Nikki Haley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nikki Haley
Nikki Haley by Gage Skidmore.jpg
Data i miejsce urodzenia 20 stycznia 1972
Bamberg, Karolina Południowa
116. Gubernator Karoliny Południowej
Okres od 12 stycznia 2011
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Mark Sanford
Kongresmenka Karoliny Południowej z 87. okręgu wyborczego
Okres od 3 stycznia 2005
do 8 listopada 2010
Poprzednik Larry Koon
Następca Todd Atwater

Nimrata „Nikki” Randhawa Haley (ur. 20 stycznia 1972 w Bamberg, Karolina Południowa) – amerykańska polityk, Gubernator Karoliny Południowej (od 2011 r.). Członkini Izby Reprezentantów Karoliny Południowej w latach 2005-2010. Należy do Partii Republikańskiej. Jest pierwszą kobietą, której udało się zwyciężyć rywalizację o najwyższe stanowisko w Karolinie Południowej.

Młodość i edukacja[edytuj]

Haley urodziła się jako Nimrata Randhawa, w rodzinie indyjskich imigrantów. Jej rodzice przybyli do Stanów Zjednoczonych w 1963 z indyjskiego stanu Pendżab. W wieku 13 lat, młoda Haley pomagała rodzicom w prowadzeniu rodzinnego sklepu odzieżowego.

Jest absolwentką Clemson University, gdzie uzyskała Bachelor’s degree (odpowiednik licencjata w Polsce) z zakresu rachunkowości. Następnie pracowała na stanowiskach, odpowiednich względem wykształcenia, w kilku amerykańskich korporacjach (między innymi: FCR, Inc.). Po upływie kilku lat zdecydowała się porzucić dotychczasową pracę i zatrudnić się w rodzinnej firmie odzieżowej z siedzibą w hrabstwie Lexington. Uczyniła ona firmę wartą miliony dolarów korporacją[1].

W 2004 roku objęła funkcję prezesa National Association of Women Business Owners (NAWBO) – amerykańskiej organizacji zrzeszającej kobiety przedsiębiorców[2].

Kariera polityczna[edytuj]

Izba Reprezentantów Karoliny Południowej[edytuj]

W 2004 roku, Haley stanęła do walki o miejsce w izbie niższej legislatury stanowej Karoliny Południowej, rzucając w partyjnych prawyborach wyzwanie aktualnie urzędującemu Larry'emu Koonowi. Pomimo dużego doświadczenia oponenta (sprawującego swą funkcję od 30 lat), Haley udało się wywalczyć nominację Partii Republikańskiej w 87. okręgu wyborczym w hrabstwie Lexington. Następnie bez problemu zwyciężyła w głównych wyborach, co ułatwił fakt, że demokraci nie wystawili w okręgu swojego kandydata[3][4].

Podobnie dwa lata później, Haley była jedynym oficjalnym kandydatem w swoim okręgu. W 2008 roku, do walki o mandat stanął nominowany przez Partię Demokratyczną Edgar Gomez. Haley wygrała wybory stosunkiem 83% do 17%, po raz drugi zdobywając reelekcję. W latach 2005-2010 sprawowała funkcję whipa większości w Zgromadzeniu Generalnym Karoliny Południowej[5].

Kampania wyborcza w roku 2010[edytuj]

Wyniki wyborów na gubernatora (kolorem czerwonym oznaczono hrabstwa zdobyte przez Haley, niebieskim przez Vincenta Sheheena)

W 2009 roku, Haley zdecydowała się zgłosić swoją kandydaturę w walce o republikańską nominację w wyborach na gubernatora stanu Karolina Południowa. Jej oponentami byli dotychczasowy wicegubernator André Bauer, polityk Henry McMaster oraz członek Izby Reprezentantów Gresham Barrett. Pomimo niezbyt dużej popularności w początkowej fazie kampanii, na około kilka tygodni przed zakończeniem prawyborów Haley objęła pozycję lidera w sondażach. Poparcia udzieliło jej wielu wpływowych polityków, między innymi były gubernator Massachusetts Mitt Romney oraz była pierwsza dama Karoliny Południowej Jenny Sanford[6][7][8].

22 lipca 2010 roku, Haley uzyskała ostatecznie nominację republikańską[9].

W głównych wyborach, oponentem Haley był demokrata Vincent Sheheen. Od początku kampanii wyborczej, Haley jako kandydatka Partii Republikańskiej była uważana za faworytkę wyborów (różnica pomiędzy kandydatami wynosiła w sondażach od kilku do nawet kilkunastu punktów procentowych na korzyść Haley). Wybory zakończył się jej zwycięstwem w stosunku 51,4% do 46,9%. Wygrywając rywalizację, Haley stała się pierwszą kobietą na tym stanowisku w Karolinie Południowej, jak i drugim w historii Stanów Zjednoczonych gubernatorem o korzeniach indyjskich[10][11].

Gubernator Karoliny Południowej[edytuj]

Haley objęła stanowisko gubernatora 12 stycznia 2010.

Do priorytetowych zadań nowej gubernator mają należeć obniżki podatków, ograniczenie biurokracji i przyciągnięcie do Karoliny Południowej inwestycji[12][1].

6 maja 2011 roku Haley zezwoliła na przeprowadzenie egzekucji skazanego na karę śmierci mordercy Jeffreya Briana Mottsa.

Konwencja w Tampie[edytuj]

Haley wygłosiła przemówienie pierwszego dnia konwencji Partii Republikańskiej w Tampie (28 sierpnia 2012 roku), gdzie Mitt Romney otrzymał nominację republikańską na kandydata w zbliżających się wyborach prezydenckich. Haley skrytykowała administrację Baracka Obamy, za nieumiejętnie prowadzoną politykę wewnętrzną, a także zarzuciła prezydentowi prowadzenie polityki nie sprzyjającej przedsiębiorcom. W swym przemówieniu poruszyła również problematykę nielegalnej imigracji oraz bezrobocia. Przemówienie zostało ocenione pozytywnie przez większość komentatorów[13][14].

Poglądy[edytuj]

Haley uważana jest za konserwatystkę zarówno w kwestiach społecznych, jak i gospodarczych. Jest zwolenniczką cięć podatkowych, ograniczenia deficytu budżetowego i zmniejszania wydatków rządowych. Popiera również znaczące ograniczanie obciążeń podatkowych, które spoczywają na przedsiębiorcach[15].

Haley wyznaje tradycyjną definicję małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety, a także sprzeciwia się aborcji. Z racji swoich poglądów, bywa często identyfikowana z ruchem TEA Party[16].

Życie osobiste[edytuj]

Pomimo że wychowała się w rodzinie sikhów, to deklaruje się jako chrześcijanka nurtu metodystycznego.

Wraz ze swym mężem Michaelem Haleyem mają dwójkę dzieci: Renę i Nalina[1].

Przypisy

  1. a b c Governor’s Bio, Biografia gubernator Haley, governor.sc.gov.
  2. Nikki Haley, Biography.com.
  3. Nota prasowa z dnia 3 listopada 2004r., NRI.
  4. Nota prasowa z dnia 10 czerwca 2004r., NRI.
  5. Wyniki wyborów stanowych w Karolinie Południowej, enr-scvotes.org.
  6. Sondaż z dnia 6 czerwca 2010r., Public Policy Polling.
  7. Romney backs Haley in S.C., Romney popiera Haley w Karolinie Południowej, Politico.com.
  8. Jenny Sanford endorses in gov race, Jenny Sanford udziela poparcia w wyborach na gubernatora, Politico.com.
  9. Wyniki prawyborów republikańskich, Politico.com.
  10. Sondaż z 10 czerwca 2010r., Rassmusen Reports.
  11. Sondaż z 22 września 2010r., Rassmusen Reports.
  12. Latest news, Najnowsze wiadomości, governor.sc.gov.
  13. Republican National Convention night one, The Washington Post.
  14. Przemówienie Nikki Halley, Tampa 2012, electad.com.
  15. Nikki Haley Profil na stronie ontheissues.org.
  16. TEA Party fave Nikki Haley endorses Mitt Romney, Ulubienica TEA Party wspiera Romneya, USA Today.

Linki zewnętrzne[edytuj]


Poprzednik
Mark Sanford
Gubernator Karoliny Południowej
od 12 stycznia 2011
Następca