Walter Sydney Adams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Walter Sydney Adams (1931)

Walter Sydney Adams (ur. 20 grudnia 1876 w Antiochii, zm. 11 maja 1956 w Pasadenie) – amerykański astronom; w latach 1935-1948 wiceprezes Międzynarodowej Unii Astronomicznej; współtwórca metody paralaks spektroskopowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem amerykańskich misjonarzy, urodził się w Syrii. W 1885 roku przyjechał do Stanów Zjednoczonych, a w 1898 roku ukończył Dartmouth College. Przez dwa lata pracował w Obserwatorium Yerkes ze swoim profesorem Edwinem Frostem. Edukację kontynuował w Monachium, a po powrocie z Niemiec zatrudnił się, w kierowanym przez George’a Hale’a, Mount Wilson Observatory. W latach 1923-1945 był dyrektorem tej placówki.

Prowadził badania Słońca przy użyciu technik spektroskopowych, co doprowadziło do odkrycia, że plamy słoneczne mają niższą temperaturę i wyższe pole magnetyczne, niż oczekiwano. Wraz z Theodorem Dunhamem zaobserwował obecność ditlenku węgla w atmosferze Wenus. Jego obserwacje Syriusza B pozwoliły rozpoznać w nim białego karła.

Wyróżnienia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Jego imieniem nazwano planetoidę (3145) Walter Adams i krater uderzeniowy na Marsie. Krater księżycowy Adams został nazwany na cześć Waltera Adamsa, Johna Adamsa oraz Charlesa Adamsa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Strona Bruce Medal (ang.)
  • red. Włodzimierz Zonna: Kopernik - Astronomia - Astronautyka - przewodnik encyklopedyczny. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973. (pol.)