Przejdź do zawartości

Otton I Bawarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Otton I Bawarski
Ilustracja
ilustracja herbu
książę Bawarii
Okres

od 1180
do 11 lipca 1183

Dane biograficzne
Dynastia

Wittelsbachowie

Data urodzenia

1117

Data i miejsce śmierci

11 lipca 1183
Pfullendorf

Ojciec

Otto IV Wittelsbach(inne języki)

Żona

Agnieszka

Dzieci

Otto,
Zofia,
Agnieszka,
Richilda,
Ludwik I,
Elżbieta,
Ejlika,
Matylda

Otto I Bawarski (Otto V) (ur. 1117, zm. 11 lipca 1183 w Pfullendorf) – książę Bawarii z dynastii Wittelsbachów, pierwszy twórca potęgi tego rodu.

Jego ojciec Otto IV Wittelsbach(inne języki) był potomkiem rycerskiej rodziny, wywodzącej się z zamku Wittelsbach koło Aichach w Górnej Bawarii. Otto I był wiernym sojusznikiem cesarzy z rodu Hohenstaufów, wpierw Fryderyka I Barbarossy i jego syna Henryka VI. Szczególnie zasłużył się podczas włoskiej wyprawy koronacyjnej Fryderyka I w 1155, kiedy to uchronił przyszłego cesarza przed klęską pod Weroną.

W uznaniu za zasługi dla cesarzy w 1180 Henryk VI nadał mu lenno i tytuł księcia Bawarii, wcześniej odebrany Henrykowi Lwu, z opozycyjnego wobec Staufów rodu Welfów. Od tego czasu, aż do 1918 Bawaria pozostała w rękach rodziny Wittelsbachów. Otton I zmarł trzy lata po uzyskaniu tytułu książęcego, a na tronie w Monachium zasiadł jego syn Ludwik I Bawarski, który w odróżnieniu od ojca większość życia popierał Welfów w walkach o tron cesarski przeciwko Staufom.

Poślubił Agnieszkę, córkę Ludwika II, hrabiego Loon. Z tego małżeństwa pochodzili:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. W. Dworzaczek, Genealogia, Warszawa 1959, tabl. 73.