Peter van de Kamp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Peter van de Kamp (Piet van de Kamp) (ur. 16 grudnia 1901 w Kampen, zm. 18 maja 1995) - amerykański astronom pochodzenia holenderskiego.

W 1920 roku ukończył studia na Uniwersytecie w Utrechcie, po czym odbył staż na University of California, Berkeley. Pracował też na Uniwersytecie w Groningen (Rijksuniversiteit). W 1923 roku wyjechał na University of Virginia, gdzie był asystentem Samuela Mitchella w McCormick Observatory. W Charlottesville pracował do 1937 roku, w którym przeniósł się do Sproul Observatory przy Swarthmore College w Swarthmore w Pensylwanii. Obserwatorium tym kierował do przejścia na emeryturę w 1972 roku.

W 1931 roku zastosował nową metodę pomiarów odległości międzygwiezdnych opartą na pomiarach absorpcji w różnych kierunkach. Na jej podstawie zmodyfikował odległość do centrum galaktyki, wyznaczoną przez Harlowa Shapleya.

W 1937 roku zainicjował program obserwacji gwiazd położonych w odległości poniżej 5 parseków od Ziemi. Wśród gwiazd objętych obserwacjami znalazły się 61 Cygni, 614 Ross, Lalande 21185, a także Gwiazda Barnarda. Badania polegały na pomiarach obrazu gwiazdy, zarejestrowanego na płytach fotograficznych i wyszukiwaniu zakłóceń, mogących wynikać z obecności układów planetarnych. W 1963 roku opublikował w czasopiśmie Astronomical Journal informację o wykryciu tą metodą co najmniej jednego gazowego olbrzyma krążącego wokół Gwiazdy Barnarda. Badania innymi technikami, w tym pomiary prowadzone za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a nie potwierdziły tych obserwacji [1], co sugeruje, że wyniki van de Kampa mogły być obarczone błędem systematycznym związanym z przyrządami pomiarowymi.

Peter van de Kamp wykazywał się zainteresowaniami muzycznymi. Komponował muzykę, współpracował z orkiestrą symfoniczną w Charlottesville. Pracując w McCormick Observatory załozył, wraz z m.in. Aleksandrem Wysockim orkiestrę o nazwie Observatory Mountain Orchestra, której był dyrygentem.

W 1982 roku przyznano mu nagrodę Prix Jules-Janssen.

Planetoida (1965) van de Kamp została nazwana jego imieniem.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Peter van de Kamp (1901-1995), Laurence W. Fredrick, Publication of the Astronomical Society of the Pacific, 108, 556-559, (1996).
  • Astrometric Study of Barnard's Star from Plates Taken with the 24-inch Sproul Refractor Peter van de Kamp, Astronomical Journal 68, 515 (1963).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]