Percival Lowell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Percival Lowell

Percival Lawrence Lowell (ur. 13 marca 1855 w Bostonie, zm. 12 listopada 1916 w Flagstaff) – amerykański przedsiębiorca, pisarz, matematyk i astronom-amator, który był przekonany o istnieniu kanałów na Marsie. Ufundował obserwatorium astronomiczne Lowell Observatory w Flagstaff w stanie Arizona i zapoczątkował starania, które doprowadziły do odkrycia Plutona 14 lat po jego śmierci. Wybór nazwy i symbolu (Astronomiczny symbol Plutona) tej planety był częściowo spowodowany jego inicjałami: PL.

Biografia[edytuj]

Percival Lowell, potomek rodziny Lowellów z Bostonu, był bratem A. Lawrence'a, rektora Uniwersytetu Harvarda, i poetki Amy, zdobywczyni Pulitzera[1].

W 1872 r. Percival Lowell ukończył Noble i Greenough School, a w 1876 roku Uniwersytet Harvarda z wyróżnieniem w dziedzinie matematyki[1]. Podczas ceremonii rozdania dyplomów wygłosił bardzo śmiałe jak na owe czasy przemówienie, wysuwając tzw. "hipotezę mgławicy". Wkrótce potem został uhonorowany doktoratem honoris causa Amherst College i Clark University[2].

W latach osiemdziesiątych Lowell podróżował na Daleki Wschód. W sierpniu 1883 r. pełnił funkcję radcy specjalnego misji dyplomatycznej Stanów Zjednoczonych w Korei. Spędził także długi okres w Japonii, pisząc książki o japońskich religiach, psychologii i zachowaniu. Książki autorstwa Percivala Lowella to Noto (1891) i Occult Japonia (1894); ta ostatnia jest owocem jego trzeciej i ostatniej podróży do tego regionu. Najpopularniejsza książka Lowella o Oriencie to Dusza Dalekiego Wschodu (1888) zawierająca syntezę jego poglądów. Lowell uważał, że postęp ludzkości zależy od takich cech jak indywidualizm i wyobraźnia.

W 1892 r. został wybrany do American Academy of Art and Sciences. Od 1893 r. poświęcił się badaniom astronomicznym. Dzięki swemu bogactwu i wpływom założył obserwatorium, które nosi jego imię[3].

Wybuch I wojny światowej stanowił cios dla Lowella, który był zdeklarowanym pacyfistą. Wydarzenie to oraz niepowodzenia w pracy naukowo-badawczej – przede wszystkim ostra krytyka jego koncepcji dotyczących kanałów na Marsie ze strony środowiska astronomicznego – przyczyniły się do pogorszenia jego zdrowia i w końcu do śmierci z powodu udaru w dniu 12 listopada 1916 roku.

W 1904 roku przyznano mu nagrodę Prix Jules-Janssen.

Przypisy

  1. a b Mark Littmann: Planets Beyond: Discovering the Outer Solar System. 1985. ISBN 0486436020.
  2. Happy Birthday Percival Lowell, First Man to Imagine Life on Mars
  3. Mark Littmann: Planets Beyond: Discovering the Outer Solar System. 1985, s. 62–3. ISBN 0486436020.

Bibliografia[edytuj]