Podofilotoksyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podofilotoksyna
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C22H22O8
Masa molowa 414,41 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 518-28-5
PubChem 10607
DrugBank DB01179
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Podofilotoksynaorganiczny związek chemiczny, lek przeciwmitotyczny, który hamuje podział komórek w wyniku nieznanego mechanizmu działania. Silny efekt przeciwmitotyczny prowadzi do nekrozy komórek nabłonkowych. Podofilotoksyna otrzymywana jest z roślin z klasy iglastych (np. Juniperus) i z rodziny berberysowatych (np. Podophyllum). W porównaniu z podofiliną wykazuje większą skuteczność działania. Lek stosowany jest wyłącznie miejscowo. W wykonanych badaniach po aplikacji 0,05 ml 0,5% podofilotoksyny nie stwierdzono obecności leku w osoczu. 1–2 h po zastosowaniu dawki 0,1–1,5 ml stężenie w osoczu wynosi 1–17 ng/ml. T½ wynosi 1,0–4,5 h.

Podofilotoksynę stosuje się w leczeniu kłykcin kończystych okolic płciowych (łac. condylomata acuminata) u kobiet i mężczyzn. Nie stwierdzono interakcji z innymi lekami, przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na ten lek. Do działań niepożądanych zalicza się miejscowe podrażnienie połączone z pieczeniem, paleniem, lekkim bólem, zapalenie żołędzi i napletka, owrzodzenia nabłonka spowodowane martwicą tkanki kłykciny i otoczenia. Nie zaobserwowano niepożądanych reakcji ogólnych. W przypadku ciąży i laktacji należy rozważyć konieczność przerwania karmienia piersią. W przypadku dostania się leku do oczu należy przepłukać worek spojówkowy wodą i zgłosić się do okulisty.

Podofilotoksynę dawkuje się wyłącznie miejscowo za pomocą aplikatora po uprzednim umyciu i osuszeniu obszaru poddanego leczeniu. Preparat stosuje się 2 razy na dobę przez 3 dni; następnie 4 dni przerwy; w razie potrzeby powtarzać postępowanie w cyklach tygodniowych przez 4 tyg. Jeśli po tym okresie nie stwierdzi się efektu terapeutycznego, należy rozważyć inne metody leczenia. Zdrowe okolice sąsiadujące ze zmianami chorobowymi należy odpowiednio zabezpieczyć wazeliną przed kontaktem z lekiem. Preparatu nie należy stosować na powierzchni przekraczającej 10 cm², a ilość nie powinna przekraczać 0,5 ml.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Podofilox, [w:] DrugBank [online], University of Alberta, DB01179 [dostęp 2020-06-23] (ang.).

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.