Przejdź do zawartości

Nowe Jeruzalem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Średniowieczna wizja Nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Nowe Jeruzalem – zstępujące z nieba miasto przeznaczone dla zbawionych, opisane w ostatniej wizji Apokalipsy św. Jana[1].

Opis Nowego Jeruzalem

[edytuj | edytuj kod]

Nowe Jeruzalem ma być przybytkiem Boga z ludźmi. Miasto leży w równobocznym czworoboku (lub sześcianie albo piramidzie gdyż podana też jest wysokość) o długości boku 12 000 stadiów tj. ponad 2000 km. Otoczone jest murem, w każdym boku posiada trzy bramy. Mur ma mieć dwanaście warstw fundamentu ozdobionych odpowiednio jaspisem, szafirem, chalcedonem, szmaragdem, sardonyksem, krwawnikiem, chryzolitem, berylem, topazem, chryzoprazem, hiacyntem i ametystem. Rynek miasta to czyste złoto przezroczyste jak szkło. W mieście nie ma świątyń. Od tronu Boga wypływa rzeka wody życia, na jej brzegach ma rosnąć drzewo życia rodzące comiesięcznie owoce życia[2].

Poglądy różnych wyznań

[edytuj | edytuj kod]

Kościół katolicki

[edytuj | edytuj kod]

Symbolizuje ono odnowę świata[3].

Świadkowie Jehowy

[edytuj | edytuj kod]

Świadkowie Jehowy uważają, że „Nowa Jerozolima” („Nowe Jeruzalem”) to grupa 144 000 osób wybranych przez Boga spośród ludzi, która w niebie ma rządzić wspólnie z Chrystusem (Objawienie 21:1, 2, 22-24); ‛zstąpi z nieba’ w tym sensie, że skieruje swoją uwagę na ziemię[4][5][6].

Religijne Towarzystwo Przyjaciół

[edytuj | edytuj kod]

Podgrupa kwakrów znana pod wspólną nazwą Society of Universal Friends, która skupiła się wokół kaznodziei o imieniu Public Universal Friend pod koniec XVIII wieku, była grupą wyznawców prawości religijnej i oddania chrześcijańskim ideałom. W 1790 r. założyli oni wspólnotę zwaną (Nową) Jerozolimą, w której sprawiedliwość miała panować, na pustkowiach regionu Finger Lakes, na miejscu obecnego miasta Jerusalem w stanie Nowy Jork. Społeczność zniknęła po śmierci kaznodziei (poprawka od innego autora: nadal działają, są obecni m.in.w Londynie pod nazwą Friends - Quakers to nazwa wewnętrzna. Jednoczą w swych "szeregach" wierzących od liberalnych do konserwatywnych, hołdując pierwotnym założeniom Kwarków)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. media.wp.pl: Jak to będzie na końcu świata, czyli co Apokalipsa mówi naprawdę. [dostęp 2010-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  2. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Kraków: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy, 1962. Ap 21-22
  3. opoka.org.pl: Nowe Jeruzalem. [dostęp 2010-11-16].
  4. Czym jest „Nowa Jerozolima”? [online], jw.org.
  5. Co ujawni dzień Jehowy, „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, Watch Tower Bible and Tract Society, 15 lipca 2010, 5, akapit 10.
  6. Wnikliwe poznawanie Pism, Watch Tower Bible and Tract Society, 2007, 212 (tom II).