Niech żyje król Julian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niech żyje król Julian
All Hail King Julien
ilustracja
Gatunek animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Muzyka tytułowa „Who's da King” – Blaze N Vill[1]

„The King Julien Opera” – Danny Jacobs (tylko w sezonie piątym)

Liczba odcinków 78
Liczba serii 6
Produkcja
Produkcja DreamWorks Animation Television
Czas trwania odcinka 21 minut[2]
Pierwsza emisja
Data premiery Stany Zjednoczone 19 grudnia 2014
Polska 26 października 2015
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Netflix
Polska Nickelodeon Polska
Polska Comedy Central Polska
Polska TV Puls
Polska TV Puls 2
Lata emisji 2014-2017
Status zakończony
Chronologia
Kontynuacja Madagaskar (film)
Powiązane Pingwiny z Madagaskaru

Niech żyje król Julian (ang. All Hail King Julien, 2014-2017) – amerykański serial animowany wyprodukowany przez wytwórnię DreamWorks Animation Television, opowiadający o perypetiach lemura, Króla Juliana XIII, bohatera z serii filmów Madagaskar, których akcja toczy się na wyspie Madagaskar na długo przed wydarzeniami z pierwszej części filmu Madagaskar z 2005 roku[3]. Serial został wykonany techniką komputerową.

Premiera serialu miała miejsce w Stanach Zjednoczonych 19 grudnia 2014 na stronie internetowej platformy Netflix[2] a w Polsce 26 października 2015 o 18:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego na antenie Nickelodeon Polska[4]. Serial jest też emitowany od 23 listopada 2015 o 18:50 na stacji Comedy Central[5], a od 1 maja 2016 roku jest także emitowany na antenie TV Puls[6]. 3. sezon wystartował 17 czerwca 2016 na Netflixie, a 5 września 2016 roku wystartował w Polsce. 4. sezon pojawił się na platformie Netflix 11 listopada 2016 roku, a w Polsce – 20 lutego 2017 roku. 5 sezon wystartował na Netflixie 12 maja 2017 roku, a w Polsce 13 marca 2018 roku. 6 sezon pojawił się na Netflixie 1 grudnia 2017 roku, w Polsce premiera odbyła się 24 sierpnia 2018 roku[7].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się na wyspie Madagaskar na długo przed wydarzeniami z pierwszej części filmu Madagaskar i opowiada o przygodach Króla Juliana XIII, lemura, który rządzi jako niepodzielny władca oraz organizator imprez.

Kiedy Król Julian XII, wujek króla Juliana XIII chce uniknąć ataku ze strony fossy, postanawia poświęcić całe swoje królestwo. Nowym władcą na wyspie zostaje jego bratanek. Tymczasem okazuje się, że jego wujek chce z powrotem odzyskać tron, a także pozbyć się obecnego władcy, jakim jest Król Julian XIII. Na szczęście Julianowi towarzyszą dwaj przyjaciele – Maurice i Jagódka.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Król Julian XIII – główny bohater serialu. Książę, a następnie król wszystkich lemurów. Jedyny pretendent do tronu. Czasem lekkomyślny i zapatrzony w siebie i swoje potrzeby, jednak zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności jaka leży na barkach władcy i stara się należycie wypełniać swoje obowiązki. Bywa uparty i nie znosi przyznawać się do błędu. Mimo to jest nadzwyczaj lubiany przez poddanych. Uwielbia tańczyć i organizować imprezy dla podwładnych. Jego nietuzinkowe pomysły przysparzają jemu i jego bliskim niemało zmartwień, ale dzięki głęboko skrywanej odwadze i wielkim sercu zawsze udaje mu się cało wyjść z opresji.
 • Maurice – zdrobniale nazywany przez króla Momo. Opiekun księcia i doradca króla. Sprawia wrażenie nerwowego i chłodnego w obyciu, ale tak naprawdę jest bardzo cierpliwy, zawsze pomocny i troskliwy, a do tego bardzo inteligentny i doświadczony. Jak twierdzi, nie umie pływać ani skakać, a po rybach ma zgagę. Przez długi czas zastępował Julianowi rodziców, więc są ze sobą bardzo zżyci. W odcinku Ja, Maurice dowiedział się, że jest Wielkim Wybrańcem.
 • Mort – wielki fan króla, zakochany w jego stopach, które kiedyś uratowały mu życie. Puchaty i słodki, jednak strasznie głupiutki i nieco dziwny, choć, jak się okazało w odcinku „Daj mi, daj mi daj mi”, ma smykałkę do interesów. Zrobi wszystko by spędzić choć chwilę u boku swojego króla, jednak Julian nie lubi go i uważa, że jest wkurzającym lizusem. Mort bezkrytycznie zgadza się na wszystko, co ten powie lub zrobi. Jego rodzina nie żyje. Choć zachowuje się dziecinnie, jest starszy od Juliana, ponoć ma nawet ponad pięćdziesiąt lat! W ciągu swojego życia był niegdyś piratem, znanym wówczas jako „upiorny pirat Mort”. Kiedy wypije kawę staje się geniuszem o imieniu Bystrzak Mort.
 • Jagódka – ochroniarz króla. Jej praca jest jej pasją i traktuje ją czasem do przesady poważnie. Jeden z niewielu lemurów w królestwie, które nie przepadają za tańcem i zabawą. Nie znosi magii i gier, jednak uwielbia zasady. W wolnym czasie pisuje powieści. Jej ulubione wyrażenie to „robi się”. Od odcinka Wszystko się kończy jest żoną Szawła oraz królową górskich lemurów. W oryginalnej wersji językowej ma na imię Clover.
 • Fossy - gatunek mięsożernych istot żywiących się lemurami. Są bardzo groźne, jednak niezbyt inteligentne. Jedynymi lemurami, jakie przeżyłyby starcie z fossą w pojedynkę, są Jagódka i Szaweł.
 • Król Julian XII – wuj Juliana. Jego mądrość i spryt jest wzorem do naśladowania dla młodego króla, choć naprawdę oddał koronę bratankowi tylko w celu ocalenia własnego życia (według przepowiedni Masikury króla lemurów miały zjeść fossy). Teraz bezskutecznie próbuje odzyskać władzę w królestwie. W tym celu ucieka się niekiedy do brudnych i okrutnych sztuczek.
 • Malwina - siostra bliźniaczka Jagódki. W odcinku „Jagódka i Malwina” zaręczyła się z królem Julianem. Gdy jednak ten, dowiedziawszy się o zasadzie wiecznej nierozerwalności małżeństwa, zerwał zaręczyny na ślubnym kobiercu, znienawidziła go i teraz planuje zemstę, współpracując przy tym z wujem Juliana.
 • Szaweł Zielodruh - lemur-buddysta żyjący w dżungli wraz ze swym orłem. Jego prawdziwe imię jest trudne do wymówienia i pochodzi przypuszczalnie z jakiegoś zwierzęcego języka. Często zastanawia się nad sensem życia i prawie nigdy nie udziela sensownych ani zadowalających odpowiedzi na pytania. Twierdzi, iż składał śluby trzyletniego milczenia, jednak złamał je. Jego ulubione wyrażenie to „robi się”, ma je nawet wytatuowane na plecach. W odcinku „Jedz, módl się, przywal”, Jagódka, będąc na pierwszym w swoim życiu urlopie, zakochała się w nim, ze względu na budowę jego muskulatury. Gdy jednak dowiedziała się, jak bardzo różnią się ich poglądy w sprawie przemocy, uczucie minęło. Szaweł swego czasu chodził również z Malwiną. Po śmierci swojego brata - Kota został królem górskich lemurów (Nim nadejdzie jutro) oraz ożenił się z Jagódką (Wszystko się kończy).
 • Żiżi – tukanka. Prowadzi wiadomości i zawsze jest świetnie poinformowana, o tym co dzieje się na wyspie.
 • Masikura – jest kameleonem. Wróżbitka i kapłanka. Przewodzi mieszkańcom królestwa w kulcie tzw. „Pradawnych Bogów”. Potrafi przewidzieć przyszłość. Mówi, że zjadła swoją siostrę, ponieważ ta próbowała zjeść ją. Król błędnie wymawia jej imię, zmiękczając cząstkę „si”.
 • Timokretojeż, który jest wynalazcą i naukowcem. Tworzy wynalazki dla lemurów. Jest nieco dziwaczny, co sam kiedyś przyznał, twierdząc, że „taka jest natura nas, naukowców” Nazwisko panieńskie jego matki to ponoć „Pupa”.
 • Horst - lemur z królestwa króla Juliana. Niewiele o nim wiadomo: typ samotnika, często popija coś przez słomkę.
 • Marianna - jedna z foss. Była żona Horsta, która, nie mogąc znieść jego chrapania, w przypływie złości mocno go zraniła. Myśląc, że pozbawiła męża życia, przerażona uciekła. W odcinku „Fossa, Julek i lemurek” została złapana w sidła Jagódki i Julian postanowił zrobić z niej lemura. Niestety, bez powodzenia. Skutkiem tego było jedynie rozwinięcie inteligencji Marianny, która po powrocie do rodzinnego stada postanowiła przekazać swym pobratymcom wiedzę zdobytą wśród lemurów i przewodzić im w zdobywaniu władzy nad Madagaskarem.
 • Willy - lemur z królestwa króla Juliana. Jest dość strachliwy, w chwilach zagrożenia (niekoniecznie rzeczywistego) wykrzykuje hasło: „Wszyscy tu zginiemy!"
 • Hektor - najstarszy lemur w królestwie. Ma opinię starego zrzędy i słynie z narzekania na wszystkich i wszystko. Jeden z nielicznych lemurów, które nie przepadają za królem Julianem (choć, jak twierdzi, ten na pewno nie okaże się gorszym władcą, niż jego przodkowie). Lubi mieć problemy, nie lubi za to, gdy ktoś pałęta się pod jego domem. Był weteranem wojennym. Pamięta czasy króla Juliana Przeokropnego.
 • Ted - lemur z królestwa. Od odcinka Ted - niedzielny bohater ma swoje alter-ego o imieniu Żmij.
 • Dorotka - żona Teda.
 • Todd - lemur dziecko. Jest bardzo utalentowany. Dentyści nie dawali mu wielkich szans na przeżycie, gdyż urodził się całkiem bez dolnej szczęki. W odcinku „Tatko Julian” Mort rywalizował z nim w konkursie dla Młodych Talentów. Uwielbia króliki.
 • Tammy - matka Todda. Jest nadopiekuńcza bardzo wymagająca wobec syna i chce z niego zrobić młodego mistrza. Uważa, że jej latorośl ma do tego duże zadatki.
 • Kostropak - mąż Tammy, ojciec Todda. Niezbyt przejmuje się własnym dzieckiem. Jest z natury bardzo spokojny, wręcz leniwy.
 • Rysio i Żaneta - para lemurów z królestwa. W odcinku „Zgubne skutki”, Julian, chcąc udać się na urlop i posmakować życia zwykłego obywatela, przyjął tożsamość „Bananowego Mietka” i zawiązał bunt przeciwko samemu sobie pod nazwą L.A.L.A. (Liga Autonomicznych Lemurzych Armii). Teraz Rysio i Żaneta, w przekonaniu, iż Miecio zginął, kontynuują jego dzieło, dążąc, jako już jedyni członkowie związku, do obalenia rządów króla.
 • Karol - fanaloka, będący wielkim geniuszem zła i największym wrogiem króla. Wielokrotnie próbował go zgładzić, jednak z niepowodzeniem. Z powodu zasłyszanych wcześniej plotek, wyrobił sobie o nim niezgodną z prawdą opinię, że Julian jest genialny.
 • Galanty - karaluch. Sługa i pupilek Karola. Dzięki swoim niedużym rozmiarom przydaje się swemu panu jako szpieg.
 • Skaczące szczury - niegdyś służyły Karolowi. Po jego klęsce nie wiedziały, co ze sobą zrobić. Chciały zbudować własne królestwo, jednak nie są zbyt mądre i znają się tylko na budowaniu labiryntów, toteż z pomocą przyszedł im Maurice. Ustanowił królem jednego z nich, o imieniu Janek, i w tajemnicy przed Julianem był przez jakiś czas jego doradcą (co nie było łatwe, gdyż szczury wszystko rozumieją dosłownie).
 • Koto - brat Szawła i król górskich lemurów. Pierwszy raz pojawił się w 11 odcinku 4 sezonu, kiedy to Julian uratował go przed wężem. Koto wmówił królowi, że jego poddani zostali zjedzeni przez fossy. Jedyną osobą, która podejrzewała go o kłamstwo i spisek był jego brat- Szaweł. Kiedy Koto wrócił do swojego królestwa, postanowił razem ze swoją armią podbić królestwo Juliana. Udało mu się to w ostatnim odcinku czwartego sezonu, jednakże w epizodzie Nim nadejdzie jutro armia poddanych Juliana, Morty z innego wymiaru, kosmiczne małpy, Mackostwór, ślimaki, palczaki, skaczące szczury oraz motyle pokonały jego armię, a sam Koto zmarł, gdy Julian przypadkowo zrzucił na niego jego posąg.
 • Mortis Chan - przywódca Mortów z innego wymiaru. Pierwszy raz pojawił się w odcinku Gniew Mortis Chana, gdy próbował ze swoją armią zniszczyć świat, w którym żył Julian ze swoimi przyjaciółmi. Potem pojawił się w jednym z odcinków piątego sezonu, kiedy próbował pokonać Morta i wchłonąć jego istotę, jednakże to Mortowi udało się pokonać Mortisa.
 • Morty z innego wymiaru - armia Mortisa Chana. Po pokonaniu swojego przywódcy zaczęli służyć Mortowi.
 • Dzwonkowi bogowie - bogowie, których wyznaje królestwo palczaków. Mieszkają one pod ziemią i pierwszy raz pojawiły się w odcinku Wyzwanie miłości. W piątym sezonie okazało się, że tak naprawdę są ślimakiami, którzy chowają się pod dzwonkami i ukrywają się pod powierzchnią, żeby ukryć się przed Francuzami, którzy uważają ślimaki za przysmak.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Master Film
Reżyseria:

Tłumaczenie i dialogi: Hanna Osuch
Dźwięk:

Montaż:

Kierownictwo produkcji:

Teksty piosenek: Andrzej Brzeski
Kierownictwo muzyczne:

Wystąpili:

oraz:

W pozostałych rolach:

i inni

Śpiewali:

i inni

Lektor: Grzegorz Pawlak

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera Polska premiera N/o Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
19.12.2014 26.10.2015 01 Jam jest król King Me
19.12.2014 27.10.2015 02 Słupek popularności Poll Position
19.12.2014 28.10.2015 03 Błyskotliwy wróg Enter the Fanaloka
19.12.2014 29.10.2015 04 Zgubne skutki Empty is the Head
19.12.2014 30.10.2015 05 Powrót Króla Wuja Return of the Uncle King
03.04.2015 02.11.2015 06 Jedz, módl się, przywal Eat Pray Shove
03.04.2015 03.11.2015 07 I spłynęła na nas wiedza He Blinded Me with Science
03.04.2015 04.11.2015 08 Wiwat Mort Viva Mort
03.04.2015 05.11.2015 09 Giga-gekon Blaga The Really Really Big Lie
03.04.2015 06.11.2015 10 Kawy filiżanka One More Cup
SERIA DRUGA
16.10.2015 09.11.2015 11 Fossa, Julek i lemurek My Fair Foosa
16.10.2015 10.11.2015 12 Biel pieluch to nowa czerń Diapers Are the New Black
16.10.2015 11.11.2015 13 Jagódka i Malwina Crimson and Clover
16.10.2015 29.02.2016 14 Rozum ma się w ananasie Pineapple of My Eye
16.10.2015 01.03.2016 15 Daj mi, daj mi, daj mi Gimme Gimme Gimme: The Game
16.10.2015 02.03.2016 16 Sobowtór Body Double
16.10.2015 03.03.2016 17 Wybory Election
16.10.2015 04.03.2016 18 Tatko Julian Daddy Julien
16.10.2015 07.03.2016 19 Mój kumpel Rob That's Sooo Rob
16.10.2015 08.03.2016 20 Człowiek w żelaznych gatkach The Man in the Iron Booty
16.10.2015 09.03.2016 21 Planeta małp Monkey Planet
16.10.2015 10.03.2016 22 Wielka nieskończona miłość True Bromance
16.10.2015 11.03.2016 23 Król, który chciał być królem The King Who Would Be King
16.10.2015 14.03.2016 24 Frank, jesteś tam? To ja, Julian Are You There, Frank? It's Me, King Julien
16.10.2015 15.03.2016 25 Upiór w klubie Le Pot The Phantom of Club Moist
16.10.2015 16.03.2016 26 Kres Króla Juliana? King Juli-END?
SERIA TRZECIA
17.06.2016 05.09.2016 27 Kapitanie, mój kapitanie, część 1 O Captain My Captain Pt. 1
17.06.2016 06.09.2016 28 Kapitanie, mój kapitanie, część 2 O Captain My Captain Pt. 2
17.06.2016 07.09.2016 29 Taniec królewskiej wagi Dance, Dance, Resolution
17.06.2016 08.09.2016 30 Bracie, gdzie jesteś? Oh Brother Where Aren't Thou?
17.06.2016 09.09.2016 31 Wyzwanie miłości Love Gauntlet
17.06.2016 12.09.2016 32 Igrzyska w dżungli Jungle Games
17.06.2016 13.09.2016 33 Bliskie spotkania Close Encounters of The Mort Kind
17.06.2016 14.09.2016 34 Wywołuję wojnę The Butterfly War
17.06.2016 15.09.2016 35 Szybki zestaw powiększony Fast Food Lemur Nation
17.06.2016 16.09.2016 36 Dobry, zły i ukąszony Get Off My Lawn
17.06.2016 19.09.2016 37 Zemsta absolwentów Revenge of the Prom
17.06.2016 20.09.2016 38 Droga wojowniczki Eye of the Clover
17.06.2016 21.09.2016 39 A mury runą... Run for the Border
SERIA CZWARTA
11.11.2016 20.02.2017 40 Niech żyje król Julian Show The All Hail King Julien Show
11.11.2016 21.02.2017 41 Jagódka, czyli tam i z powrotem The Neverending Clover
11.11.2016 22.02.2017 42 Sztuka Morta Who Arted?
11.11.2016 23.02.2017 43 Arka Juliana That Sinking Feeling
11.11.2016 24.02.2017 44 Uwolnić kurę The Jungle Rooster
11.11.2016 27.02.2017 45 Lemurkę przez bibułkę The Good Book
11.11.2016 28.02.2017 46 Król i Pani Mortowa The King and Mrs. Mort
11.11.2016 01.03.2017 47 Jak zostać gwiazdą King Julien Superstar!
11.11.2016 02.03.2017 48 Operacja taboret The Panchurian Candidate
11.11.2016 03.03.2017 49 Dzika orda Mortis-chana The Wrath of Morticus Khan
11.11.2016 06.03.2017 50 Koto, biedna sierotka Koto, Plain and Tall
11.11.2016 07.03.2017 51 Ja, Maurice I, Maurice
11.11.2016 08.03.2017 52 Upadek królestwa Un-King Me
SERIA PIĄTA – NIECH ŻYJE KRÓL JULIAN: NA WYGNANIU
12.05.2017 13.03.2018 53 Obcy na pokładzie The Strife Aquatic
12.05.2017 14.03.2018 54 Przygoda z jajem The Most Eggcellent Adventure
12.05.2017 15.03.2018 55 Ted, niedzielny bohater Iron Ted Weekend
12.05.2017 16.03.2018 56 Most na rzece Mort Bridge on the River Mort
12.05.2017 19.03.2018 57 Uwolnić Kina z klatki delfina Raiders of the Lord Shark
12.05.2017 20.03.2018 58 Sterowiec umysłów Bad-Year Blimp
12.05.2017 21.03.2018 59 Nie ma jak u mamy Cult Fiction
12.05.2017 22.03.2018 60 W obcym ciele nowy duch Fauxsa Unchained
12.05.2017 23.03.2018 61 Ja jestem pierdzikusem I Am Fartacus
12.05.2017 26.03.2018 62 Komu bije dzwonek For Whom the Bell Gods Toll
12.05.2017 27.03.2018 63 Z paszczy pod rynnę Out of the Foosa Pen and into the Fire
12.05.2017 28.03.2018 64 Nim minie wczoraj The Day After Yesterday
12.05.2017 29.03.2018 65 Nim nadejdzie jutro The Day Before Tomorrow
SERIA SZÓSTA
01.12.2017 24.08.2018 66 Królestwo szczęśliwości Julien 2.0
01.12.2017 27.08.2018 67 Ściek informacyjny Spin Cycle
01.12.2017 28.08.2018 68 Mroczne stwory Night Creatures
01.12.2017 29.08.2018 69 Potęga łez Tears in the Drain
01.12.2017 30.08.2018 70 Już mi świta Squad Goals
01.12.2017 31.08.2018 71 Herbaty filiżanka One More Cup, Part 2
01.12.2017 03.09.2018 72 Raz pod nawozem There Will Be Juice
01.12.2017 04.09.2018 73 Lemury do tablicy Blackboard Jungle
01.12.2017 05.09.2018 74 Władca muszek owocówek Lord of the Fruit Flies
01.12.2017 06.09.2018 75 Karoliada Karl-Mageddon
01.12.2017 07.09.2018 76 Król Julian patrzy King Julien is Watching You
01.12.2017 10.09.2018 77 Koniec jest bliski The End is Near
01.12.2017 11.09.2018 78 Wszystko się kończy The End is Here

Nominacje do nagród[edytuj | edytuj kod]

Annie[edytuj | edytuj kod]

2017

2016

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Who's da King (All Hail King Julien Theme) – Single. iTunes. [dostęp 2015-04-01].
 2. a b c d e f g DreamWorks Animation: The Wildest Party Ever Hits the Jungle When the Netflix Original Series ALL HAIL KING JULIEN Debuts Dec. 19. PR Newswire, 2014-11-03. [dostęp 2015-04-01].
 3. King Julien. DreamWorks. [dostęp 2015-04-01].
 4. JESIENIĄ NA ANTENIE NICKELODEON KRÓLUJE PASMO NICKOWIECZÓR ORAZ KRÓL JULIAN!. reklama.tvn.pl. [dostęp 2015-10-08].
 5. „Niech żyje król Julian” w Comedy Central. www.wirtualnemedia.pl. [dostęp 2015-11-20].
 6. Grupa Wirtualna Polska, Niech żyje król Julian odc. 1 – (TV Puls Tv Puls 2– niedziela, 01 maja), tv.wp.pl [dostęp 2016-05-23] (pol.).
 7. Niech żyje Król Julian | PULS 2, puls2.pl [dostęp 2018-08-19] (pol.).
 8. Niech żyje Król Julian / All Hail King Julien. [dostęp 2020-04-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]