Garibald I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Garibald I (ur. 540[potrzebny przypis]) – książę Bawarii w przedziale czasowym od ok. roku 560 do ok. roku 590[1]

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci króla Merowingów Teudebalda z Austrazji, jego następca Chlotar I uczynił swoją nałożnicą wdowę po Teudebaldzie, Wuldetratę (531–572), córkę króla lombardzkiego Wacho. Sprzeciwili się temu biskupi Chlotara, w związku z czym król wydał zgodę na małżeństwo Garibalda z Wuldetratą w 556 roku. Nie tylko nadało to Garibaldowi prestiż, ale stworzyło też trwałe więzi polityczne między Bawarią a Longobardami z Panonii i Czech. Miało to również konsekwencje po przeprowadzce Longobardów do Włoch w 568 r.

Jakiś czas przed 585 r. Sąd Merowingów próbował ściślej związać księcia Garibalda ze swoimi interesami, organizując małżeństwo między jego córką Teodelindą a królem Childebertem II z Austrazji. W tym samym czasie Merowingowie próbowali znormalizować stosunki z Authari, królem lombardzkim, organizując małżeństwo między siostrą Childeberta a Authari. Obie te propozycje zostały odrzucone. Obrażony Authari został zaangażowany w próby zawarcia związku z Theodelindą w 588 roku. Obawiając się osi przeciwnej Franków, Frankowie wysłali armię do Bawarii. Dzieci Garibalda, Gundoald i Theodelinda, uciekły do ​​Włoch. Authari poślubił Theodelindę w maju 589 r. I nadał swojemu szwagrowi Gundoaldowi tytuł księcia Asti. W 590 roku Frankowie najechali Lombardię z pomocą Bizancjum , ale zostali pokonani.

W 591 r. Childebert znormalizował stosunki z Lombardami i Bawarią . Po śmierci króla Authari w 590 r. książęta lombardzcy poprosili Theodelindę o ponowne małżeństwo. Wybrała kuzyna Authari, Agilulfa, na swojego męża, a on został przyjęty na następnego króla. Następnie wynegocjowali pokój z Childebertem, który trwał przez dziesięciolecia. Według Paulusa Diakonusa pokój z Bawarią został przywrócony, gdy Childebert nazwał Tassilo rex (królem). Nie wiadomo, czy Garibald został obalony, czy zmarł. Nie jest też jasne, jaki był stosunek Tassilo do Garibalda; choć jeśli to nie był jego syn, to z pewnością był blisko związany. Był podobno także ojcem Romildy z Friuli[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]