w 1992 r.
  • Jan Sekuła – dyrektor Biura Budowy KRR w 1989 r.
  • Jerzy Kowalski – generalny projektant KRR[3]
  • Stanisław Myszka – kierownik budowy katowickiego odcinka KRR
  • Andrzej Okólski – główny inżynier odcinka Chorzów-Katowice
  • Ireneusz Maszczyk – dyrektor Budowy Tras Komunikacyjnych w Katowicach w 1986 r.
  • Andrzej Cichowicz – kierownik budowy odcinka Pyskowice-Gliwice Łabędy w latach 1990–1992
  • Anna Jurkiewicz – stała reporterka budowy KRR, Trybuna Śląska (Robotnicza)
  • Oskar Filipowicz – stały reporter budowy KRR, Trybuna Śląska

Projekty następne[edytuj | edytuj kod]

Po uruchomieniu spółki Koleje Śląskie, kilkukrotnie powracano do tematu budowy szybkiej kolei miejskiej w woj. śląskim[2][10], głównie ze względu na to, iż Drogowa Trasa Średnicowa (która wyparła projekt KRR w całości[11]) oraz fragment autostrady A1 nie odpowiadają już wygórowanym potrzebom transportowym regionu. Obecnie na Śląsku funkcjonuje Szybka Kolej Regionalna na trasie między Katowicami a Tychami (projekt czerpiący wiele inspiracji z KRR). Metropolia GZM oczekuje na wykonanie Studium Wykonalności Śląskiej Kolei Metropolitalnej[12][13][14].

Kolej Ruchu Regionalnego w kulturze[edytuj | edytuj kod]

KRR stała się inspiracją dla zespołu muzycznego Koniec Lata, który w październiku 2019 r. wydał dwa utwory nawiązujące tekstowo do projektu o tytułach „Pociągi” oraz „Upior”[15][16]. We wrześniu 2021 r. zespół zorganizował koncert plenerowy wraz z nagraniami teledysku w formie live-session na terenie pyskowickiego skansenu kolejnictwa, z rozbudowaną zwrotką utworu „Pociągi”; ubogacającą utwór o kolejne wątki historii KRR[17][18][19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Biuro Projektów Kolejowych Katowice, Biuro Budowy KRR, Pierwsza linia KRR w budowie, 1990.
  2. a b Redakcja, Kolejowy Ruch Regionalny: to miało być metro dla Śląska i Zagłębia [online], Dziennik Zachodni, 2 kwietnia 2016 [dostęp 2021-04-04] (pol.).
  3. a b publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Jerzy Kowalski. Kolejowy ruch regionalny w GOP nową jakością masowej komunikacji pasażerskiej Śląska. Koncepcja systemu-projektowanie-etapy realizacji. „Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej. Budownictwo”, s. 65-74, 1991. Gliwice: Wydawnictwo Politechniki Śląskiej. ISSN 0434-0779. 
  4. Bez Regionalnej nie ruszymy, „Trybuna Śląska”, 1991.
  5. Metro w krzakach, „Trybuna Śląska”, 1993.
  6. Pyskowice - Peron Kolei Ruchu Regionalnego - zdjęcia [online], fotopolska.eu [dostęp 2022-03-13].
  7. Zabrze - Kładka nad torami kolejowymi - zdjęcia, mapa [online], fotopolska.eu [dostęp 2022-03-13].
  8. Zabrze - Nastawnia - zdjęcia, mapa [online], fotopolska.eu [dostęp 2022-03-13].
  9. Kolej Ruchu Regionalnego - zdjęcia, mapa [online], fotopolska.eu [dostęp 2022-03-13].
  10. Śląska kolej aglomeracyjna dopiero po 2023 roku. „Województwo zostało oszukane” [online], www.rynek-kolejowy.pl [dostęp 2021-04-04] (pol.).
  11. Redakcja, Tadeusz Wnuk: Cieszę się, że budowa DTŚ dobiegła końca [online], Dziennik Zachodni, 18 marca 2016 [dostęp 2022-03-13] (pol.).
  12. Kolej Metropolitalna – Metropolia GZM [online] [dostęp 2021-04-04] (pol.).
  13. Kolej Metropolitalna: wiemy kto przygotuje Studium Wykonalności – Metropolia GZM [online], 12 czerwca 2020 [dostęp 2021-04-04] (pol.).
  14. Ruch kolejowy na trasie Gliwice-Katowice będzie sprawniejszy [online], gliwice.eu, 7 grudnia 2021 [dostęp 2022-03-13] (pol.).
  15. Koniec Lata [online], Stacja Pyskowice [dostęp 2021-05-08] (pol.).
  16. Skanen Taboru Kolejowego | Stacja Pyskowice [online], stacjapyskowice [dostęp 2022-03-13] (pol.).
  17. Piotr Borowiak: Koniec Lata [online], stacjapyskowice [dostęp 2022-03-13] (pol.).
  18. Koniec Lata - premiera filmu live session [online], stacjapyskowice [dostęp 2022-03-13] (pol.).
  19. Pokaz filmu i koncert KONIEC LATA [online], gliwice.eu, 28 października 2021 [dostęp 2022-03-13] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Pierwsza linia KRR w GOP”, Młody Technik 4/1987
  • „Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej” 1985 nr 858, Ewa Kononowicz – Adiunkt Zakładu Budowy Dróg Żelaznych Instytutu Budowy Dróg Wydziału Budowlanego Politechniki Śląskiej
  • Materiały informacyjne i promocyjne Metropolii GZM