Masakra w Virginia Tech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Masakra w Virginia Tech
Ilustracja
Czuwanie studentów ze świecami dzień po masakrze w Virginia Tech.
Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejsce

Blacksburg

Data

16 kwietnia 2007

Godzina

7:15 – 9:51

Liczba zabitych

33 osoby

Liczba rannych

23 osoby

Typ ataku

strzelanina w szkole, masowe morderstwo, samobójstwo rozszerzone, szaleńcza strzelanina

Sprawca

Cho Seung-hui

Motyw

niejasny (możliwe naśladownictwo Columbine i zemsta za prześladowanie)

Położenie na mapie Wirginii
Mapa konturowa Wirginii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce strzelaniny”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej znajduje się punkt z opisem „miejsce strzelaniny”
Ziemia37°13′46″N 80°25′23″W/37,229444 -80,423056
Norris Hall, budynek w którym doszło do drugiej strzelaniny

Masakra w Virginia Tech – określenie szaleńczej strzelaniny, która miała miejsce 16 kwietnia 2007, na którą składały się dwie strzelaniny na Virginia Polytechnic Institute and State University w Blacksburgu, w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych. Cho Seung-hui, student literatury angielskiej na uniwersytecie i obywatel USA południowokoreańskiego pochodzenia, zabił 32 osoby i ranił 17 innych przy użyciu dwóch półautomatycznych pistoletów. W dodatku oprócz 17 osób bezpośrednio ranionych przez sprawcę, jeszcze 6 innych doznało obrażeń wyskakując z okien w próbie ucieczki przed sprawcą, podnosząc liczbę rannych do 23 osób.

Pierwsza strzelanina miała miejsce w West Ambler Johnston Hall, akademiku, w którym zginęły dwie osoby; kulminacyjnym atakiem była strzelanina szkolna w Norris Hall, budynku z klasami, kiedy Cho skuł łańcuchem drzwi wejściowe i wystrzeliwał we wnętrzu czterech klas i na klatce schodowej, zabijając w ten sposób 30 następnych osób. Po tym kiedy policja dokonała szturmu na Norris Hall, Cho śmiertelnie postrzelił się w głowę przy użyciu pistoletu. W strzelaninach zginęły łącznie 33 osoby[1] (w tym sprawca strzelaniny, student Cho Seung-hui, który popełnił samobójstwo). Przewyższyła ona pod względem liczby zabitych masakrę w Killeen w stanie Teksas, do której doszło w kafeterii sieci Luby’s w 1991 roku kiedy było 24 zabitych, i jest najkrwawszą strzelaniną szkolną w historii USA i największym atakiem jednego szaleńca na szkołę ogólnie w historii i, obecnie, trzecim największym atakiem szaleńca z bronią w historii USA.

Ataki przyciągnęły uwagę na całym świecie i sprowokowały duże zainteresowanie i kontrowersje wokół kultury broni w Stanach Zjednoczonych[2]. Wywołała debatę na temat przemocy z bronią, prawa dostępu do broni w USA, luki w systemie amerykańskim odnośnie do sprawdzania przeszłości nabywców broni i leczenia zdrowia psychicznego, stanu umysłu sprawcy, odpowiedzialności administracji szkoły[3], prawa do prywatności, etyki dziennikarskiej i innych problemów. Media pokazujące manifest sprawcy były później szeroko krytykowane przez rodziny zabitych, policję z Virginia Tech i Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne[4].

Cho wcześniej został zdiagnozowany z zaburzeniami psychicznymi jak mutyzm wybiórczy czy poważne zaburzenia depresyjne. Podczas kiedy uczęszczał do gimnazjum i liceum, otrzymywał terapię i specjalną edukację. Po ukończeniu liceum, Cho zapisał się na uczelnię Virginia Tech. Z powodu prawa do prywatności, wcześniejsze szkoły nie powiadomiły uniwersytetu o diagnozach i charakterze sprawcy. W 2005 roku sprawca został oskarżony o stalkowanie dwóch studentek[5]. Po śledztwie w tej sprawie, uniwersytet uznał go za osobę z poważnymi zaburzeniami psychicznymi i nakazał mu leczenie; jednakże nie umieszczono go w placówce psychiatrycznej i nie uniemożliwiono mu zakupu broni palnej[6]. Po tych wydarzeniach stan Wirginia bardzo zaostrzył prawo dotyczące posiadania broni palnej w tym stanie[7].

Masakra w Virginia Tech porównywana jest do wydarzeń w Columbine (1999 rok, 15 osób zabitych razem ze sprawcami) oraz w University of Texas (1966 rok, 16 zabitych). Do roku 2011 kiedy doszło do zamachów w Norwegii, masakra ta była drugim pod względem liczby ofiar wydarzeniem tego rodzaju na świecie (pierwszym była Masakra w Port Arthur), a w samym USA do roku 2016, kiedy miała miejsce strzelanina w klubie nocnym w Orlando; po ataku fala krytyki zalała policję kampusową i administratorów Virginia Tech, którzy mogli zapobiec dalszej tragedii, po pierwszym z ataków, ale nie zamknęli terenu uczelni co umożliwiło sprawcy wejście na kampus i dokonanie drugiego z zamachów[8]. Kilka miesięcy po masakrze opublikowano oficjalny raport w sprawie tej strzelaniny[9].

Chronologia wydarzeń[edytuj | edytuj kod]

Uczniowie podczas strzelaniny

Godziny według czasu lokalnego (North American Eastern Time Zone – UTC-4)

Piątek, 9 lutego 2007

Wtorek, 13 marca 2007

 • Cho zakupił dziewięciomilimetrowy Glock 19 z piętnastonabojowym magazynkiem[11][12] w sklepie Roanoke Firearms[13].

Poniedziałek, 2 kwietnia 2007

 • Anonimowy telefon z informacją o podłożeniu bomby w Torgersen Hall. Sprawca wciąż pozostaje niezidentyfikowany[14].

Piątek, 13 kwietnia 2007

 • Kolejne anonimowe telefony z informacjami o podłożeniu bomb w Torgersen Hall, Durham Hall i Whittemore Hall[14]. Dodatkowe ostrzeżenie o podłożeniu bomby znaleziono na piśmie w miejscu masakry w Norris Hall (politechnika)[15]. Szef policji z Virginia Tech Wendell Flinchum stwierdził w oświadczeniu, że nie należy zawiadomień o podłożeniu bomby łączyć z nieszczęściem, które wydarzyło się z 16 kwietnia[16]. Pomimo tego pisemne ostrzeżenie przed bombami, podobne do jednego z tych, które usłyszano przez telefon, znaleziono później w pokoju Cho[17].

Poniedziałek, 16 kwietnia

 • 7:15 – Zgłoszenie telefoniczne na posterunku policji w Virginia Tech o strzelaninie w West Ambler Johnston Hall[18]. Jedna osoba została zabita[19], druga została postrzelona[20]. Zmarła później.
 • 7:30 – Policjanci z departamentu kryminalnego w Virginia Tech i Blacksburg badali sprawę dotyczącą dwóch zabójstw. Przesłuchano Heathera Haugha i Karla Thornhilla, przyjaciół studentki Emily Hilscher[21]. Tymczasem Cho wrócił do bursy, by zmienić magazynek i zostawić „pisemne przesłanie”[22].
 • 8:00 – Początek zajęć na uczelni.
 • 8:25 – Władze Virginia Tech spotkały się, by ustalić, w jaki sposób poinformować studentów o zabójstwie w West Ambler Johnston Hall. W tym czasie policja zatrzymała podejrzanego, który używał samochodu spoza kampusu uniwersyteckiego, żeby go przesłuchać.
 • 9:00 – Władze Virginia Tech skupiły się na wynikach trwającego śledztwa, dotyczącego zabójstwa w West Ambler Johnston Hall.
 • 9:01 – Cho nadaje przesyłkę do NBC zawierającą nagrania wideo, zdjęcia oraz swój „manifest”[23].
 • 9:05 – Cho był widziany w Norris Hall, budynku politechniki. Łańcuchem skuł od środka drzwi wejściowe.
 • 9:26 – Do dyrekcji kampusu, uniwersytetu i studentów wysłany zostaje oficjalny e-mail, informujący o strzałach na terenie kampusu. Dotyczył pierwszych strzałów w bursie[24].
 • 9:45 – Studenci z Norris Hall zadzwonili na policję, informując o kolejnych strzałach. Cho zabił ponad trzydzieści osób, zanim wystrzelił do samego siebie. Policja wyważyła zabarykadowane drzwi. Morderca już wtedy nie żył.
 • 9:50 – Drugi oficjalny e-mail: Uzbrojony osobnik przebywa na terenie kampusu uniwersyteckiego. Zostańcie w budynkach, aż do odwołania. Nie podchodzić do okien. Został wysłany do wszystkich używających oficjalnych adresów uniwersytetu w Virginia Tech. Podobny komunikat nadano przez uniwersytecką radiostację.
 • 10:17 – Trzeci oficjalny e-mail nakazał pozostanie w miejscach, w których adresaci się znajdowali[25].
 • 10:52 – Czwarty e-mail zawiadamiał o wielu ofiarach w Norris Hall. Podano również informację o zatrzymaniu przestępcy i poszukiwaniach przypuszczalnego wspólnika. Wejścia do budynków uniwersyteckich były pozamykane[26].
 • 12:00 – W czasie konferencji prasowej poinformowano o prawdopodobnych 21 ofiarach śmiertelnych i 28 rannych[27].
 • 12:42 – Rektor uniwersytetu Charles Steger podał do wiadomości, że policja wypuszcza studentów i wykładowców z budynków. Otwarto doraźne punkty dla potrzebujących porady psychologa.
 • 16:01 – Prezydent Bush wypowiedział się w oficjalnym przemówieniu na temat masakry w Virginia Tech.[28]
 • 19:30 – Oficjalne oświadczenie dotyczące liczby ofiar śmiertelnych. Zginęło 31 osób razem z zamachowcem. (mp3)

Wtorek, 17 kwietnia

 • 9:15 – Policja opublikowała imię i nazwisko zamachowca – Cho Seung-Hui. Potwierdzono liczbę ofiar – 33 osoby.
 • 9:30 – Władze uniwersytetu w Virginia Tech odwołały wykłady do końca tygodnia, by umożliwić studentom konsultacje z psychologami i służbami medycznymi.
 • 14:00 – Zwołano specjalne zgromadzenie wspólnoty akademickiej w Cassell Coliseum. Przemawiali: odpowiedzialna za sprawy studenckie w uniwersytecie w Virginia Tech Zenobia L. Hikes, rektor Charles W. Steger, gubernator stanu Wirginia Tim Kaine (wrócił specjalnie z Japonii), prezydent George W. Bush z małżonką. O zabranie głosu poproszono również lokalnych przywódców religijnych oraz duchownych (reprezentanci wspólnoty chrześcijańskiej, muzułmańskiej, żydowskiej oraz buddyjskiej). Na końcu przemówili: dziekan dr Mark G. McNamee, przedstawiciel studentów Tom Brown, psycholog dr Christopher Flynn oraz poeta prof. Nikki Giovanni.
 • 20:00 – Czuwanie ze świecami na uniwersyteckim polu marsowym[29].
Żałobne czuwanie przy świecach w kampusie uniwersyteckim w Virginia Tech

Środa, 18 kwietnia

 • 8:25 – Funkcjonariusze SWAT-u zajęli Burruss Hall, budynek znajdujący się w pobliżu Norris Hall. Nie informowano o celu ich interwencji. Przedstawiciele władz miasta poinformowali tylko, iż była to odpowiedź na zaistniałe „podejrzane okoliczności”[30].
 • 9:00 – Na stronie internetowej Virginia Tech zamieszczono informację dotyczącą interwencji SWAT-u. Miała być ona spowodowana ostrzeżeniem o przygotowywanym zamachu bombowym na rektora uniwersytetu Charlsa Stegera. Policja zdecydowała się na ochronę profesora. Wzrost liczby policjantów spowodował podejrzenia dotyczące przypuszczalnej obecności drugiego zamachowca w budynku Buruss Hall. Policja natychmiast poinformowała opinię publiczną, iż nie znaleziono żadnej uzbrojonej osoby. Przedstawiciel policji W. R. Flinchum powiedział: Podejrzenia tego typu są sprawą naturalną, w sytuacji, jaką przeżywamy w kampusie w Virginia Tech w tych ostatnich 48 godzinach. Tylko to jest powodem licznej obecności policji.
 • 16:37 – Przedstawiciele policji poinformowali, iż amerykańska telewizja NBC otrzymała przesyłkę od Cho, w której znaleziono jego zdjęcia z pistoletem, zapiski oraz nagranie na kasecie magnetofonowej i filmy. Przesyłka trafiła do FBI. Stempel pocztowy sugeruje, iż paczka została wysłana pomiędzy atakiem w West Ambler Johnson Hall i tym z Norris Hall[31].

Ofiary masakry[edytuj | edytuj kod]

Pomnik ku czci ofiar strzelaniny

Uwaga: Lista jest niepełna i dotyczy tylko tych ofiar, które ujawniły media.

Pierwsza strzelanina w West Amber Jonhston Hall[edytuj | edytuj kod]

 • Emily Hilscher
 • Ryan Clark

Druga strzelanina na wydziale inżynierii Norris Hall[edytuj | edytuj kod]

 • Studenci:
  • Ross Abdallah Alameddine
  • Brian Bluhm
  • Austin Cloyd
  • Matthew Gwaltney
  • Caitlin Hammaren
  • Jeremy Herbstritt
  • Rachael Elizabeth Hill
  • Matthew La Porte
  • Jarrett Lane
  • Henry Ly
  • Partahi Lombantoruan
  • Minal Panchal
  • Daniel Patrick O’Neil
  • Juan Ramon Ortiz
  • Daniel Pérez Cueva
  • Erin Peterson
  • Julia Pryde
  • Mary Karen Read
  • Reema Joseph Samaha
  • Leslie Sherman
  • Maxine Turner
  • Lauren McCain
  • Nicole White
 • Wykładowcy:
  • Christopher Jamie Bishop
  • Kevin Granata
  • Liviu Librescu
  • G.V. Loganathan
  • Jocelyn Couture Nowak

Kondolencje[edytuj | edytuj kod]

Prezydent George W. Bush uczestniczy w nabożeństwie ku czci studentów, wykładowców i pracowników, którzy zginęli lub zostali ranni w masakrze.

18 kwietnia 2007 Prezydent RP Lech Kaczyński przesłał depeszę kondolencyjną do prezydenta USA George’a W. Busha.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Gunman kills 32 in worst U.S. shooting rampage, Reuters, dn. 17 kwietnia 2007.
 2. https://web.archive.org/web/20140310020404/https://www.reuters.com/article/2007/04/17/us-usa-crime-shooting-world-idUSL1752333820070417
 3. https://web.archive.org/web/20120310231046/http://www.ibhe.state.il.us/newsdigest/NewsWeekly/060608.pdf
 4. https://web.archive.org/web/20110429143726/http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/us_and_americas/article1680113.ece
 5. http://www.dnaindia.com/world/report-virginia-gunman-was-accused-of-stalking-police-1091699
 6. https://www.nytimes.com/2007/04/21/us/21guns.html?pagewanted=print
 7. http://www.abcnews.go.com/print?id=4126152
 8. https://www.nytimes.com/2007/08/30/us/30school.html
 9. https://web.archive.org/web/20131015082946/http://www.governor.virginia.gov/TempContent/techPanelReport-docs/VT_Addendum_12-2-2009.pdf
 10. Shooter had guns more than 1 month before Va. shootings, www.wdbj7.com, w dn. 18 kwietnia 2007.
 11. First Gun Bought March 13; No 'Spur of the Moment’ Crime, www.blogs.abcnews.com, w dn. 17 kwietnia 2007.
 12. Killer’s Note: 'You Caused Me to Do This', ABC News w dn. 17 kwietnia 2007.
 13. Source: Gunman angry at 'rich kids', www.cnn.com, w dn. 18 kwietnia 2007.
 14. a b Bomb threat closes Torgersen Hall, Virginia Tech News, w dn. 2 kwietnia 2007.
 15. Shooting victims at Tech massacre named, The Roanoke Times, z 17 kwietnia 2007.
 16. Police: Virginia Tech shooter an English major, 23, CNN.com, w dn. 17 kwietnia 2007.
 17. The Va.Tech Gunman: Well Prepared, 23, CNN.com, w dn. 17 kwietnia 2007.
 18. At least one dead in campus shooting, wdbj7.com w dn. 16 kwietnia 2007.
 19. Front page, Collegiate Times, z 16 kwietnia 2007.
 20. Larry Hincker, „Shooting at Virginia Tech”, Virginia Tech bulletin, z 16 kwietnia 2007.
 21. New VTech thread: Victim’s roommate debunks the jilted lover theory..., hotair.com, w dn. 17 kwietnia 2007.
 22. Virginia Tech Police Still Search for Motive After Identifying Shooter, www.foxnews.com, z dnia 17 kwietnia 2007.
 23. Gunman sent photos, video and writings to NBC, International Herald Tribune, w dn. 18 kwietnia 2007.
 24. Gunman Kills 32 at Virginia Tech In Deadliest Shooting in U.S. History, www.washingtonpost.com, w dn. 16 kwietnia 2007.
 25. „Students: School’s warning came too slow”, Newsday.com, w dn. 17 kwietnia 2007.
 26. „US university shooting: Timeline of events”, Geelong Advertiser, w dn. 16 kwietnia 2007.
 27. Virginia Tech Authorities Confirm 20 Fatalities, www.wdbj7.com, z 16 kwietnia 2007.
 28. „Bush ‘horrified, concerned’ by Virginia Tech massacre”, Chicago Tribune, z 16 kwietnia 2007.
 29. Va. Tech Community Mourns at Candlelight Vigil, blog.washingtonpost.com, z 17 kwietnia 2007.
 30. Armed police surround Virginia Tech building, CNN.com, w dn. 18 kwietnia 2007.
 31. Gunman contacted NBC News during massacre, www.msnbc.msn.com, w dn. 18 kwietnia 2007.