Koziegłowy (powiat poznański)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koziegłowy
Osiedle Karolin w Koziegłowach
Osiedle Karolin w Koziegłowach
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat poznański
Gmina Czerwonak
Wysokość ok. 90 m n.p.m.
Liczba ludności (31 I 2012) 11 392[1]
Strefa numeracyjna (+48) 61
Kod pocztowy 62-028
Tablice rejestracyjne POZ, PZ
SIMC 0582048
Położenie na mapie gminy Czerwonak
Mapa lokalizacyjna gminy Czerwonak
Koziegłowy
Koziegłowy
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu poznańskiego
Koziegłowy
Koziegłowy
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Koziegłowy
Koziegłowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Koziegłowy
Koziegłowy
Ziemia52°26′42″N 16°59′32″E/52,445000 16,992222

Koziegłowy – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Czerwonak. Graniczy bezpośrednio z Poznaniem (dzielnicą Karolin). Leży przy drodze wojewódzkiej nr 196 Poznań–Murowana GoślinaWągrowiec (ulica Gdyńska).

Pod względem liczby ludności jest to jedna z największych polskich wsi. Pod koniec grudnia 2010 roku Koziegłowy miały 11 425 mieszkańców[2], ustępując jedynie położonej w województwie śląskim wsi Kozy, zamieszkanej przez 12 194 osoby[3].

Miejscowość ta dzieli się na trzy jednostki pomocnicze gminy: jedno sołectwo (sołectwo Koziegłowy) oraz dwa osiedla (osiedle Leśne i osiedle Karolin). Powierzchnia sołectwa wynosi 3,78 km²[potrzebny przypis].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Koziegłowy i okolice sfotografowane przez amerykańskiego satelitę wywiadowczego KH-4A 1023, 23 sierpnia 1965 r.

Pierwsza wzmianka w dokumentach o wsi Koziegłowy pojawia się w 1296 roku i dotyczy przekazania jej kapitule poznańskiej. Przypuszcza się, że istniała już dużo wcześniej – o odległej historii wsi świadczą cenne i ciekawe znaleziska archeologiczne (począwszy od neolitu), a także „srebrny skarb” z przełomu X i XI wieku.

Wieś duchowna, własność kapituły poznańskiej, położona była w 1580 roku w powiecie poznańskim województwa poznańskiego[4].

Nazwa wsi może pochodzić od pagórków przypominających kozie głowy lub od przezwiska „Kozia Głowa”. Z zachowanych przekazów wiadomo, że w XVI wieku Koziegłowy słynęły z hodowli ryb. W roku 1880 wieś zamieszkiwało 169 osób. W podaniach krąży również legenda, że nazwa wzięła się od jednej powodzi, podczas której na nadwarciańskich łąkach widać było tylko głowy pasących się kóz.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Szybki rozwój miejscowości nastąpił w latach 70. i 80. XX wieku. Najpierw powstało osiedle Karolin, dla pracowników pobliskiej elektrociepłowni Karolin. Od 1982 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa im. 23 lutego rozpoczęła budowę osiedla Leśnego. Od lat 90. XX w. swoje bloki mieszkalne buduje tu także Czerwonackie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Osiedla Karolin i Leśne mają charakter blokowisk typowych dla zabudowy miejskiej.

Pod koniec lat 70. XX wieku zbudowano wielką przetwórnię drobiu. W pobliżu mieści się też gminny zakład komunikacji Transkom. Po zachodniej stronie wsi, na prawym brzegu Warty, znajduje się Centralna Oczyszczalnia Ścieków dla miasta Poznania – jedna z największych w Polsce. W Koziegłowach usytuowano zakład karny.

Kaplica Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach

We wsi mieści się Szkoła Podstawowa im. Stefana „Grota” Roweckiego oraz gimnazjum, dwa przedszkola publiczne i dwa prywatne, gminna pływalnia, skatepark, klub sportowy „Karolinka”, poczta i ośrodek zdrowia. Znajdują się tu dwie parafie rzymskokatolickie: jedna pw. św. Brata Alberta, druga pw. Matki Bożej Fatimskiej oraz Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy[5]. Obiektami o wartości kulturowej są budynek szkoły jednooddziałowej oraz przydrożny krzyż, wybudowane na początku XX wieku.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Komunikację publiczną w miejscowości organizuje ZTM Poznań na następujących liniach: 320 i 322 (w relacji Poznań–Koziegłowy), 321 i 323 (z Poznania do innych miejscowości gminy Czerwonak), 341 i 342 (z Poznania do Murowanej Gośliny) oraz 396 i 398 (linie wewnątrzgminne).

Najbliższa stacja kolejowa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]