Louis de Saint-Just

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Louis de Saint-Just
Ilustracja
Antoine Louis de Saint-Just
Data i miejsce urodzenia 25 sierpnia 1767
Decize, Nièvre
Data i miejsce śmierci 28 lipca 1794
Paryż
Deputowany do Konwentu Narodowego, członek Komitetu Ocalenia Publicznego, oficer Gwardii Narodowej
Przynależność polityczna jakobini

Antoine Louis Léon de Richebourg de Saint-Just, zwany Saint-Just (ur. 25 sierpnia 1767 w Decize, Nièvre, zm. 28 lipca 1794 w Paryżu) – jeden z czołowych przywódców rewolucji francuskiej, bliski współpracownik Maksymiliana Robespierre’a.

Słynął z bezwzględnego terroru, stosowanego zarówno wobec przeciwników rewolucji, jak i innych rewolucjonistów (m.in. sporządził raport, który doprowadził do aresztowania, skazania i stracenia Dantona)[1]. Zwany z powodu tej bezwzględności i olśniewającej ponoć urody "Aniołem śmierci" lub "Archaniołem Terroru". Przez niektórych ludzi ze swej epoki był również nazywany "Świętym Janem - Mesjaszem Ludu", "Gwiazdą Rewolucji"[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w zamożnej rodzinie[2]. Po śmierci ojca, Louisa Jeana de Saint-Just de Richebourga (oficera kawalerii francuskiej odznaczonego Orderem św. Ludwika) w 1777 r., był wychowywany przez matkę - Marie-Anne Robinot[3]. W wieku 19 lat, po nieudanym związku z Theresą Gelle, córką miejscowego bogacza, uciekł z domu do Paryża, gdzie został aresztowany. Podczas pobytu w ośrodku poprawczym napisał poemat pt.: L'Organt, w którym dosadnie krytykował zarówno monarchię jak i papiestwo[4][5]. Poemat ów wydano następnie drukiem. Po wyjściu na wolność z zakładu w 1787 r. odbył studia prawnicze w Reims, a następnie został asystentem u prokuratora[4][6]. Po wybuchu rewolucji działał w swoim regionie, był oficerem Gwardii Narodowej, korespondował z Maksymilianem Robespierre i Kamilem Desmoulins. Jako przedstawiciel swojego regionu brał udział w eskorcie króla Ludwika XVI po jego nieudanej ucieczce.

Należał do stronnictwa politycznego jakobinów. Najmłodszy deputowany do Konwentu Narodowego, zdobył sławę swoim przemówieniem w czasie procesu króla. Saint-Just wygłosił wówczas wielką mowę za egzekucją, uzasadniając, iż Ludwik XVI musi zginąć, gdyż jest tyranem z racji samego faktu bycia dynastycznym władcą państwa. Angażował się następnie w rewolucyjne projekty stworzenia nowego człowieka, pisząc m.in. książkę o modelu edukacji w państwie republikańskim i rozprawę L'esprit de la Revolution et de la Constitution de France (pol. Duch rewolucji i konstytucji francuskiej). Jego druga książka, zatytułowana Instytucje Republikańskie, nie została ukończona. Był członkiem Komitetu Ocalenia Publicznego i komisarzem Konwentu na prowincji. Działalność propagandową prowadził głównie w świeżo tworzonej rewolucyjnej armii francuskiej walczącej z Prusami. Wielokrotnie dawał żołnierzom przykład nie tylko osobistej odwagi, lecz także bezwzględności wobec dezerterów i chwiejnych politycznie.

Poniekąd słusznie oskarżany o zainspirowanie wielkiego terroru (czerwiec – lipiec 1794 roku), został aresztowany 27 lipca ("przewrót 9 thermidora") i zgilotynowany wraz z Robespierre'em następnego dnia, w 114 dni po śmierci Dantona[7].

W kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Saint-Just jest jednym z bohaterów dramatów Stanisławy Przybyszewskiej: Sprawa Dantona oraz Thermidor. Pojawia się w mandze Riyoko Ikedy Róża Wersalu, a także w nakręconym na jego podstawie anime. Louis znalazł się w komiksie Neila Gaimana Refleksje i Przypowieści z cyklu Sandman. W filmie Danton Andrzeja Wajdy w rolę Saint-Justa wcielił się Bogusław Linda.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. J.Baszkiewicz, s.330.
 2. a b A.M.Cisek, s.247.
 3. Bernard Vinot, Saint-Just, Fayard, Paris 1985, s.16-17.
 4. a b A.M.Cisek, s.248
 5. J.M.Thompson, s.219.
 6. J.M.Thompson, s.220.
 7. J.Baszkiewicz, s.342.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Saint-Just, Wybór Pism, tłum. I. Bibrowska, Wyd. KiW, Warszawa 1954, ss. 288 (Szczegółowe dane bibliograficzne nt. publikacji w bazie Biblioteki UKSW)
 • Jan Baszkiewicz: Danton. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1978.
 • James M. Thompson: Przywódcy Wielkiej Rewolucji Francuskiej, tłum. Stefan Pomian, Towarzystwo Wydawnicze "Rój", Warszawa 1938, (dostęp elektroniczny)
 • Marcin Konarski: Myśl polityczno-prawna Louisa de Saint Just (1767-1794), [w:] "Studia Prawnicze i Administracyjne" 2016, nr 2, s. 15-34.[1]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]