Nikki Haley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nikki Haley
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 stycznia 1972
Bamberg, Karolina Południowa
29. Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ
Okres od 24 stycznia 2017
do 31 grudnia 2018
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Samantha Power
Następca Kelly Craft
116. Gubernator Karoliny Południowej
Okres od 12 stycznia 2011
do 24 stycznia 2017
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Mark Sanford
Następca Henry McMaster
Kongresmenka Karoliny Południowej z 87. okręgu wyborczego
Okres od 3 stycznia 2005
do 8 listopada 2010
Poprzednik Larry Koon
Następca Todd Atwater
podpis

Nimrata „Nikki” Randhawa Haley (ur. 20 stycznia 1972 w Bamberg, Karolina Południowa) – amerykańska polityk, ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ w latach 2017-2018. W latach 2011–2017 gubernator Karoliny Południowej - pierwsza kobieta, której udało się zwyciężyć w rywalizacji o to stanowisko. Członkini Izby Reprezentantów Karoliny Południowej w latach 2005–2010. Należy do Partii Republikańskiej. .

Młodość i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Haley urodziła się jako Nimrata Randhawa, w rodzinie indyjskich imigrantów. Jej rodzice emigrowali do Kanady z indyjskiego stanu Pendżab, gdy jej ojciec dostał stypendium z University of British Columbia. W 1969 przenieśli się do Stanów Zjednoczonych, gdy jej ojciec został profesorem (amer. Associate Professor) w Vorrhees College[1]. W wieku 13 lat Nikki Haley zaczęła pomagać matce w prowadzeniu rodzinnego sklepu odzieżowego.

Jest absolwentką Clemson University, gdzie uzyskała bachelor’s degree z zakresu rachunkowości. Następnie pracowała na stanowiskach, odpowiednich względem wykształcenia, w kilku amerykańskich korporacjach (między innymi: FCR, Inc.). Po upływie kilku lat zdecydowała się porzucić dotychczasową pracę i zatrudnić się w rodzinnej firmie odzieżowej z siedzibą w hrabstwie Lexington. Uczyniła ona firmę wartą miliony dolarów korporacją[2].

W 2004 objęła funkcję prezesa National Association of Women Business Owners (NAWBO) – amerykańskiej organizacji zrzeszającej kobiety przedsiębiorców[3].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Izba Reprezentantów Karoliny Południowej[edytuj | edytuj kod]

W 2004 Haley stanęła do walki o miejsce w izbie niższej parlamentu Karoliny Południowej, rzucając w partyjnych prawyborach wyzwanie urzędującemu Larry’emu Koonowi. Pomimo dużego doświadczenia oponenta (sprawującego swą funkcję od 30 lat), Haley udało się wywalczyć nominację Partii Republikańskiej w 87. okręgu wyborczym w hrabstwie Lexington. Następnie bez problemu zwyciężyła w głównych wyborach, co ułatwił fakt, że demokraci nie wystawili w okręgu swojego kandydata[4][5].

Podobnie dwa lata później, Haley była jedynym oficjalnym kandydatem w swoim okręgu. W 2008 do walki o mandat stanął nominowany przez Partię Demokratyczną Edgar Gomez. Haley wygrała wybory stosunkiem 83% do 17%, po raz drugi zdobywając reelekcję. W latach 2005–2010 sprawowała funkcję whipa większości w Zgromadzeniu Generalnym Karoliny Południowej[6].

Kampania wyborcza w 2010[edytuj | edytuj kod]

Wyniki wyborów na gubernatora (kolorem czerwonym oznaczono hrabstwa zdobyte przez Haley, niebieskim przez Vincenta Sheheena)

W 2009 zdecydowała zgłosić swoją kandydaturę w walce o republikańską nominację w wyborach na gubernatora stanu Karolina Południowa. Jej oponentami byli dotychczasowy wicegubernator André Bauer, polityk Henry McMaster oraz członek Izby Reprezentantów Gresham Barrett. Pomimo niezbyt dużej popularności w początkowej fazie kampanii na kilka tygodni przed zakończeniem prawyborów Haley objęła pozycję lidera w sondażach. Poparcia udzieliło jej wielu wpływowych polityków, między innymi były gubernator Massachusetts Mitt Romney oraz była pierwsza dama Karoliny Południowej Jenny Sanford[7][8][9].

22 lipca 2010 uzyskała ostatecznie nominację republikańską[10].

W głównych wyborach oponentem Haley był demokrata Vincent Sheheen. Od początku kampanii wyborczej, jako kandydatka Partii Republikańskiej, była uważana za faworytkę wyborów (różnica pomiędzy kandydatami wynosiła w sondażach od kilku do nawet kilkunastu punktów procentowych na korzyść Haley). Wybory zakończyły się jej zwycięstwem w stosunku 51,4% do 46,9%. Wygrywając rywalizację Haley stała się pierwszą kobietą na tym stanowisku w Karolinie Południowej, jak i drugim w historii Stanów Zjednoczonych gubernatorem o korzeniach indyjskich[11][12].

Gubernator Karoliny Południowej[edytuj | edytuj kod]

Haley objęła stanowisko gubernatora 12 stycznia 2010. Do priorytetowych zadań nowej gubernator należało obniżenie podatków, ograniczenie biurokracji i przyciągnięcie do Karoliny Południowej inwestycji[13][2]. 6 maja 2011 zezwoliła na przeprowadzenie egzekucji skazanego na karę śmierci mordercy Jeffreya Briana Mottsa.

Konwencja w Tampie[edytuj | edytuj kod]

Haley wygłosiła przemówienie pierwszego dnia konwencji Partii Republikańskiej w Tampie (28 sierpnia 2012), gdzie Mitt Romney otrzymał nominację republikańską na kandydata w zbliżających się wyborach prezydenckich. Haley skrytykowała administrację Baracka Obamy za nieumiejętnie prowadzoną politykę wewnętrzną, a także zarzuciła prezydentowi prowadzenie polityki nie sprzyjającej przedsiębiorcom. W swym przemówieniu poruszyła również problematykę nielegalnej imigracji oraz bezrobocia. Przemówienie zostało ocenione pozytywnie przez większość komentatorów[14][15].

Ambasador Stanów Zjednoczonych przy Organizacji Narodów Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

23 listopada 2016 nowo wybrany prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać Nikki Haley na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych przy ONZ[16]. Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził jej kandydaturę w głosowaniu, które odbyło się 24 stycznia 2017[17]. Zrezygnowała z te stanowiska z dniem 31 grudnia 2018.

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Haley uważana jest za konserwatystkę zarówno w kwestiach społecznych, jak i gospodarczych. Jest zwolenniczką cięć podatkowych, ograniczenia deficytu budżetowego i zmniejszania wydatków rządowych. Popiera również znaczące ograniczanie obciążeń podatkowych, które spoczywają na przedsiębiorcach[18].

Haley sprzeciwia się aborcji i małżeństwom osób tej samej płci. Z racji swoich poglądów bywa często identyfikowana z ruchem TEA Party[19].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Pomimo że wychowała się w rodzinie sikhów, to deklaruje się jako chrześcijanka nurtu metodystycznego.

Wraz ze swym mężem Michaelem Haleyem mają dwójkę dzieci: Renę i Nalina[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Nikki Haley Story, lassiwithlavina.com., data dostępu: 2017-12-26
 2. a b c Governor’s Bio, Biografia gubernator Haley, governor.sc.gov.
 3. Nikki Haley, Biography.com.
 4. Nota prasowa z dnia 3 listopada 2004r., NRI.
 5. Nota prasowa z dnia 10 czerwca 2004r., NRI.
 6. Wyniki wyborów stanowych w Karolinie Południowej, enr-scvotes.org.
 7. Sondaż z dnia 6 czerwca 2010r., Public Policy Polling.
 8. Romney backs Haley in S.C., Romney popiera Haley w Karolinie Południowej, Politico.com.
 9. Jenny Sanford endorses in gov race, Jenny Sanford udziela poparcia w wyborach na gubernatora, Politico.com.
 10. Wyniki prawyborów republikańskich, Politico.com.
 11. Sondaż z 10 czerwca 2010r., Rassmusen Reports.
 12. Sondaż z 22 września 2010r., Rassmusen Reports.
 13. Latest news, Najnowsze wiadomości, governor.sc.gov.
 14. Republican National Convention night one, The Washington Post.
 15. Przemówienie Nikki Halley, Tampa 2012, electad.com.
 16. Trump nominates two prominent GOP women: DeVos as education secretary, Haley as U.N. ambassador washingtonpost.com
 17. USA: Senat zatwierdził Nikki Haley na ambasadorkę przy ONZ wyborcza.pl
 18. Nikki Haley Profil na stronie ontheissues.org.
 19. TEA Party fave Nikki Haley endorses Mitt Romney, Ulubienica TEA Party wspiera Romneya, USA Today.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Mark Sanford
Gubernator Karoliny Południowej
od 12 stycznia 2011 do 24 stycznia 2017
Następca
Henry McMaster