Przejdź do zawartości

Osiedle Mickiewicza (Ruda Śląska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
osiedle Mickiewicza
Osiedle Rudy Śląskiej
Ilustracja
ulica Norwida w 2008
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miasto

Ruda Śląska

Strefa numeracyjna

32

Kod pocztowy

41-700

Tablice rejestracyjne

SRS, SL

Położenie na mapie Rudy Śląskiej
Mapa konturowa Rudy Śląskiej, u góry znajduje się punkt z opisem „osiedle Mickiewicza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „osiedle Mickiewicza”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „osiedle Mickiewicza”
Ziemia50°18′34″N 18°51′29″E/50,309444 18,858056
Ulica Wieniawskiego

Osiedle Mickiewicza znajduje się w centralnej części dzielnicy Ruda. Od strony północnej graniczy z torami kolejowymi linii kolejowej nr 137. Od wschodu osiedle graniczy z pozostałościami po Puszczy Kokotek, Od zachodu z centrum dzielnicy, a od południa z osiedlem Ruda Południowa. W skład osiedla wchodzą ulice: Mickiewicza, Norwida, Miłosza, Nałkowskiej i część ulicy Wieniawskiego.

Zabudowa

[edytuj | edytuj kod]

Na osiedlu znajduje się 8 wieżowców (4 jedenastopiętrowe i 4 dziesięciopiętrowe), 9 bloków czteropiętrowych oraz kilkanaście kamienic, przy ulicy Miłosza znajduje się 21 domów szeregowych. Przy ulicy Norwida znajduje się także pawilon handlowo-usługowy, a w nim sklepy, biblioteka pedagogiczna oraz osiedlowy dom kultury "Matecznik".

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Do lat 60. XX wieku na terenie obecnego osiedla znajdowało się kilka kamienic, drewniane baraki oraz łąki. W latach 60. XX wieku powstało 8 wieżowców: 3 przy ulicy Nałkowskiej, 2 przy ulicy Mickiewicza, 2 przy ulicy Norwida, 1 przy ulicy Wieniawskiego. W roku 1976 zaczęto budowę bloków przy ulicy Norwida, trzy pierwsze zostały oddane w 1977, reszta do 1980 roku. W roku 1985 została wybudowana Szkoła Podstawowa nr 3, która 27 kwietnia 2007 roku przyjęła imię hrabiny Joanny Gryzik von Schaffgotsch. W roku 2007 na ulicy Nałkowskiej z niedokończonego żłobka wybudowano 4-piętrowy dom mieszkalny. Pod koniec 2009 roku zakończono budowę domków szeregowych, a nowo powstałą ulicę nazwano imieniem Czesława Miłosza.

Edukacja

[edytuj | edytuj kod]

Na osiedlu znajduje się Szkoła Podstawowa nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch - Gryzik[1] oraz Gimnazjum nr 1 i I Liceum Ogólnokształcące, które znajdują się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza.

Komunikacja

[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja autobusowo-tramwajowa

[edytuj | edytuj kod]

W promieniu 500 metrów od osiedla znajdują się cztery przystanki autobusowe i cztery tramwajowe. Komunikację miejską w całości zapewnia Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM)[2]. Tramwajem dostaniemy się do dzielnicy Chebzie oraz na osiedle Rudzka Kuźnica, a dalej do Bytomia, autobusami dostaniemy się do wszystkich dzielnic Rudy Śląskiej oraz do Bytomia i Zabrza.

Dnia 1 października 2009 zostaje uruchomiona linia nr 955 która przejeżdża przez osiedle i zatrzymuje się na nim na nowym przystanku Ruda Norwida. Przystanek i linia zostały zlikwidowane 1 października 2011 roku

Komunikacja kolejowa

[edytuj | edytuj kod]

W odległości około kilometra działa przystanek kolejowy: Ruda Śląska, skąd można się dostać m.in. do: Gliwic, Katowic, Zawiercia czy Częstochowy.

Komunikacja drogowa

[edytuj | edytuj kod]

W odległości około 0,5 kilometra przebiega droga wojewódzka nr 925 z Bytomia do Rybnika oraz Drogowa Trasa Średnicowa z Katowic do Gliwic.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Aktualności [online], www.sp3.mssm.pl [dostęp 2018-09-28] (pol.).
  2. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: Mapa połączeń publicznego transportu zbiorowego ZTM. noweinfogzm.metropoliagzm.pl, 2023-06-09. [dostęp 2024-03-03]. (pol.).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]