Warren Beatty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warren Beatty
Ilustracja
Warren Beatty (1990)
Imię i nazwisko Henry Warren Beaty
Data i miejsce urodzenia 30 marca 1937
Richmond
Zawód aktor
producent
scenarzysta
reżyser filmowy
Współmałżonek Annette Bening (od 1992)
Lata aktywności 1957–2001

Warren Beatty, właśc. Henry Warren Beaty (ur. 30 marca 1937 w Richmond) – amerykański aktor, producent, scenarzysta i reżyser filmowy. Przez dłuższy czas miał opinię łamacza niewieścich serc i playboya, którą zmieniło w 1992 roku małżeństwo z Annette Bening. Jest bratem aktorki Shirley MacLaine.

Życiorys[edytuj]

Pochodzi z purytańskiego domu Iry Owensa Beaty'ego[1], dyrektora szkoły w Richmond, w stanie Wirginia. Jego matka Kathlyn była nauczycielką dramatu. Ma także sławną starszą o trzy lata siostrę, aktorkę, scenarzystkę i reżyserkę Shirley MacLaine. Ukończył Washington and Lee High School w Arlington, w stanie Wirginia. Po roku rzucił studia uniwersyteckie na Northwestern University, żeby zostać aktorem i opłacał kursy gry w Nowym Jorku pracując jako pianista w nocnym lokalu, a nawet jako robotnik budowlany. W zespole letniego teatru objazdowego dostrzegł go dramaturg William Inge i ściągnął na Broadway do swej sztuki, po czym sam Elia Kazan dał mu główną rolę w filmie Wiosenna bujność traw (Splendor in the Grass, 1961) z Natalie Wood. Jego debiut okazał się olśniewający, na ekranie pojawił się wrażliwy i delikatny, romantyczny bohater jakiego dotychczas nie było. Miał w sobie jakąś wewnętrzną czystość, która wyróżniała go wśród wszelkiego rodzaju młodzieżowych buntowników kina. Nie mieścił się w schemacie bohatera bez reszty uwarunkowanego socjologicznie i kulturowo.

Młodzieńczy idealizm, jakby niezależny od roli, nadaje szczególny rys jego kreacjom w Całe opadanie na dół (All Fall Down, 1962) i Jeden Mickey (Mickey One, 1965). Nie wystarczyło jednak tego, aby tchnąć życie w te ambitne, w gruncie rzeczy jednak spóźnione filmy, które kontynuowały tylko temat alienacji, odkryty w kinie końca lat 50. Najciekawsze pozostaje z tego okresu dzieło Lilith (1964), opis psychicznej dezintegracji, której ulega młody terapeuta zafascynowany schizofreniczną pacjentką. Film w owym czasie niedoceniony, jest świadectwem niezależności, jaką Beatty już wtedy kierował się w swoich wyborach.

Postawił na instynkt i we własne ręce wziął sprawy produkcji filmu o gangu Barrowa terroryzującym południe Ameryki w latach 30. W ten sposób powstał gangsterski film Bonnie i Clyde (Bonnie and Clyde, 1967), dziś już legenda hollywoodzkiego kina. Dzięki roli Clyde’a Barrowa zdobył pierwszą w karierze nominację do nagrody Oscara i stał się idolem pokolenia. Kolejne nominacje do Oscara zebrał za próbę wykorzystania własnej legendy wiecznego podrywacza w brawurowej komedii Szampon (Shampoo, 1975), w której zagrał modnego i rozrywanego przez kobiety fryzjera hollywoodzkiego, potem za debiut reżyserski, scenariusz, zdjęcia i rolę Joego Pendletona, który otrzymuje w zaświatach szansę powrotu do ziemskiego życia w komedii Niebiosa mogą poczekać (Heaven Can Wait, 1978), tytułową rolę gangstera Bugsy (1991) i za najlepszy scenariusz komediowego melodramatu Senator Bulworth (Bulworth, 1998). Epicki obraz i rola Johna ‘Jacka’ Reeda, naocznego świadka rewolucji październikowej w biograficznym filmie Czerwoni (Reds, 1980) przyniósł mu długo oczekiwanego Oscara oraz inne nagrody, m.in. Złoty Glob, nie jako aktorowi, ale reżyserowi w 1981 roku. W 2000 roku otrzymał nagrodę im. Irvinga G. Thalberga.

Życie prywatne[edytuj]

Romansował z tak sławnymi kobietami jak Madonna, Isabelle Adjani, Carol Alt, Brigitte Bardot, Justine Bateman, Candice Bergen, Leslie Caron, Maria Callas, Judy Carne, Cher, Julie Christie, Connie Chung, Joan Collins, Catherine Deneuve, Janice Dickinson, Faye Dunaway, Britt Ekland, Księżna Jugosławii Elżbieta, Jane Fonda, Melanie Griffith, Dayle Haddon, Daryl Hannah, Barbara Harris, Goldie Hawn, Brooke Hayward, Lillian Hellman, Margaux Hemingway, Barbara Hershey, Kate Jackson, Diane Keaton, Jacqueline Kennedy Onassis, Vivien Leigh, Elle Macpherson, księżniczka Małgorzata, Linda McCartney, Robin Menken, Barbara Minty, Joni Mitchell, Mary Tyler Moore, Michelle Phillips, Vanessa Redgrave, Diana Ross, Jessica Savitch, Diane Sawyer, Jean Seberg, Stephanie Seymour, Carly Simon, Inger Stevens, Barbra Streisand, Dewi Sukarno, Liv Ullmann, Mamie Van Doren, Lana i Natalie Wood (po rozwodzie z Robertem Wagnerem) i Susannah York[2].

I dopiero 12 marca 1992 roku, w wieku 55 lat, ożenił się z Annette Bening, z którą wystąpił w gangsterskim filmie „Bugsy” (1991)[3]. Mają czworo dzieci: Kathlyn (ur. 1992), Benjamina (ur. 1994), Isabel (ur. 1997) i Ellę Corinne (ur. 8 kwietnia 2000).

Ciekawostki[edytuj]

  • Ma 188 cm wzrostu.
  • Jest dobrym przyjacielem Jacka Nicholsona, Dustina Hoffmana i Garry’ego Shandlinga, z którymi współpracował w filmach.
  • W 1978 roku znalazł się na liście Największych Gwiazd Top 10.
  • Miał zagrać w filmach Butch Cassidy i Sundance Kid (Butch Cassidy and the Sundance Kid), Tacy byliśmy (The Way We Were), Wielki Gatsby (The Great Gatsby) i Ojciec chrzestny (The Godfather).

Filmografia[edytuj]

W filmie Dick Tracy

Przypisy

  1. William Addams Reitwiesner: Ancestry of Shirley MacLaine and Warren Beatty (ang.). ancestry.com. [dostęp 2014-05-23].
  2. Warren Beatty w bazie Notable Names Database (ang.)
  3. Biografia Warrena Beatty.

Linki zewnętrzne[edytuj]