Plewiska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plewiska
ul. Zielarska
ul. Zielarska
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat poznański
Gmina Komorniki
Liczba ludności (30 VI 2011) 9 498[1]
Strefa numeracyjna (+48) 61
Kod pocztowy 62-064
Tablice rejestracyjne PZ POZ
SIMC 0585897
Położenie na mapie gminy Komorniki
Mapa lokalizacyjna gminy Komorniki
Plewiska
Plewiska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Plewiska
Plewiska
Ziemia 52°21′59″N 16°48′32″E/52,366389 16,808889

Plewiskawieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Komorniki, w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania.

Większe osiedla: Zielarskie (zwane czasem Ziołowym), Aniołowo i Pogodne.

Historia[edytuj]

Jan Olrych Szaniecki, urodzony w Plewiskach minister sprawiedliwości w Rządzie Narodowym.
Kapliczka Serca Jezusowego
Lasek Marceliński, Junikowo i Plewiska - zdjęcie satelitarne, 1965

Plewiska należały do najdawniejszych posiadłości biskupów poznańskich. Pierwszą wzmiankę o wsi można znaleźć w dokumencie księcia Władysława Odonica z 1237 r. W 1335 r. biskup poznański Jan Łodzia nadał wsi akt lokacyjny. Pierwszymi sołtysami Plewisk byli bracia Paweł i Michał. W rękach biskupów poznańskich wieś pozostała aż do rozbiorów, wchodząc w skład klucza poznańskiego, a od poł. XVIII w. komornickiego. Po sekularyzacji dóbr kościelnych dokonanej przez władze zaborcze, Plewiska przeszły na własność skarbu państwa pruskiego.

W 1856 r. majątek Plewiska o powierzchni 478 ha nabył poznański kupiec Józef Freudenreich. On też postawił dworek z zabudowaniami folwarcznymi i założył park w stylu angielskim. Wieś była własnością Freudenreichów aż do II wojny światowej.

Po wojnie postępowała zabudowa terenów położonych na zachód od cmentarza junikowskiego i na północ od ul. Grunwaldzkiej. Przez 40 lat budowano domy przy nowo powstających ulicach. Prawie do końca lat 80. XX w. była to prężna, rolnicza wieś. Większość mieszkańców znajdowała jednak pracę w Poznaniu, toteż ich związki z wsią Plewiska i gminą Komorniki ulegały rozluźnieniu. W 1987 r. część Plewisk została wcielona do Poznania pod nazwą Osiedle Plewiska, z czasem Osiedle Kwiatowe.

Przez 20 lat do roku 1973 Plewiska były siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej, po likwidacji gromad włączone zostały do gminy Komorniki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Ważniejsze obiekty[edytuj]

 • Szkoła Podstawowa im. Tytusa i Jana Działyńskich – decyzję o jej budowie podjęto najprawdopodobniej w 1834 r. Dwupiętrowy budynek oddano do użytku w 1892 r., a w 1924 następny, by w 1996 r. połączyć je w jeden obiekt. W 2009 r. rozebrano jedną ze starszych części i rozpoczęto budowę nowego budynku dydaktycznego z salą gimnastyczną. Szkoła posiada utwardzone boisko do koszykówki. W 2015 powstało boisko do piłki nożnej, bieżnia oraz siłownia.
 • Przedszkola: samorządowe (od 30 sierpnia 2006 r.) i prywatne (od 1 września 2006 r.).
 • Kościół pw. św. Faustyny – pierwszą Mszę św. w tym miejscu odprawił ks. Jerzy Kaźmierczyk (proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach, do której należały wówczas Plewiska), w 1996 r., w niedzielę Oktawy Bożego Ciała. Prace budowlane rozpoczęto dzień później – 10 czerwca 1996 r. Należąca do dekanatu przeźmierowskiego parafia pw. św. Faustyny, obejmująca większość terenu wsi, została erygowana 28 sierpnia 2001 r. Jej pierwszym proboszczem był ks. Maciej Kuczma, a od lipca 2008 r. posługę tę pełni ks. Roman Turoń (od 2012 r. z pomocą wikariusza ks. Szymona Nowickiego)
 • Zespół dworski i park – po wojnie skarb państwa przekazał majątek o pow. 338 ha powstającemu Państwowemu Instytutowi Naukowemu Leczniczych Surowców Roślinnych (obecnie Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich). Na początku lat sześćdziesiątych nastąpił podział majątku: gospodarstwo rolne zostało przejęte przez Herbapol, a 19 ha, zabudowania i park pozostały własnością Instytutu. Obecnie odbywają się tam szkolenia plantatorów.
 • Stacja elektroenergetyczna 400/220/110 kV „PLEWISKA”, wchodząca w skład Systemu Przesyłowego Ostrów – popularnie zwana rozdzielnią.
 • Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej – jednostka OSP w Plewiskach powstała w 1927 r. Założycielem i pierwszym naczelnikiem aż do wybuchu II wojny światowej był Michał Degórski. Po wojnie jednostka została reaktywowana 22 listopada 1947 r. z inicjatywy naczelnika gminy, Jana Lechny. Obecny budynek remizy, wraz ze świetlicą, został wybudowany w latach 1956-1960. Aktualnie mieści się tam również dom kultury.
 • Filia biblioteki publicznej Gminy Komorniki - nowy budynek oddano do użytku w grudniu 2013r. Dla mieszkańców udostępniono czytelnie wraz z dostępem do pięciu stanowisk komputerowych. W nowym budynku mieści się również sala konferencyjna. Siedziba biblioteki znajduje się naprzeciwko domu kultury "Remiza".
 • Pełnowymiarowe boisko działającego od 1992 r. klubu piłkarskiego Grom Plewiska oraz klubu piłkarskiego Orły Plewiska.
 • Przystanek kolejowy Poznań Junikowo – 30 października 2007 r. przeniesiony w bezpośrednie otoczenie przejazdu kolejowego na ul. Grunwaldzkiej, a więc na granicę Plewisk.
 • Nowy Rynek, centrum handlowo-usługowe oficjalnie otwarte 18 kwietnia 2009 r., od 22 grudnia 2008 r. działa tam market Piotr i Paweł, a także od 2010 No Gravity Spa.

Kultura[edytuj]

 • Kółko Rolnicze – powstało w 1960 r., wcześniej, od 1904 r. gospodarze należeli do Kółka w Komornikach. Pierwszym prezesem KR w Plewiskach został Maksymilian Nieborak.
 • Koło Gospodyń Wiejskich - swoje spotkania organizują w pierwsze lub ostatnie czwartki miesiąca w D.K "Remiza". Członkiem koła może zostać każda mieszkanka Plewisk, która ma ochotę rozwijać własne talenty i poznawać nowych ludzi.
 • Ze wsi wywodzi się kapela podwórkowa „Plewiszczoki”.

Urodzeni w Plewiskach[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

 • Plewiska są kolebką hodowli kotów norweskich w Polsce. W grudniu 1990 roku państwo Irena i Henryk Nalewajowie sprowadzili pierwszą parę kotów tej rasy z Norwegii.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]