Laura Bush

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Laura Lane Welch Bush
Laura Bush portrait.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1946
Midland, Teksas
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres od 20 stycznia 2001
do 20 stycznia 2009
Małżonek George W. Bush
Poprzedniczka Hillary Rodham Clinton
Następczyni Michelle Obama
Pierwsza dama Teksasu
Okres od 17 stycznia 1995
do 21 grudnia 2000
Poprzedniczka Rita Crocker Clements
Następczyni Anita Thigpen Perry
Laura Bush signature.svg

Laura Lane Welch Bush (ur. 4 listopada 1946) – żona byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha, pierwsza dama Stanów Zjednoczonych od 20 stycznia 2001 do 20 stycznia 2009

Młodzieńcze lata[edytuj | edytuj kod]

Laura Lane Welch urodziła się w Midland, w stanie Teksas, jako jedyne dziecko Harolda Bruce’a Welcha i Jenny Louise Hawkins. Jej rodzina należała do konserwatywnych Demokratów, podobnie jak większość ludzi w Teksasie w tym czasie. Dorastała w Midland, gdzie uczyła się w San Jacinto Junior High School – tam poznała swego przyszłego męża. Jej szkolnymi przyjaciółmi byli: Tommy Franks i Tommy Lee Jones.

Wypadek samochodowy[edytuj | edytuj kod]

W dniu 6 listopada 1963, dwa dni po swoich 17. urodzinach, Laura jechała samochodem marki Chevrolet z koleżanką z klasy, Judy Dyke. Krótko po godzinie 20 Laura Welch nie zauważyła znaku STOP i straciła panowanie nad autem. W wyniku wypadku zginął 17-letni kolega Michael Dutton Douglas, Laura i jej towarzyszka odniosły nieznaczne obrażenia. Przeciwko Laurze nie wniesiono oskarżenia. W maju 2000, podczas kampanii wyborczej jej męża, dwóch uczestniczących w dochodzeniu powypadkowym policjantów zainteresowało sprawą prasę. Nie zaszkodziło to jednak George’owi Bushowi w prezydenckim wyścigu.

Małżeństwo i rodzina[edytuj | edytuj kod]

Laura Welch spotkała George’a Busha na grillu u wspólnych przyjaciół w 1977. Po trzymiesięcznej przyjaźni, pobrali się 5 listopada w Kościele Metodystycznym w Midland.

W 1981 Laura urodziła bliźniaczki: Barbarę i Jenny (ur. 25.11.1981), które 2000 roku ukończyły liceum i rozpoczęły studia (dyplomy ukończenia odebrały w 2004). Laura przerwała działalność zawodową i poświęciła się wychowaniu dzieci.

Kryzys małżeński[edytuj | edytuj kod]

Laura i George przetrwali najważniejszy kryzys w ich małżeństwie. Powodem był alkohol. Jednak dzięki żonie, Bush zadecydował o zaprzestaniu picia alkoholu w 1986.

Pierwsza dama Teksasu[edytuj | edytuj kod]

George W. Bush został gubernatorem Teksasu w 1995 i pełnił tę funkcję do 2000. Rola Laury jako żony gubernatora stanu była bardzo odpowiedzialna. Pani Bush wspomagała finansowo samotne matki i ich dzieci w życiu, prowadziła również program telewizyjny, który miał na celu adopcję dzieci. Laura wyszła również z inicjatywą, która miała zapoznawać wielu biednych obywateli Teksasu z literaturą, która była im nieznana. W 2000 roku rozpoczęły się wybory prezydenckie, a 20 stycznia 2001 George W. Bush został zaprzysiężony na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tym samym Laura Lane W. Bush została pierwszą damą USA.

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

Jako pierwsza dama USA, Laura Bush prowadziła podobną „politykę” do tej, jaką prowadziła jej poprzedniczka Hillary Rodham Clinton. Rozpoczęła swą funkcję od zostania „mistrzynią edukacji” na festiwalu National Book Festival. W dniu 11 września 2001, po atakach terrorystycznych, Laura bardzo zaangażowała się w pomoc na rzecz ofiar katastrofy. Była również wstrząśnięta, gdy dowiedziała się, że wśród ofiar były dzieci. Poprowadziła program telewizyjny, w którym apelowała, aby pomagać ofiarom i ich rodzinom – wzięła przykład z Hillary Clinton, gdy ta w telewizji ogłosiła zbiórkę pieniędzy dla rannych w wybuchu w Oklahoma City w 1995. Przez wszystkie lata, począwszy od 2001 do dziś Laura Bush jest uważana za jedną z najaktywniejszych pierwszych dam Ameryki, obok, np. Jacqueline Kennedy. W 2004 Laura została uznana przez magazyn Forbes za najpopularniejszą kobietę Ameryki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]