Przejdź do zawartości

James Francis Byrnes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
James Francis Byrnes
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 maja 1879
Charleston, Karolina Południowa

Data i miejsce śmierci

9 kwietnia 1972
Columbia, Karolina Południowa

49. Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych
Okres

od 3 lipca 1945
do 21 stycznia 1947

Poprzednik

Edward Stettinius Jr.

Następca

George Catlett Marshall

podpis

James Francis Byrnes (ur. 2 maja 1879 w Charleston, zm. 9 kwietnia 1972 w Columbia (Karolina Południowa)) – amerykański polityk, członek Partii Demokratycznej, gubernator Karoliny Południowej, sekretarz stanu.

6 września 1946 r. na konferencji w Stuttgarcie wygłosił przemówienie, w którym określił politykę Stanów Zjednoczonych względem Niemiec i państw europejskich. Wobec sowietyzacji terenów wschodnich (m.in. 21 kwietnia 1946 r. nastąpiła przymusowa fuzja partii lewicowych – SPD z KPD, powstała Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec – SED) i obawy o rozprzestrzenianie się komunizmu na terenach okupowanych przez aliantów zachodnich zapowiedział długoterminowe utrzymanie wojsk amerykańskich w Europie. Granice na Odrze i Nysie uznał za tymczasowe. Uznanie nowych granic uzależniał od demokratycznych wyborów w Polsce. Był zwolennikiem jak najszybszego zniesienia podziału kraju na strefy okupacyjne, integracji wszystkich ziem, opowiadał się za powołaniem demokratycznego rządu, odbudowy gospodarki i włączenia Niemiec do struktur europejskich. Za punkt wyjścia uznał prowadzenie jednolitej polityki finansowej i unii monetarnej wszystkich terenów.

Na forum europejskim zgłosił projekt połączenia wszystkich stref okupacyjnych ze strefą amerykańską. Koncepcja odrzucona została przez Moskwę i stała się przyczyną późniejszego podziału kraju na dwa państwa niemieckie (7 września 1949 r. RFN i 7 października NRD).

W okresie zimnej wojny był jednym z najbardziej wpływowych polityków amerykańskich. Człowiek Roku 1946 według magazynu Time.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]