Nifuroksazyd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nifuroksazyd
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C12H9O5N3
Masa molowa 275,22 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 965-52-6
PubChem 5337997[1]

Nifuroksazyd (ATC: A07 AX03) – organiczny związek chemiczny z grupy pochodnych nitrofuranu stosowany jako chemioterapeutyk w zakażeniach układu pokarmowego.

Działanie[edytuj]

Lek o miejscowym działaniu. Stosowany w zakażeniach układu pokarmowego. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego i działa wyłącznie w jego świetle. Jego działanie polega na hamowaniu aktywności bakteryjnych dehydrogenaz i enzymów uczestniczących w syntezie białka. Wskazaniem do stosowania leków zawierających nifuroksazyd jest ostra biegunka bakteryjna, bez objawów ogólnego zakażenia. Nifuroksazyd nie wpływa na naturalną florę bakteryjną znajdującą się w przewodzie pokarmowym. Działanie przeciwbiegunkowe rozpoczyna się zwykle w ciągu 2 dni od rozpoczęcia leczenia nifuroksazydem[2].

Zakres działania[edytuj]

Swym zakresem działania obejmuje większość bakterii mogących powodować choroby układu pokarmowego. Nie działa na bakterie z rodzajów Pseudomonas i Providentia.

Zastosowanie[edytuj]

Powszechnie stosowany w leczeniu biegunek wywołanych przez bakterie. Lek stosowany doustnie. Ostre i przewlekłe biegunki pochodzenia bakteryjnego, zakażenia pokarmowe.

Działanie niepożądane[edytuj]

Zdarzają się reakcje alergiczne.

Dawkowanie[edytuj]

Lek w postaci tabletki lub zawiesiny podaje się co 6 godzin.

Preparaty handlowe[edytuj]

Nifuroksazyd, Endiex, Ercefuryl, Zyfurax

Status[edytuj]

Nifuroksazyd w postaci tabletek 100 mg i 200 mg jest wydawany bez recepty, natomiast na receptę jest wydawana zawiesina 220 mg/5 ml.

Przypisy

  1. Nifuroksazyd – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  2. Endiex - nifuroksazyd 200 mg x 12 kaps. Opis produktu. Apteka Internetowa AptekaOTC. [dostęp 2015-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-14)].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.