Księżna Łowicka (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Księżna Łowicka
Noc listopadowa
Księżna Łowicka Noc listopadowa
Gatunek kostiumowy, biograficzny, historyczny, melodramat
Rok produkcji 1932
Data premiery 9 września 1932
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 89 minut i 27 sekund[1]
Reżyseria Mieczysław Krawicz, Janusz Warnecki
Scenariusz Witold Brumer
Główne role Jadwiga Smosarska, Stefan Jaracz, Józef Węgrzyn
Muzyka Feliks Rybicki
Zdjęcia Zbigniew Gniazdowski
Scenografia Stefan Norris
Produkcja Blok-Muzafilm

Księżna Łowicka – polski film historyczny z 1932 roku, zrealizowany według powieści Wacława Gąsiorowskiego o tym samym tytule z 1908 roku. Alternatywny tytuł Noc listopadowa. Pierwszy polski film kostiumowy na wielką skalę, jeden z pierwszych polskich stuprocentowców (dźwięk).

O filmie[edytuj | edytuj kod]

W roli tytułowej wystąpiła ówczesna „królowa polskiego ekranu” Jadwiga Smosarska. Film został zrealizowany z okazji setnej rocznicy wybuchu powstania listopadowego (1830-1831). Opowiada o życiu Joanny Grudzińskiej, żony wielkiego księcia Konstantego. Jednak twórcy filmu (jak również jego literackiego pierwowzoru) podeszli dość swobodnie do prawdy historycznej. Główna bohaterka zmuszona do poślubienia wielkiego księcia, skrycie i ze wzajemnością kocha Waleriana Łukasińskiego, konspiratora i bojownika o wolność Polski. Wątek ten jest całkowicie zmyślony. Film przed wojną był źle oceniany przez krytyków za fałszowanie historii. Doceniono jednak wierne odtworzenie realiów epoki, a zwłaszcza efektowne ukazanie wybuchu powstania listopadowego. Sceny z udziałem wojska zrealizowano przy wsparciu Szkoły Podchorążych Piechoty z Ostrowi Mazowieckiej – uczniowie szkoły wystąpili w mundurach historycznych z 1831 roku[2].

W zbiorach Filmoteki Narodowej znajdują się dwie kopie filmu. W latach 2010-2012 materiały poddano cyfrowej rekonstrukcji, następnie zestawiono ze sobą, by uzyskać jak najpełniejszą wersję. Film nadal jednak nie jest kompletny. Niekompletną czołówkę odtworzono na podstawie programu kinowego i listy dialogowej[1].

Prawa do filmu: dzieło osierocone (dyspozytariuszem jest Filmoteka Narodowa)[3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rosyjski wielki książę Konstanty zakochuje się w polskiej hrabiance Joannie Grudzińskiej, która w zostaje zmuszona do zaręczyn z nim, by móc mieć wpływ na przyszłość ojczyzny i losy Polaków. Joanna kocha jednak innego - Polaka majora Waleriana Łukasińskiego, wolnomularza i członka związku patriotycznego. Łukasiński zostaje zdemaskowany, aresztowany i poddany torturom, lecz nie zdradza spiskowców, swoich towarzyszy. Joanna, jako żona Konstantego, otrzymuje tytuł Księżnej Łowickiej (zob. Księstwo łowickie). Mija kilka lat. Kiedy wybucha powstanie listopadowe major Łukasiński zostaje uwolniony przez powstańców, a Konstanty i Joanna opuszczają Belweder.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Informacja umieszczona przed czołówką wersji zdigitalizowanej
  2. Degradacja majora Łukasińskiego na ekranie. „Gazeta Lwowska”, s. 8, Nr 161 z 17 lipca 1932. 
  3. Księżna Łowicka. repozytorium.fn.org.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]