Przejdź do zawartości

Rudolf I Wittelsbach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rudolf I Wittelsbach
"
książę Górnej Bawarii
Okres

od 1294
do 1317

Poprzednik

Ludwik II Bawarski

Następca

Ludwik IV Bawarski

Hrabia Palatynatu
Okres

od 1294
do 1319

Poprzednik

Ludwik II Bawarski

Następca

Adolf Wittelsbach

Dane biograficzne
Dynastia

Wittelsbachowie

Data i miejsce urodzenia

4 października 1274
Bazylea

Data śmierci

12 sierpnia 1319

Ojciec

Ludwik II Bawarski

Matka

Matylda Habsburg

Żona

Matylda Nassau

Dzieci

Ludwik,
Adolf Wittelsbach,
Rudolf II Wittelsbach,
Ruprecht I Wittelsbach,
Matylda,
Anna

Rudolf I Wittelsbach (ur. 4 października 1274 Bazylea, zm. 12 sierpnia 1319) – książę Górnej Bawarii, hrabia Palatynatu.

Syn księcia Górnej Bawarii Ludwika II i jego trzeciej żony Matyldy Habsburg. Jego dziadkami byli: książę Bawarii Otton II Bawarski i Agnes Welf oraz cesarz rzymski Rudolf I Habsburg i Gertruda von Hohenberg.

Trzech z siedmiu elektorów biorących udział w wyborze Henryka VII, arcybiskup Moguncji, Trewiru oraz hrabia Palatynatu Rudolf I

Po śmierci ojca został władcą Górnej Bawarii. Poparł swojego teścia Adolfa z Nassau w jego walce z Albrechtem I Habsburgiem – wujem Rudolfa. Brał udział w przegranej przez wojska Adolfa bitwie pod Göllheim. Wskutek tej przegranej musiał zgodzić się na rządy wspólne z młodszym bratem Ludwikiem. Po śmierci Albrechta brał udział w elekcji cesarskiej w trakcie której wybrano na cesarza rzymskiego Henryka VII Luksemburskiego. Towarzyszył nowemu cesarzowi w drodze do Włoch na koronację.

W 1313 roku podpisał porozumienie z bratem, kończące wojnę domową, Rudolf zachował tereny Palatynatu Reńskiego, Ludwik Górnej Bawarii. Rok później Ludwik został wybrany królem niemieckim i cesarzem rzymskim. Rudolf jako hrabia Palatynatu głosował przeciwko bratu. W wyniku dalszych konfliktów Ludwik zajął Palatynat a Rudolf wraz z synami udał się na emigrację.

1 września 1294 roku poślubił księżniczkę Matyldę Nassau, córkę króla niemieckiego Adolfa i Imaginy von Isenburg-Limburg. Para miała szóstkę dzieci: