Antonio Martino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antonio Martino
Antonio Martino daticamera.jpg
Data i miejsce urodzenia 22 grudnia 1942
Mesyna
Minister spraw zagranicznych Włoch
Okres od 10 maja 1994
do 17 stycznia 1995
Przynależność polityczna Forza Italia
Poprzednik Leopoldo Elia
Następca Susanna Agnelli
Minister obrony Włoch
Okres od 11 czerwca 2001
do 17 maja 2006
Przynależność polityczna Forza Italia
Poprzednik Sergio Mattarella
Następca Arturo Parisi

Antonio Martino (ur. 22 grudnia 1942 w Mesynie) – włoski polityk, politolog i nauczyciel akademicki, były minister, parlamentarzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył prawoznawstwo w 1964. Po studiach zajął się karierą naukową. Doszedł do stanowiska docenta ekonomii na uniwersytecie LUISS w Rzymie. Opublikował m.in. kilkanaście pozycji książkowych poświęconych myśli liberalnej i systemom wyborczym.

Będąc synem Gaetana Martino, zaangażował się w działalność ugrupowania swojego ojca, Włoskiej Partii Liberalnej. W latach 80. bez powodzenia ubiegał się o stanowisko sekretarza krajowego (lidera) tego ugrupowania.

W 1994 znalazł się wśród założycieli Forza Italia, otrzymał legitymację z numerem 2. (zaraz po Silviu Berlusconim). W tym samym roku po raz pierwszy został posłem, uzyskiwał wielokrotnie reelekcję, wchodząc w skład Izby Deputowanych XII, XIII, XIV, XV, XVI i XVII kadencji.

W latach 1994–1995 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Silvia Berlusconiego. Po jego powrocie do władzy od 2001 do 2006 w dwóch kolejnych gabinetach tego premiera sprawował urząd ministra obrony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]