Ludwik VIII (książę Bawarii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ludwik VIII
książę Bawarii-Ingolstadt
Okres

od 1443
do 13 kwietnia 1445

Dane biograficzne
Dynastia

Wittelsbachowie

Data i miejsce urodzenia

1 września 1403
Paryż

Data i miejsce śmierci

13 kwietnia 1445
Ingolstadt

Ojciec

Ludwik VII Brodaty

Matka

Anna Burbon

Żona

Małgorzata

Ludwik VIII (ur. 1 września 1403 r. w Paryżu, zm. 13 kwietnia 1445 r. w Ingolstadt) – książę Bawarii-Ingolstadt z dynastii Wittelsbachów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ludwik VIII był synem księcia Bawarii-Ingolstadt Ludwika VII Brodatego i jego pierwszej żony, Anny Burbon, córki Jana I z rodu Burbonów. Urodził się na dworze francuskim, gdzie ojciec spędził kilkanaście lat, później jednak trafił wraz z nim (po śmierci dziadka) - jako jedyny legalny syn, który przeżył dzieciństwo - do Bawarii. Początkowo lojalnie wspierał ojca, uczestnicząc w jego polityce, która jednak powodowała liczne konflikty z kuzynami. Niechęć młodego Ludwika budziło jednak faworyzowanie przez ojca jego przyrodniego brata Wielanda, nieślubnego jego Ludwika VII z Lanetą z Freyberga. W 1438 r., gdy młody Ludwik zaczął obawiać się, czy ojciec nie będzie próbować odsunąć go od tronu, doszło do otwartego konfliktu. W następnym roku młody Ludwik zajął (ze wsparciem wrogów swego ojca) ziemie między Dunajem a Lechem. Ojciec pozostał zamknięty w Neuburgu, gdzie Wieland i jego matka zmarli podczas zarazy, co tym bardziej zaogniło stosunki w rodzinie. W 1441 r. Ludwik wbrew woli ojca poślubił Małgorzatę, córkę elektora brandenburskiego Fryderyka I Hohenzollerna. We wrześniu 1443 r. młody Ludwik zdobył Neuburg i uwięził ojca. Zmarł jednak niespełna dwa lata później. Nie pozostawił po sobie męskich potomków (z małżeństwa z Małgorzatą miał jedynie dwie córki, zmarłe w dzieciństwie) i po śmierci ojca (wciąż pozostającego w niewoli) w dwa lata później linia Wittelsbachów na Ingolstadt wygasła.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Theodor Straub: Ludwig VII. der Bärtige. W: Neue Deutsche Biographie. T. 15. Berlin: Duncker & Humblot, 1987, s. 360–363. [dostęp 2011-10-08]. (niem.).
  • Sigmund von Riezler: Ludwig VII. im Bart, Herzog von Baiern-Ingolstadt. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 19. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1884, s. 502–508. [dostęp 2011-10-08]. (niem.).
  • Ludwig VIII. Herzog v.Baiern. [w:] WW-Person [on-line]. [dostęp 2016-01-08].