Nikifor II (metropolita kijowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nikifor
Metropolita kijowski
Kraj działania

Ruś Kijowska

Data śmierci

1198

Metropolita kijowski
Okres sprawowania

ok. 1183–ok. 1201

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Inkardynacja

Metropolia kijowska

Chirotonia biskupia

przed 1183

Nikiformetropolita kijowski sprawujący urząd od ok. 1183 do co najmniej 1195.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze informacje o jego działalności pochodzą z 1183: w lipcu lub sierpniu tego roku dokonał postrzyżyn mniszych Wasilija, kapłana wybranego na przełożonego Monasteru Kijowsko-Pieczerskiego. Również w 1183 wyświęcił greckiego duchownego Mikołaja na biskupa rostowskiego, wbrew woli księcia Wsiewołoda, pragnącego wskazać na ten urząd własnego kandydata. W wynikłym między metropolitą i księciem konflikcie Nikifor ostatecznie ustąpił i 11 marca 1184 wyświęcił na biskupa rostowskiego wskazanego ihumena Łukasza, przenosząc Mikołaja na katedrę połocką[1].

W 1194 metropolita Nikifor przewodniczył ceremonii intronizacji wielkiego księcia kijowskiego Ruryka II Wasyla. Wielokrotnie występował jako rozjemca w sporach między książętami ruskim, zaś w latach 90. XII w. udało mu się doprowadzić do powołania eparchii riazańskiej. Być może również to on nakłaniał książąt ruskich do walki z atakującymi Bizancjum Połowcami. Zdaniem A. Poppego kierował metropolią kijowską co najmniej do 1195, a być może nawet do 1201[1]. Datę 1201 jako moment zakończenia sprawowania przezeń urzędu wskazuje także Antoni Mironowicz[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Митрополиты Киевские и всея Руси (988—1305 гг.)
  2. A. Mironowicz, Kościół prawosławny w państwie Piastów i Jagiellonów, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2003