Albrecht III (książę Bawarii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Albrecht III Dobrotliwy
Ilustracja
Albrecht III odmawiający przyjęcia czeskiej korony królewskiej
ilustracja herbu
książę Bawarii-Monachium
Okres

od 1438
do 29 lutego 1460

Poprzednik

Wilhelm III

Następca

Jan IV

Dane biograficzne
Dynastia

Wittelsbachowie

Data i miejsce urodzenia

27 marca 1401
Monachium

Data i miejsce śmierci

29 lutego 1460
Monachium

Ojciec

Ernest

Matka

Elżbieta

Żona

1. Agnes Bernauer (?),
2. Anna

Dzieci

z Anną:
Jan IV,
Zygmunt,
Albrecht IV Mądry,
Małgorzata,
Elżbieta

Albrecht III Dobrotliwy, niem. Albrecht III. der Gütige (ur. 27 marca 1401 w Monachium, zm. 29 lutego 1460 tamże) – książę Bawarii-Monachium od 1438 r. z dynastii Wittelsbachów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Albrecht III był synem księcia bawarskiego Ernesta oraz Elżbiety, córki Barnaby Viscontiego z Mediolanu. W 1432 r. najprawdopodobniej zawarł w tajemnicy małżeństwo z Agnes Bernauer, co spowodowało niepewność co do jego sukcesji tronu. Opuścił wówczas ojca, Agnes jednak zginęła w 1435 r. (zamordowana na rozkaz ojca Albrechta). W 1438 r. po śmierci ojca przejął księstwo Bawarii-Monachium, mimo sprzeciwów niektórych krewnych. W 1440 r. odrzucił koronę czeską, którą ofiarowały mu stany czeskie, później blisko współpracował z królem Jerzym z Podiebradów. Zajmował się przede wszystkim sprawami wewnętrznymi, spory z innymi władcami starając się rozwiązywać na drodze pokojowej. Z upoważnienia papieża współpracował z Mikołajem z Kuzy przy reformie bawarskich klasztorów. Zatrudniał też wielu innych wybitnych uczonych i artystów swego czasu, położył wielkie zasługi na rzecz rozwoju kultury południowoniemieckiej. Aby zapobiec dalszym podziałom kraju, zadecydował, że po jego śmierci obaj jego najstarsi synowie powinni panować wspólnie.

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Albrecht III ze swego drugiego małżeństwa (pierwsze pozostało bezdzietne) z Anną, córką Eryka z Brunszwiku-Grubenhagen miał siedmioro dzieci, w tym m.in.:

Posiadał też liczne dzieci ze związków nieformalnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hans Rall: Albrecht III. der Gütige (der Fromme), Herzog von Bayern-München. W: Neue Deutsche Biographie. T. 1. Berlin: Duncker & Humblot, 1953, s. 156–157. [dostęp 2015-01-20]. (niem.).