Marco Follini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marco Follini
Marco Follini.JPG
Data i miejsce urodzenia 26 września 1954
Rzym
Sekretarz Unii Chrześcijańskich Demokratów i Centrum
Okres od 2002
do 2005
Przynależność polityczna UDC
Następca Lorenzo Cesa

Giuseppe (Marco) Follini (ur. 26 września 1954 w Rzymie) – włoski polityk, były wicepremier, parlamentarzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia dziennikarz. Działalność polityczną rozpoczął już w 1977, kiedy to został sekretarzem młodzieżówki Chrześcijańskiej Demokracji. W latach 80. z rekomendacji DC wszedł do rady nadzorczej Radiotelevisione Italiana.

W pierwszej połowie lat 90. znalazł się wśród założycieli Centrum Chrześcijańsko-Demokratycznego, powołanego przez część działaczy rozwiązanej w wyniku afer korupcyjnych chadecji. W latach 1996-2006 sprawował mandat poselski w Izbie Deputowanych XIII i XIV kadencji.

W 2001 został sekretarzem krajowym CCD w miejsce Piera Ferdinanda Casiniego, powołanego na stanowisko przewodniczącego izby niższej parlamentu. Rok później Marco Follini objął tożsamą funkcję w Unii Chrześcijańskich Demokratów i Centrum, współtworzonej m.in. przez jego dotychczasowe ugrupowanie.

3 grudnia 2004 mianowano go na urząd wicepremiera w drugim gabinecie Silvia Berlusconiego. Z rządu odszedł jednak już 18 kwietnia 2005, kiedy to UDC zapowiedziało odejście z koalicji. Po odnowieniu koalicji Marco Follini jesienią tego samego roku zrezygnował z kierowniczych funkcji w partii.

W wyborach w 2006 skutecznie kandydował do Senatu XV kadencji. Kwestionował w tym okresie przywództwo Silvia Berlusconiego na prawicy, jak też opowiadał się za zmianą koalicji. Ostatecznie w październiku 2006 wraz ze swoimi stronnikami założył nowe marginalne ugrupowanie pod nazwą Środkowa Droga Włoch, które wsparło rząd Romano Prodiego. W 2007 zgłosił akces swojej formacji do Partii Demokratycznej, wchodząc w skład komitetu organizacyjnego. Z listy PD w przedterminowych wyborach w 2008 został senatorem XVI kadencji (do 2013).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]