Piotr Kozłowski (aktor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Kozłowski
Ilustracja
Piotr Kozłowski na planie serialu Ojciec Mateusz (2008)
Data i miejsce urodzenia

6 lutego 1965
Warszawa

Zawód

aktor

Lata aktywności

od 1983

Piotr Kozłowski (ur. 6 lutego 1965 w Warszawie) – polski aktor telewizyjny, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent w XXI LO im. H. Kołłątaja w Warszawie i warszawskiej PWST.

Przez wiele lat związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie (1988-2004).

Ma w swoim dorobku szereg ról filmowych, m.in. w: „Lawie” w reż. T. Konwickiego, „Ostatnim dzwonku” w reż. M. Łazarkiewicz, „Korczaku” w reż. A. Wajdy, „Europie, Europie” w reż. A. Holland. Wystąpił w spektaklach Teatru Telewizji w reżyserii m.in. P. Cieślaka („Przebudzenie wiosny, „Godzina kota”), T. Zygadły („Kwartet”), J. Zaorskiego („Chłodna jesień”), J. Englerta („Bezimienne dzieło”), R. Glińskiego („Krótka noc”), A. Łapickiego („Śluby Panieńskie”), W. Kowalskiego („Ciałopalenie”) czy A. Glińskiej („Uciekła mi przepióreczka”).

Do ważniejszych jego ról teatralnych należą: Romeo w „Romeo i Julii” w reż. A. Wajdy, Lizander w „Śnie nocy letniej” w reż. M. Wojtyszki, Syfon w „Ferdydurke” w reż. W. Śmigasiewicza, Pan Młody w „Weselu” w reż. K. Nazara, sir Hugo Evans w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” w reż. P. Cieplaka, Ojciec Welsh w „Samotnym Zachodzie” w reż. E. Korina, Kułygin w „Trzech siostrach” w reż. A. Glińskiej, czy później Andrzej w tym samym tytule wystawionym w Teatrze „Polonia”.

Prowadzi też działalność literacką, pedagogiczną i reżyserską. Jest również reżyserem dubbingu.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Dialogi polskie[edytuj | edytuj kod]

Reżyseria dubbingu[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]