Rudolf I Wittelsbach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rudolf I Wittelsbach
"|- książę Górnej Bawarii
Okres od 1294
do 1317
Poprzednik Ludwik II Bawarski
Następca Ludwik IV Bawarski
Hrabia Palatynatu
Okres od 1294
do 1319
Poprzednik Ludwik II Bawarski
Następca Adolf Wittelsbach
Dane biograficzne
Dynastia Wittelsbachowie
Data i miejsce urodzenia 4 października 1274
Bazylea
Data śmierci 12 sierpnia 1319
Ojciec Ludwik II Bawarski
Matka Matylda Habsburg
Żona Matylda Nassau
Dzieci Ludwik,
Adolf Wittelsbach,
Rudolf II Wittelsbach,
Ruprecht I Wittelsbach,
Matylda,
Anna

Rudolf I Wittelsbach (ur. 4 października 1274 Bazylea, zm. 12 sierpnia 1319) – książę Górnej Bawarii, hrabia Palatynatu.

Syn księcia Górnej Bawarii Ludwika II i jego trzeciej żony Matyldy Habsburg. Jego dziadkami byli: książę Bawarii Otton II Bawarski i Agnes Welf oraz cesarz rzymski Rudolf I Habsburg i Gertruda von Hohenberg.

Trzech z siedmiu elektorów biorących udział w wyborze Henryka VII, arcybiskup Moguncji, Trewiru oraz hrabia Palatynatu Rudolf I

Po śmierci ojca został władcą Górnej Bawarii. Poparł swojego teścia Adolfa z Nassau w jego walce z Albrechtem I Habsburgiem – wujem Rudolfa. Brał udział w przegranej przez wojska Adolfa bitwie pod Göllheim. Wskutek tej przegranej musiał zgodzić się na rządy wspólne z młodszym bratem Ludwikiem. Po śmierci Albrechta brał udział w elekcji cesarskiej w trakcie której wybrano na cesarza rzymskiego Henryka VII Luksemburskiego. Towarzyszył nowemu cesarzowi w drodze do Włoch na koronację.

W 1313 roku podpisał porozumienie z bratem, kończące wojnę domową, Rudolf zachował tereny Palatynatu Reńskiego, Ludwik Górnej Bawarii. Rok później Ludwik został wybrany królem niemieckim i cesarzem rzymskim. Rudolf jako hrabia Palatynatu głosował przeciwko bratu. W wyniku dalszych konfliktów Ludwik zajął Palatynat a Rudolf wraz z synami udał się na emigrację.

1 września 1294 roku poślubił księżniczkę Matyldę Nassau, córkę króla niemieckiego Adolfa i Imaginy von Isenburg-Limburg. Para miała szóstkę dzieci: