Bernard Lyot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bernard Lyot
Data i miejsce urodzenia

27 lutego 1897
Paryż

Data i miejsce śmierci

2 kwietnia 1952
Kair

Miejsce spoczynku

Cmentarz Père-Lachaise

Zawód, zajęcie

astronom, kartograf

Alma Mater

Uniwersytet Paryski

Obserwatorium Meudon

Bernard Lyot Ferdinand (ur. 27 lutego 1897 w Paryżu, zm. 2 kwietnia 1952 w Kairze) − francuski astronom, członek francuskiej Akademii Nauk, wynalazca koronografu (1930).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1922 skonstruował polarymetr do obserwacji planet. Dowiódł, że niektóre z linii Fraunhofera w widmie słonecznym reprezentują zjonizowane postacie znanych metali, a nie nieznane pierwiastki.

Większość jego badań w latach 20. dotyczyła spolaryzowanego światła, odbitego w kierunku Ziemi z Księżyca i innych planet. Stwierdził, że Księżyc jest prawdopodobnie pokryty warstwą wulkanicznego pyłu oraz że burze pyłowe są częstym zjawiskiem na powierzchni Marsa. Później skoncentrował się na badaniu korony słonecznej, do którego zaprojektował w 1931 koronograf. Umożliwiając obserwacje korony Słońca w pełnym świetle dnia, a nie tylko podczas zaćmień, koronograf pozwolił także dokonywać obserwacji ciągłych zmian korony słonecznej. Oznaczało to, że koronę można sfilmować, czego Lyot dowiódł po raz pierwszy w 1935.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 1964 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna jeden z kraterów na Księżycu nazwała Lyot[3], a w 1973 roku krater Lyot na Marsie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bernard Lyot, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2022-10-03] (ang.).
  2. Henry Draper Medal. National Academy of Sciences. [dostęp 2016-02-28]. (ang.).
  3. Krater Lyot na Księżycu w bazie IAU
  4. Krater Lyot na Marsie w bazie IAU

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]